Greenberg Traurig w sprzedaży praw do transmisji ekstraligowych meczów futbolowych

372

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała spółce Ekstraklasa zarządzającej klubowymi rozgrywkami piłki nożnej przy sprzedaży telewizji nc+ i Telewizji Polskiej praw mediowych związanych z transmisjami meczy.

Najnowsza transakcja zawarta w grudniu 2018 r. obejmuje mecze Ekstraklasy, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej w klubowej piłce nożnej w dwóch najbliższych sezonach 2019/2020 i 2020/2021. Jej wartość wynosi ok. 500 mln zł, co oznacza, że gwarantowana wartość kontraktów z nadawcami, obejmująca licencje i koszty produkcji sygnału telewizyjnego, ma osiągnąć rekordowy poziom blisko 250 mln zł na sezon. W rezultacie  Ekstraklasa awansuje z 11. na 8. pozycję w Europie pod względem wartości praw mediowych.

Dzięki nowej konstrukcji pakietów mediowych wszystkie 296 meczów w roku będzie transmitowanych przez nc+ ( w kanałach Canal+, nSport+), a TVP pokaże w telewizji otwartej 37 meczów. Platforma nc+ przedłużyła prawa telewizyjne do transmisji po czterech latach obowiązywania, a Telewizja Polska jest nowym partnerem Ekstraklasy, zastępując stację Europsport.

Nowe umowy z nadawcami zakładają, że mecze w najbliższych dwóch sezonach będą zasadniczo odbywać się od piątku do niedziel, z wyjątkiem ok. 15 w sezonie, które mogą zostać rozegrane w poniedziałki ze względu na terminarz rozgrywek międzynarodowych. Sygnał telewizyjny będzie w dalszym ciągu produkować spółka Ekstraklasa Live Park, która w listopadzie 2018 r. rozpoczęła transmisje meczów w technologii 4K.

Ekstraklasa jest spółką akcyjną, założoną w  2005 r. w wyniku umowy między Polskim Związkiem Piłki Nożnej, a klubami piłkarskimi uczestniczącymi w rozgrywkach pierwszej ligi, które były inicjatorem powołania ligi zawodowej. Akcjonariuszami spółki jest 16 klubów najwyższej klasy rozgrywkowej  posiadających ogółem 92,8 proc. akcji, pozostałe 7,2 proc. należy do  PZPN. Ekstraklasa została powołana do: zarządzania rozgrywkami oraz sprzedaży praw medialnych i praw marketingowych.

Spółka przeprowadziła proces negocjacji umów z nadawcami bez udziału agencji MP & Silva, z której wsparcia korzystała przez ostatnie lata, a z którą umowę rozwiązała w związku z jej niestabilną sytuacją finansową.

– Zbudowaliśmy w zespole silne kompetencje w zakresie sprzedaży praw mediowych, które pozwalają nam samodzielnie i, jak pokazują uzgodnione warunki, skutecznie prowadzić takie procesy. W rezultacie zyskaliśmy dla ligi nie tylko wzrost wpływów od nadawców, ale także wielomilionowe oszczędności na prowizjach agencyjnych – oświadczył Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

– To najwyższe w historii Ekstraklasy wpływy z tytułu sprzedaży praw mediowych w ujęciu rocznym. W stosunku do obowiązującego dotychczas kontraktu oznacza to wzrost rocznej wartości wpływów z tytułu transmisji krajowych o 60 proc. W rezultacie w każdym sezonie bezpośrednie wpływy do klubów wzrosną o co najmniej 70 mln zł – skomentował Karol Klimczak, przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy.

– Nowy kontrakt potwierdza, że będziemy kontynuować naszą inwestycję w budowę polskiej piłki i klubów piłkarskich, również od strony technologii, dlatego pokażemy ekskluzywnie w 4K nawet 100 meczów w sezonie – zadeklarował Manuel Rougeron, prezes zarządu nc+.

– Obiecywałem, że transmisje z najważniejszych meczów piłkarskich będą obecne na antenach Telewizji Polskiej, dostępne dla wszystkich widzów. Po zakupie praw do reprezentacji Polski, mistrzostw świata i Europy, po tym jak TVP Sport jest kanałem ogólnodostępnym, przyszedł czas na ostatni element. Jeden mecz w każdej kolejce Ekstraklasy przez dwa sezony to spełnienie marzeń, a także oczekiwań naszych wiernych widzów – skomentował Jacek Kurski, prezes zarządu TVP SA.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała “Rynek Prawniczy”, że doradzała spółce akcyjnej Ekstraklasa na wszystkich etapach transakcji, począwszy od zorganizowania postępowania przetargowego w zakresie sprzedaży praw mediowych, poprzez negocjacje z oferentami, po zawarcie umów licencyjnych z dwoma wybranymi nadawcami.

Transakcję obsługiwał partner Michał Fereniec.

Obie telewizje były w transakcji reprezentowane przez swoich prawników wewnętrznych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl