CMS w otwarciu polskiego sklepu internetowego z francuskimi kosmetykami

638

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała francuskiej firmie kosmetycznej Pierre Fabre przy uruchomieniu w Polsce pierwszego sklepu internetowego w Europie.

Sklep Dermo Cosme-Shop rozpoczął działalność w listopadzie 2018 r. i ma być wzorcem dla kolejnych przedsięwzięć e-commerce firmy Pierre Fabre na rynkach europejskich.

Pierre Fabre to drugie pod względem wielkości laboratorium tzw. dermokosmetyków na świecie. Do marek Pierre Fabre należą Eau Thermale Avène (woda termalna), Klorane (kosmetyki do pielęgnacji włosów), Elancyl (kremy do pielęgnacji skóry), Galenic (kremy do pielęgnacji skóry twarzy), Rene Furterer (kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy), A-Derma (kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej lub atopowej), Ducrey (do pielęgnacji włosów i skóry), Pierre Fabre Dermatologie. Firma zatrudnia ponad 13,5 tys. pracowników, działa w 47 krajach, a produkty sprzedaje w ponad 130.

Dermokosmetyki, których pomysłodawcą był zmarły w 2013 r. francuski farmaceuta i przedsiębiorca Pierre Fabre, założyciel koncernu Pierre Fabre Group, to inaczej tzw. kosmetyki apteczne do stosowania miejscowego. Służą do codziennej pielęgnacji skóry łącząc w sobie cechy kosmetyków i farmaceutyków, czyli, według Wikipedii, są to produkty zawierające aktywne biologicznie substancje, które mają działanie podobne do takiego, jakie mają leki. Do dermokosmetyków najczęściej zaliczane są  kremy, balsamy oraz maści przeciw starzeniu i nawilżające skórę.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Pierre Fabre przy przedsięwzięciu. Zakres prac  obejmował kompleksowe doradztwo w zakresie opracowania modelu e-commerce i jego wdrażania. Prawnicy opracowali model prawnopodatkowy sklepu oraz podatkowe scenariusze akcji promocyjnych, doradzali w zakresie zagadnień sprzedaży na odległość, ochrony danych osobowych, płatności elektronicznych oraz innych zagadnień regulacyjnych.

W zespole kierowanym przez starszego prawnika Małgorzatę Sajkiewicz pod nadzorem Andrzeja Pośniaka, partnera kierującego praktyką podatkową, byli starsi prawnicy Damian Karwala, Paulina Komorowska i prawnik Anna Szczygieł z zespołu prawa nowych technologii i własności intelektualnej. W sprawach związanych z płatnościami elektronicznymi doradzał Adrian Latoszek z zespołu bankowości.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl