Dwie kancelarie w wynajmie przyszłego biura z biurkami na godziny

570
Mennica Legacy Tower w budowie (www.urbanity.pl)

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała deweloperskiej firmie Golub GetHouse przy zawarciu umowy najmu z WeWork, amerykańską firmą coworkingu, której przy wynajęciu powierzchni pod wynajem przestrzeni do wspólnej pracy biurowej w budowanym w Warszawie kompleksie Mennica Legacy Tower, doradzała kancelaria DLA Piper.

Zespół Mennica Legacy Tower będą tworzyć dwa budynki postawione w warszawskiej dzielnicy Wola: 140-metrowy, 34-piętrowy wieżowiec oraz niższy 43-metrowy, z prawie 66 tys. mkw. łącznej powierzchni najmu. Wśród najemców, obok WeWork, będzie także kancelaria Allen & Overy, która już zarezerwowała sobie miejsce na 17. i 18. piętrze wieżowca. Budowa rozpoczęła się w czwartym kwartale 2016 r. i powinna być ukończona we wrześniu 2019 r.

Coworking (współdzielenie biura) to, według Wikipedii, możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy biurowej w wynajętym specjalnie przystosowanym pomieszczeniu. Korzystają z niej najczęściej osoby prowadzące własne indywidualne firmy, które nie chcą lub nie mogą pracować w domu.

Firma WeWork, wyspecjalizowana w dziedzinie oferowania tzw. elastycznych miejsc pracy biurowej, w sierpniu 2018 r. została na 15 lat wyłącznym najemcą całego zachodniego budynku kompleksu Mennica Legacy Tower budowanego wspólnie przez Golub GetHouse oraz firmę Mennica Polska. Jak podał „Puls Biznesu”, w ramach nowej umowy WeWork wynajęła ok. 14 tys. mkw.

Golub GetHouse to firma deweloperska i inwestycyjna działająca od ponad 55 lat na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. W Polsce wybudowała budynki biurowe Warsaw Financial Center, International Business Center, Warsaw Corporate Center oraz Prime Corporate Center. Buduje także mieszkania na wynajem oraz akademiki.

WeWork to wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych operator coworkingu, dostawca przestrzeni biurowej i usług wspierających. Firma założona w 2010 r. w Nowym Jorku zatrudnia dziś ponad 5 tys. pracowników na całym świecie. Rozwinęła się dzięki inwestycjom kapitałowym grup finansowych. Jej klientami są startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także korporacje, m.in. IBM i bank HSBC. Z sieci jej ponad 280 biur na wynajem korzysta 253 tys. osób. W Polsce WeWork wynajęła już dwa piętra w odnowionym budynku Cedetu w Warszawie (ok. 4 tys. mkw.), podpisała też umowę najmu powierzchni w budowanym osiedlu Browary Warszawskie.

– WeWork słynie z tego, że swoje przestrzenie zawsze lokuje w komfortowych budynkach o nieprzeciętnej architekturze, które stwarzają atmosferę kreatywności oraz gwarantują dogodny i szybki dojazd z każdego zakątka miasta. Mennica Legacy Tower z całą pewnością wpisuje się w ten trend, a nawet go wyprzedza. Przygotowując ten budynek postawiliśmy nie tylko na wybitną architekturę i doskonałą lokalizację, ale także na nowoczesne technologie, które w takiej skali nie były dotąd stosowane w żadnym budynku biurowym w Europie – oświadczył Cezary Jarząbek, założyciel i prezes zarządu Golub GetHouse.

– Wybór Mennica Legacy Tower to dowód, że jesteśmy w pełni przekonani i zdeterminowani do naszych działań w Warszawie. Aż 45 proc. firm, które są członkami WeWork, uważa, że to właśnie WeWork pomaga im zwiększyć tempo wzrostu. Jednym z najważniejszych czynników w tym procesie jest właśnie lokalizacja oferowanych przez nas biur – skomentował Mikhail Konoplev, dyrektor generalny WeWork w Europie Środkowo-Wschodniej, który już przy okazji pierwszej transakcji wynajmu w warszawskim Cedecie stwierdził, że Polska była dla firmy naturalnym wyborem jako jedna z największych i najszybciej rozwijających się gospodarek w regionie.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Golub GetHouse. Transakcję obsługiwali partner lokalny Magdalena Życzkowska-Jóźwiak, associates Agnieszka Gul-Czajkowska i Karol Lewandowski.

„Rynek Prawniczy” ustalił, iż firmie WeWork doradzała kancelaria DLA Piper.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl