Clifford Chance i Greenberg Traurig w sprzedaży deweloperskich aktywów

806
Wejście do biurowca Buma Square w Krakowie (www.buma.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Clifford Chance doradzała prywatnym właścicielom krakowskiej firmy deweloperskiej Buma przy transakcji sprzedaży jej zasobu gotowych i stawianych budynków biurowych funduszom zarządzanym przez firmę inwestycyjną Partners Group, której doradzały kancelarie Greenberg Traurig i Goodwin Procter.

Fundusz Partners Group zrealizował 13 stycznia 2021 r. uzgodniony w październiku 2020 r. w warunkowej umowie pośredniego nabycia aktywów zakup biurowej części portfela Bumy w Krakowie i Wrocławiu – wycenionych na ponad 200 mln euro (ok. 1 mld zł) dziewięciu stojących budynków o powierzchni 100 tys. mkw. i dwóch w budowie (25 tys. mkw.). W imieniu Partners Group portfelem tym będzie zarządzać polska firma Reino Partners – część giełdowego holdingu Reino Capital.

Była to druga, tym razem skuteczna, próba sprzedaży aktywów Grupy Buma, choć na nieco mniejszą skalę. W maju 2020 r. australijska firma inwestycyjna RF Corval International Holdings Limited z powodu pandemii koronawirusa odstąpiła od sfinalizowania umówionej w lutym transakcji przejęcia za ponad 1,3 mld zł nieruchomości i spółek tej krakowskiej firmy deweloperskiej. Wespół z firmą inwestycyjną Reino Capital, za pośrednictwem skonstruowanego jako joint venture specjalnego funduszu Reino RF CEE Real Estate, zarejestrowanego w Luksemburgu, miała ona nabyć aktywa i spółki operacyjne Grupy Buma, w tym 10 (wtedy) biurowców, budynki mieszkalne, zasoby gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i biurowe oraz projekty deweloperskie.

Partners Group  to założona w 1996 r. w Szwajcarii firma inwestycyjna, dziś notowana na tamtejszej giełdzie. Utworzyli ją trzej szwajcarscy menedżerowie inwestycyjni Marcel Erni, Alfred Gantner i Urs Wietlisbach, którzy do dziś są w niej znaczącymi postaciami. Inwestuje we wszystkie istotne klasy aktywów (kapitał prywatny, dług prywatny, nieruchomości, infrastruktura). Zarządza aktywami o wartości 96 mld dolarów. Do grona jej inwestorów należą zarówno duzi klienci instytucjonalni, jak i zamożni inwestorzy indywidualni, w liczbie ok. 900. Zatrudnia ponad 1,5 tys. osób w 20 biurach.

Grupa Reino Capital to giełdowy holding spółek łączący kompetencje inwestowania na rynku nieruchomości i rynkach kapitałowych. Oferuje inwestorom możliwości zarabiania na nieruchomościach komercyjnych poprzez tworzenie funduszy dywidendowych opartych na zarabianiu na czynszach z wynajmu nieruchomości.

Firma Buma założona została w Krakowie w 1991 r. przez przedsiębiorcę Jacka Michalskiego. Zaczynała od budownictwa mieszkaniowego, potem rozwinęła działalność w dziedzinie budowy biurowców. Dziś jest to holding spółek kontrolowany przez rodzinę Michalskich i zarządzany przez menedżerów, działający na rynku nieruchomości deweloper, generalny wykonawca i zarządca inwestycji biurowych i mieszkaniowych. Wybudowała ok. 2,2 tys. mieszkań, 300 domów jednorodzinnych oraz obiekty biurowe o powierzchni 260 tys. mkw. (m.in. krakowskie biurowce Quattro Business Park, Ten Office, Dot Office, Buma Square Business Park).

– Nabycie portfela Bumy jest zgodne z naszą strategią pozyskiwania aktywów generujących wysokie przepływy pieniężne, wynajętych renomowanym najemcom w regionach o silnych podstawach gospodarczych. Z niecierpliwością czekamy na wdrożenie naszej strategii tworzenia wartości w całym portfolio wraz naszym lokalnym partnerem operacyjnym Reino Capital oraz w ścisłej współpracy z obecnymi, jak również potencjalnymi najemcami. Oceniamy bardzo wysoko polski rynek mieszkaniowy, biurowy i logistyczny, planujemy więc dalej rozwijać tutaj naszą obecność, poszukując portfeli generujących gotówkę o krótko- i średnioterminowym potencjale budowy wartości –  komentował w październiku 2020 r. Marco Denari, członek zarządu Private Real Estate Europe z Partners Group.

– Pozyskanie tak prestiżowego partnera jak PG oraz tak znaczne zwiększenie wartości aktywów pod zarządzaniem to z pewnością olbrzymi sukces całego naszego zespołu, szczególnie w tak trudnych biznesowo czasach jak obecnie. Świadczy to o tym, że zagraniczni inwestorzy wysoko oceniają nasze kompetencje i doceniają wieloletnie doświadczenie oraz doskonałą znajomość lokalnego rynku – stwierdził Radosław Świątkowski, prezes Reino Capital.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że właścicielom Grupy Buma doradzała w transakcji kancelaria Clifford Chance. Także ona doradzała im przy pierwszej transakcji, która nie doszła do skutku.

Partners Group doradzała natomiast kancelaria Greenberg Traurig, która przy wcześniejszym dealu była doradcą funduszu Reino RF CEE Real Estate. Londyńskie biuro amerykańskiej kancelarii Goodwin Procter doradzało Partners Group w zakresie umowy asset management z Reino Partners.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl