Partnerski split w dużej krajowej firmie prawniczej – powstała nowa kancelaria

7132

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarię Kochański Zięba i Partnerzy opuściło trzech wspólników-partnerów, w wyniku czego nazywa się ona obecnie Kochański i Partnerzy.

Odeszli: Rafał Zięba, który był partnerem zarządzającym, Adam Piwakowski, który odpowiadał za relacje międzynarodowe i strategię rozwoju firmy oraz Maciej Schmidt, który był odpowiedzialny za doradztwo w zakresie podatków i usługi rachunkowe. Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Rafał Zięba utworzył kancelarię, która działa pod nazwą Zięba & Partners, w której są także Adam Piwakowski i Maciej Schmidt.

W kancelarii Kochański i Partnerzy jest obecnie dwóch wspólników – Piotr Kochański, partner zarządzający oraz Rafał Rapala, starszy partner, który kieruje praktyką prawa korporacyjnego. Na swojej stronie internetowej kancelaria informuje, iż w związku z odejściem 4 stycznia 2019 r. – „zgodnie z zawartym porozumieniem” – wspólników, zmieniła nazwę na Kochański i Partnerzy. W opublikowanym oświadczeniu Piotr Kochański zapewnił, iż „zmiany osobowe w spółce nie będą miały wpływu na powierzone nam projekty i sprawy”. Ze strony internetowej kancelarii wynika, że pracuje tam obecnie 74 prawniczki i prawnicy. Według rankingu kancelarii opublikowanego w kwietniu 2018 r. przez dziennik „Rzeczpospolita” było ich wówczas 108.

W relacji „Rzeczpospolitej” niedawne rozstanie partnerów nie przebiegło bezkonfliktowo. W opublikowanym 14 stycznia 2019 r. artykule „Rozwód czy wrogie przejęcie znanej kancelarii prawnej”, jego autor Marek Domagalski ujawnił, iż w sprawę został zaangażowany sąd, który „na wniosek kancelarii Kochański & Partners (…) zakazał (w ramach tymczasowego zabezpieczenia) jej niedawnym wspólnikom, mec. Rafałowi Ziębie i Adamowi Piwakowskiemu, działań zmierzających do wrogiego przejęcia kancelarii”. Jak powiedział „Rzeczpospolitej” Rafał Zięba, strony spierały się o strategię rozwoju kancelarii, ale konflikt został zakończony ugodą. Z artykułu wynika, że do kancelarii Zięba & Partners odeszło około 30 prawników.

Ma ona siedzibę w byłym krakowskim biurze dawnej kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy. Z jej strony internetowej wynika, że otworzyła też biuro w Warszawie. „Rynek Prawniczy” ustalił, że w gronie jej prawników są m.in. Łukasz Wołk, Tomasz Zaleski, Konrad Orlik, Przemysław Krzemieniecki, Agnieszka Wojciechowska, Natalia Leszko, Tomasz Arabski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl