Dentons i Linklaters w finale sprzedaży trzech biurowców przez firmę deweloperską

995
Retro Office House (www.apaka.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała wrocławskiej firmie deweloperskiej LC Corp przy sprzedaży biurowców Retro Office House we Wrocławiu i Silesia Star w Katowicach inwestycyjnej firmie Globalworth Real Estate Investments, której w transakcji doradzała kancelaria Linklaters. Kancelaria MDDP Olkiewicz i Wspólnicy doradzała przy niektórych aspektach korporacyjnych transakcji.

Transakcję sfinalizowano w lipcu 2019 r. Firma deweloperska LC Corp zawarła wówczas, przewidziane w umowach przedwstępnych podpisanych w kwietniu 2019 r., umowy przyrzeczone sprzedaży biurowca Retro Office House za 54,4 mln euro i dwóch biurowców kompleksu Silesia Star za 58,8 mln euro. Nabywcami są odpowiednio spółki Ingadi oraz Artigo należące do firmy inwestycyjnej Globalworth Real Estate Investments.

Według informacji medialnych ta transakcja zwiastuje zmianę strategii firmy LC Corp dotyczącej obiektów biurowych – z inwestycji nakierowanych na wynajem przechodzi do typowej działalności deweloperskiej.

Retro Office House to stojący w centrum Wrocławia nowy biurowiec o modernistycznej architekturze. Jego powierzchnię liczącą 21,9 tys. mkw. wynajmuje 13 polskich i międzynarodowych firm, płacących w sumie 3,9 mln euro rocznego czynszu. Wśród nich jest globalna firma programistyczna Infor i producent aparatów fotograficznych Olympus.

Silesia Star (www.officefinder.pl)

Silesia Star to stojący w centrum Katowic kompleks biurowy składający się z dwóch budynków o łącznej powierzchni 29,2 tys. mkw. Obiekty wybudowane w 2014 i 2016 r. połączone są ogólnodostępnym pasażem. Wyróżniają się nowoczesną i prostą architekturą. Proces komercjalizacji zespołu zakończył w 2016 r. Obecnie roczny przychód z najmu wynosi 4,6 mln euro.

LC Corp to firma deweloperska z Wrocławia realizująca inwestycje mieszkaniowe (duże kompleksy i osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych) oraz komercyjne w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi.

Oprócz Silesia Star i Retro Office House w portfelu nieruchomości firmy LC Corp znajdują się najwyższy budynek mieszkalno-biurowy w Polsce Sky Tower we Wrocławiu (212 m), Arkady Wrocławskie, a także warszawskie Wola Center i Wola Retro, która ma zostać oddana do użytku w trzecim kwartale 2019 r.

Firma inwestycyjna Globalworth Real Estate Investments działa w Rumunii i w Polsce. Przejmuje, rozwija i zarządza nieruchomościami biurowymi, magazynowymi, przemysłowymi. Ma w portfelu aktywa warte 2,5 mld euro, w tym w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach (trzy budynki w kompleksie A4 Business Park oraz handlowo-biurowy Supersam), Gdańsku i Łodzi. Zatrudnia ok. 200 specjalistów. W grudniu 2017 r. przejęła m.in. od dwóch holenderskich spółek kontrolowanych przez fundusz Oaktree Capital Group, większość udziałów w firmie Griffin Premium Real Estate, obecnie ma 99,6 proc. jej akcji. Dziś działa ona pod nazwą Globalworth Poland Real Estate.

– Sprzedaż biurowców Silesia Star i Retro Office House to pierwsza tego typu transakcja w historii naszej spółki – oświadczył w kwietniu 2019 r. Tomasz Wróbel, członek zarządu LC Corp.

– Retro Office House i Silesia Star to bardzo atrakcyjne, dobrze zlokalizowane nieruchomości w dwóch ważnych miastach regionalnych. Koncentrujemy się obecnie na tworzeniu jak najlepszej oferty dla rosnącej społeczności Globalworth w Polsce, która liczy ponad 110 tys. pracowników i gości obecnych codziennie w należących do nas budynkach. Dlatego kupujemy i przejmujemy w zarządzanie właścicielskie budynki w najlepszych lokalizacjach – stwierdził Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego oraz dyrektor ds. inwestycji w Globalworth, dyrektor generalny Globalworth Poland.

„Rynek Prawniczy”, ustalił, że wrocławskiej firmie deweloperskiej LC Corp przy sprzedaży biurowców doradzała kancelaria Dentons, która na swojej stronie internetowej podała, iż obsługę wykonywali partner Bartłomiej Kordeczkacounsel  Maciej Jodkowski associate Alicja Grabowska.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji Globalworth Real Estate Investments. Zespołem prawników z praktyki prawa nieruchomości kierował senior associate Tomasz Trystuła, a byli w nim associates Żaneta RogońMateusz Cieślak, junior associate Małgorzata Szafrańska, managing associate Agnieszka Mencel, kierująca praktyką TMT/IP, junior associate Michał Maruszak z praktyki projectsassociate Piotr Zbyszyński  z praktyki prawa korporacyjnego. Obsługę nadzorował partner Janusz Dzianachowski.

Kancelaria MDDP Olkiewicz i Wspólnicy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała przy korporacyjnych aspektach transakcji. „Rynek Prawniczy” ustalił, że m.in. dostarczyła nabywcy tzw. puste spółki, Ingadi i Artigo, zarejestrowane wcześniej przez siebie w Krajowym Rejestrze Sądowym, które posłużyły jako wehikuły do nabycia biurowców.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl