Linklaters i Greenberg Traurig w czesko-słowackiej sprzedaży biurowca w Warszawie

449
(www.investmap.pl)

Kancelaria Linklaters doradzała firmie Penta Real Estate przy sprzedaży biurowca D48 w Warszawie firmie inwestycyjnej IAD Investments, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W kwietniu 2020 r. czesko-słowacka spółka Penta Real Estate podpisała umowę sprzedaży wszystkich udziałów w spółce posiadającej budynek biurowy D48 w Warszawie z funduszem Prvý Realitný Fond należącym do słowackiej firmy inwestycyjnej IAD Investments. Wartości transakcji nie ujawniono.

D48 to budynek w kształcie litery „L” ze skrzydłami o wysokości 11 i 8 pięter, o łącznej powierzchni 26,1 tys. mkw., w tym 24,3 tys. mkw. biurowej i 1,8 tys. mkw. handlowej. Stoi w warszawskiej dzielnicy Mokotów, w „biurowym zagłębiu” dawnego Służewca Przemysłowego. Został oddany do użytku w sierpniu 2017 r., po półtora roku budowania. Deweloper obiektu, firma Penta Real Estate, zainwestował w zakup gruntu od spółki Uzdrowisko KonstancinZdrój i w budowę w sumie ok. 45 mln euro.

Penta Real Estate, to spółka z czesko-słowackiej grupy inwestycyjnej Penta Investments, prowadząca działalność w sektorze nieruchomości, głównie w Polsce, Czechach i na Słowacji. Penta Investments jest zarejestrowaną na Cyprze firmą private equity. Działa od 1994 r. Zarządza aktywami o wartości 10,4 mld euro. Inwestuje długoterminowo w firmy z sektorów ochrony zdrowia, usług finansowych, handlu detalicznego, produkcji, mediów i branży deweloperskiej. Zatrudnia ok. 44 tys. osób w ponad 10 krajach europejskich i ma przedstawicielstwa w Pradze, Bratysławie i Warszawie. W Polsce jest właścicielem sieci sklepów Empik, aptek Dr Max i firmy Iglotex.

IAD Investments to słowacka firma świadcząca usługi finansowe od 1991 r. Zarządza na Słowacji i w Czechach aktywami o wartości 1,03 mld euro. Posiada szeroki portfel produktów inwestycyjnych, min. oferuje zarządzanie inwestycjami w fundusze wspólnego inwestowania, programy oszczędnościowe, a także indywidualne zarządzanie aktywami. Utworzony w 2006 r. Prvý Realitný Fond jest najstarszym otwartym funduszem nieruchomości na Słowacji.

– Sprzedaliśmy pierwszy projekt firmy realizowany w Polsce, w pełni skomercjalizowany i doskonale funkcjonujący. Zrealizowana transakcja jest sygnałem dla rynku, że najlepsze aktywa mają niezaprzeczalną wartość nawet w trudnych czasach. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa na rynku nieruchomości biurowych nie ma całkowitego wyciszenia – skomentował Damian Grzywacz, dyrektor zarządzający na Polskę  w Penta Real Estate.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Penta Real Estate w transakcji. Pod nadzorem partnera Janusza Dzianachowskiego  i kierownictwem managing associate Adriany Andrzejewskiej  obsługę wykonywali associate Ewa Sinkiewicz junior associate Mateusz Korecki z praktyki prawa nieruchomości.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji IAD Investments.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl