Dentons, DWF i Konieczny Wierzbicki w zakupach przyszłych mieszkań do wynajęcia

663
Projekt Postępu (www.projektinwestor.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, w grudniu 2020 r. kancelaria Dentons doradzała przy dwóch transakcjach dotyczących kupna i sprzedaży projektowanych mieszkań do wynajęcia w Warszawie. W pierwszej doradzała szwedzkiej firmie Heimstaden Bostad przy zakupie dwóch projektów budowy bloków z mieszkaniami na wynajem od francuskiej firmy deweloperskiej Eiffage Immobilier Polska, której doradzała kancelaria DWF. W drugiej doradzała francuskiej firmie deweloperskiej Nexity przy sprzedaży mieszkań na wynajem w przyszłym budynku niderlandzkiej firmie Van der Vorm, której doradzała kancelaria Konieczny Wierzbicki.

Projekt Białostocka (www.eiffage.pl)

W pierwszej transakcji szwedzka firma Heimstaden Bostad została partnerem inwestycyjnym Eiffage Immobilier Polska i w ramach współpracy sfinansuje budowę realizowaną przez firmę Eiffage Polska Budownictwo, a następnie stanie się właścicielem dwóch domów z mieszkaniami do wynajęcia wybudowanych w Warszawie ( transakcja typu forward purchase ). W obu ma być w sumie ok. 640 lokali. Przybliżona wartość transakcji, w której nabywca finansuje budowę, przejmuje niektóre koszty projektowania i standaryzuje wiele elementów konstrukcji i umeblowania, a deweloper ogranicza znacznie swoje koszty, obniżając cenę sprzedaży, wynosi 65 mln euro. Umowa z Heimstaden jest pierwszą umową tego rodzaju podpisaną w Polsce przez Eiffage Immobilier Polska. Realizacja projektów w formule build-to-rent to element długofalowej strategii Eiffage na polskim rynku. Podpisana umowa inicjuje działalność firmy Heimstaden w Polsce.

Budowa rozpocznie się na początku 2021 r. Jeden budynek powstanie na terenie dawnej siedziby grupy Eiffage przy ulicy Postępu w dzielnicy Służewiec. Będzie miał ponad 15 tys. mkw. Termin ukończenia przewidziany jest na pierwszy kwartał 2023 r. Drugi dom stanie przy ulicy Białostockiej na Pradze Północ. Termin oddania liczącego ok. 8 tys. mkw. obiektu planowany jest na pierwszy kwartał 2022 r. Wynajmujący mieszkania w nich będą mieli do dyspozycji recepcję i darmowe wi-fi.

Szwedzka firma Heimstaden Bostad zajmuje się wynajmowaniem mieszkań. Działa od 1998 r. Ma w portfelu ponad 100 tys. lokali w Norwegii, Szwecji, Danii, Holandii, Niemczech i Czechach.

Francuska firma Eiffage jest jedną z największych grup budowlanych w Europie. Zatrudnia 72,5 tys. pracowników zajmujących się budownictwem, nieruchomościami, urbanistyką, inżynierią lądową i wodną, konstrukcjami metalowymi, drogami, systemami energetycznymi. Eiffage Immobilier Polska to spółka z grupy Eiffage, której głównym przedmiotem działalności jest generalne wykonawstwo obiektów.

– Widzimy ogromny potencjał inwestycji na wynajem, które obecnie są równoważnym elementem rynku mieszkaniowego w Europie Zachodniej. We Francji budowa mieszkań w formule build-to-rent od lat stanowi blisko połowę całej produkcji mieszkań Eiffage Immobilier – wyjaśnił Tymon Nowosielski, prezes Eiffage Immobilier Polska.

– Chcemy przede wszystkim, aby klienci odnosili jak największe korzyści z naszego profesjonalnego podejścia: oferujemy stabilny i odpowiedzialny wynajem długoterminowy. Kładziemy ogromny nacisk na zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy oraz jakość życia naszych klientów i pracowników. Promowana przez nas koncepcja Przyjaznych Domów oznacza między innymi, że inwestujemy nie tylko w domy naszych klientów, ale także w ich najbliższą okolicę – zadeklarował Patrik Hall, dyrektor generalny Heimstaden.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Heimstaden Bostad doradzała kancelaria Dentons. Obsługę nadzorował partner Piotr Szafarz, szef zespołów prawa nieruchomości w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, a wykonywali ją counsel Jarosław Stąpel, associates Maciej Roman, Patrycja Pakla, Joanna Popławska.

Kancelaria DWF poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji Eiffage.

Projekt La Praga (www.nexity.pl)

W drugiej transakcji francuska firma deweloperska Nexity podpisała z niderlandzką firmą rodzinną Van der Vorm Vastgoed Groep przedwstępną umowę sprzedaży 80 proc. mieszkań w pięciopiętrowym budynku La Praga, który ma powstać przy ulicy Radzymińskiej w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ. Budowa tego domu rozpoczęła się w listopadzie 2020 r., zakończy się we wrześniu 2022 r. Będzie liczył 130 lokali: kawalerki oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe o metrażu od 27 do 51 mkw. Van der Vorm przeznaczy swoje na wynajem długoterminowy.

Decyzja Nexity o zbiorczej sprzedaży lokali inwestorowi jest elementem strategicznego poszerzania portfela klientów – to pierwsza taka transakcja francuskiego dewelopera w Polsce.

Francuska firma deweloperska Nexity powstała w 1974 r., założona została przez Bernarda Arnault jako George V Group. Dziś zatrudnia 11 tys. pracowników. Działa także we Włoszech, w Belgii, Szwajcarii, a w Polsce od 2011 r. Dotychczas zrealizowała trzy osiedla w Warszawie: Bianco (dwa etapy), My Bemowo (trzy etapy) oraz Skylife (cztery etapy). Obecnie w budowie są  budynki Bemowo Line, Golden Space, Next Ursus, La Praga i Lifetown w Warszawie, Malta Point i Bliski Marcelin w Poznaniu oraz City Vibe w Krakowie.

Van der Vorm Vastgoed Groep to rodzinna firma kamieniczników ze stuletnimi korzeniami w Rotterdamie. Zaczynała od budowy, obecnie działa jako właściciel nieruchomości do wynajęcia w Niderlandach i za granicą. Wynajmuje domy, biura i sklepy w Paryżu, Londynie, Antwerpii i od pięciu lat w Polsce. Ma m.in. Galerię Tomaszów w Tomaszowie Mazowieckim oraz mieszkania w Warszawie.

– Praga-Północ jest niewątpliwie atrakcyjną strefą na inwestycyjnej mapie Warszawy, ale zainteresowanie inwestora nieruchomością La Praga to przede wszystkim dowód na wysoką jakość mieszkań dostarczanych przez Nexity – stwierdził Adam Dąbkowski, dyrektor generalny Nexity Polska.

–  Inwestycja La Praga zwróciła naszą uwagę praktyczną lokalizacją, postindustrialnym charakterem dzielnicy oraz komfortowym dostępem do dobrze rozwiniętej warszawskiej komunikacji miejskiej. To do tych bowiem aspektów, poza ceną, wynajmujący przykładają największą wagę podczas poszukiwania mieszkania – tłumaczy René Voortmeijer, dyrektor operacyjny Van der Vorm Poland.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Nexity w transakcji doradzała kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywały counsel  Magdalena Szwarc-Brożyna i associate  Magdalena Witka.

Obsługę firmy Van der Vorm świadczyła krakowsko-warszawska kancelaria Konieczny Wierzbicki.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl