Greenberg Traurig, Komorowska Michaliszyn i Zięba & Partners w rekordowym najmie

1969
Mennica Legacy Tower w lipcu 2019 r. (fot.: Golub GetHouse Twitter)

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig  doradzała firmie deweloperskiej Golub GetHouse przy wynajęciu rekordowo ogromnej powierzchni biurowej w budynku Mennica Legacy Tower mBankowi, któremu na początkowym etapie transakcji doradzała kancelaria Zięba & Partners, a następnie aż do końca – kancelaria KM Partners Komorowska Michaliszyn.

Nową główną siedzibą mBanku będzie budowany w Warszawie wieżowiec – część kompleksu Mennica Legacy Tower. Zastąpi dotychczasowe stołeczne biura banku przy ulicach Senatorskiej i Królewskiej.

Jak poinformował 17 lipca 2019 r. portal internetowy PropertyNews, mBank wynajął aż 45,6 tys. mkw. powierzchni biurowej w Mennica Legacy Tower. W trakcie negocjacji umowy najmu w konsekwencji porozumienia podpisanego w lutym 2019 r. pomiędzy bankiem a inwestorami, jego powierzchnia ostatecznie wzrosła o 5,6 tys, mkw. – pierwotnie zakładano 40 tys. W rezultacie jest to największa w historii powierzchnia biurowa wynajęta jednorazowo w Polsce. Pracować będzie na niej ponad 3 tys. pracowników banku. W budynku znajdzie się także oddział dla klientów.

Dotychczas rekordem było wynajęcie w 2011 r. 43,7 tys. mkw. powierzchni biurowej przez firmę Orange w kompleksie przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Na kolejnym miejscu plasował się najem w 2010 r. przez Bank Pekao 38,45 tys. mkw. w stołecznym zespole Lipowy Business Park.

Kompleks Mennica Legacy Tower stawiają wspólnie firmy Golub GetHouse i Mennica Polska w warszawskiej dzielnicy Wola, przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej, w miejscu zburzonego obiektu dawnej Mennicy Państwowej. Tworzyć go będą dwa budynki, 140-metrowy drapacz chmur o 32 kondygnacjach i 43-metrowy, dziewięciopiętrowy tzw. Budynek Zachodni, posiadające łącznie 65,6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Budowa obu rozpoczęła się w czwartym kwartale 2016 r. i powinna być ukończona na jesieni 2019 r.

Oprócz mBanku, wynajmą tam biura kancelarie prawne Noerr Biedecki  i Allen & Overy oraz amerykańska firma coworkingowa WeWork, która została wyłącznym najemcą Budynku Zachodniego.

Według dewelopera, Mennica Legacy Tower „połączy wyjątkową architekturę, najnowsze technologie, funkcjonalność i najwyższej jakości materiały wykończeniowe”. W kompleksie zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne, a także najnowsze technologie mobilne, umożliwiające użytkownikom „komunikowanie się” z budynkami za pomocą aplikacji na smartfony.

Golub GetHouse to firma deweloperska i inwestycyjna działająca od ponad 55 lat w Stanach Zjednoczonych i Europie. W Polsce, w Warszawie, wybudowała budynki biurowe Warsaw Financial Center, International Business Center, Warsaw Corporate Center, Prime Corporate Center. Obecnie, wspólnie z firmą Mennica Polska, realizuje inwestycję Mennica Legacy Tower. Buduje także mieszkania oraz akademiki na wynajem.

Mennica Polska Spółka Akcyjna to, według Wikipedii, przedsiębiorstwo przemysłu metalowego produkujące m.in. krajowe i zagraniczne monety obiegowe i kolekcjonerskie oraz wyroby grawersko-medalierskie. Zajmuje się także płatnościami elektronicznymi. Poprzez spółki zależne działa również na rynku deweloperskim, metali szlachetnych oraz ochrony mienia i osób. Powstała ze sprywatyzowania Mennicy Państwowej, dziś kontroluje ją przedsiębiorca Zbigniew Jakubas.

mBank (dawniej BRE Bank) to, według Wikipedii, czwarta pod względem wartości aktywów instytucja finansowa w Polsce. Świadczy usługi z zakresu bankowości detalicznej, firmowej, korporacyjnej i prywatnej. Operuje w Polsce, Czechach i na Słowacji. Głównym udziałowcem mBanku jest Commerzbank, drugi największy bank niemiecki, posiadający ok. 70 proc. kapitału. mBank był pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś prezentuje się jako bank „mobilny i online”.

– Dzięki tej znaczącej transakcji stworzymy przestrzeń, która zapewni najwyższy komfort naszym klientom i partnerom biznesowym, a pracownikom pozwoli zagwarantować komfortowe warunki do codziennej pracy – stwierdził Jacek Popiołek, dyrektor Departamentu Zarządzania Nieruchomościami mBanku.

– Podpisanie największej umowy w historii polskiego rynku biurowego, obejmującej ponad 45 tys. m kw., stanowi najlepsze potwierdzenie doskonałej jakości wieżowca, a dla nas szczególny powód do dumy – oświadczył Cezary Jarząbek, założyciel i prezes zarządu Golub GetHouse.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż jej prawnicy doradzali Golub GetHouse. Obsługą kierowała partner lokalna Magdalena Życzkowska-Jóźwiak z pomocą associate Agnieszki Gul-Czajkowskiej.

W początkowym etapie transakcji, obejmującym negocjacje i podpisanie listu intencyjnego w lutym 2019 r., mBank obsługiwała kancelaria Zięba & Partners, która poinformowała wówczas o tym „Rynek Prawniczy”. Obsługę świadczyły ówczesna partner tej kancelarii Ida Komorowska-Moj, kierująca w niej praktyką prawa korporacyjnego i M&A, oraz Katarzyna Królikiewicz z praktyki nieruchomości.

Jak poinformowała „Rynek Prawniczy” Ida Komorowska-Moj, w marcu 2019 r. odeszła z Zięba & Partners do założonej przez siebie kancelarii KM Partners Komorowska Michaliszyn, z ramienia której obsługiwała mBank do zakończenia transakcji w lipcu 2019 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl