Dentons i Greenberg Traurig w sprzedaży większości warszawskiej piramidy bankowej

670

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała deweloperskiej firmie Cavatina Holding przy sprzedaży dwóch trzecich udziału w warszawskim biurowcu Chmielna 89 funduszowi zarządzanemu przez firmę inwestycyjną Madison International Realty, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

We wrześniu 2020 r. fundusz zarządzany przez Madison International Realty zakupił od krakowskiej firmy deweloperskiej 65 proc. udziałów w spółce Cavatina Office, zostając nowym współwłaścicielem budynku. Transakcja, która obejmuje także refinansowanie zadłużenia bankowego tej spółki, wyceniła budynek na ponad 100 mln euro. Była to pierwszą transakcja joint venture obu firm. Jest pokłosiem nieudanego dealu z 2019 r. W listopadzie tegoż roku Cavatina podpisała wstępną umowę sprzedaży dwóch biurowców, właśnie Chmielnej 89 i Tischnera Offices w Krakowie, firmie Globalworth, największemu inwestorowi biurowemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Umowa ostateczna miała zostać zawarta w pierwszym kwartale 2020 r. Jednak w czerwcu Globalworth ujawniła, że wycofała się z obu przejęć z powodu wpływu pandemii korona wirusa na działalność firmy.

Chmielna 89 (niewyszukana nazwa pochodzi od adresu) to 14-kondygnacyjny budynek biurowy stojący w centrum Warszawy, w dzielnicy Wola, między ulicą Chmielną a Alejami Jerozolimskimi. Jego bryła przypomina nieregularną piramidę z elewacją ze szklanych paneli, stali nierdzewnej i aluminiowych ram, wzbogaconą zielonymi tarasami „schodzącymi” po skosie. Biurowiec ma 2,8-metrowe okna, jest wyposażony w systemy klimatyzacji, 11 wind i 122 miejsca parkingowe na dwóch poziomach podziemnych. Ma ponad 25 tys. mkw. powierzchni najmu, a na parterze przestrzeń handlowo-gastronomiczną. Chmielna 89 jest w całości wynajęta na 10 lat największemu bankowi w Polsce PKO BP. Przeniesie się tam ok. 2 tys. pracowników.

Madison International Realty to amerykańska firma private equity inwestująca od 2002 r. na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Z zasobem 6,5 mld dolarów, od ponad 150 inwestorów instytucjonalnych, dostarcza kapitał właścicielom i inwestorom nieruchomości, m.in. angażując się w joint ventures z nimi. Wartość jej aktywów real estate to ponad 116 mld dolarów. Ma biura w Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie w Niemczech. Na polski rynek nieruchomości weszła w połowie 2018 r., kiedy zakupiła od Ghelamco 50 proc. udziałów w wieżowcu biurowym Warsaw Spire. W lipcu 2019 r. współwłaściciele sprzedali ten budynek firmie Immofinanz za 386 mln euro. W ubiegłym roku Madison kupiła pakiet kontrolny w firmie inwestycyjno-deweloperskiej Capital Park. Ostatnio natomiast nabyła 46,5 proc. udziałów w spółce European Logistics Investment, do której należy portfel parków logistycznych w Polsce.

Grupa Kapitałowa Cavatina to deweloper  nieruchomości, głównie biurowych. Firma rozpoczęła działalność operacyjną w 2015 r. w Krakowie. Samodzielnie zarządza procesami inwestycyjnymi – od akwizycji, projektowania architektonicznego, aranżacji wnętrz po generalne wykonawstwo i wykończenie powierzchni. W sześciu największych miastach Polski ma portfel inwestycji o łącznej powierzchni 0,5 mln mkw., w realizacji do 2022 r. Wybudowane obiekty to m.in. Carbon Tower i Diamentum Office w Wrocławiu, Equal Business Park w Krakowie.

– Ta transakcja jest typowa dla naszego podejścia inwestycyjnego, w którym znajdujemy partnerów, którzy chcą częściowo wyjść ze swoich inwestycji w celu ponownego wykorzystania kapitału w innych projektach. Takim partnerem jest dla nas Cavatina i liczymy na rozwój tej współpracy – skomentował  Matthias Cordier, dyrektor zarządzający w Madison International Realty.

– Projekt Chmielna 89 w Warszawie wyróżnia wyjątkowa architektura, dbałość o detal oraz znakomita lokalizacja. Jesteśmy przekonani, że ten wielokrotnie nagradzany budynek będzie prawdziwą perłą w portfolio Madison International Realty. Nie mamy również wątpliwości, że jego ponadczasowa, oryginalna bryła oraz wysoka jakość wykonania i wykończenia będzie cieszyć się zainteresowaniem renomowanych najemców przez długie lata – oświadczył Daniel Draga z zarządu Cavatiny.

Kancelaria Dentons podała na swojej witrynie internetowej, że doradzała w transakcji firmie Cavatina Holding. Obsługę wykonywali partner Bartłomiej Kordeczka, senior associates Martyna Racz-Suchocka, Hanna Żarska, Arkadiusz Dębski, associates Joanna Fidecka, Paulina Kornas. W zakresie finansowania doradzali managing counsel Piotr Nerwiński i senior associate Magdalena Kalińska. Usługi doradztwa podatkowego świadczyli managing counsel Tomasz Krasowski i senior associate Marcin Czajkowski.

„Rynek Prawniczy” dowiedział się, że Madison International Realty doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl