Greenberg Traurig i Dentons w sprzedaży warszawskiego drapacza chmur

874
(www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała austriackiej firmie inwestycyjnej Akron przy sprzedaży wieżowca Warsaw Trade Tower w Warszawie firmie Globalworth, której doradzała kancelaria Dentons.

Wysoki na prawie 200 metrów biurowiec został sprzedany za 133 mln euro. Od funduszu fundusz Akron Investment Central Eastern Europe II z grupy Akron przejął go fundusz Globalworth Poland Real Estate. Transakcja przeprowadzona została w drodze sprzedaży spółki posiadającej tytuł prawny do budynku.

Budynek Warsaw Trade Tower to 38-piętrowy wieżowiec biurowy stojący w warszawskiej dzielnicy Wola. Posiada 45,4 tys. mkw. powierzchni, którą wynajmują m.in. firma ubezpieczeniowa Axa, firmy American Express, Leroy Merlin i Mattel.

Liczy 208 metrów wysokości (z iglicą, 184 m – do dachu). Jak podaje Wikipedia, fundament WTT sięga 11 metrów pod ziemię i opiera się na 156 palach. Centralnym elementem budynku jest żelbetowy trzon, w którego wnętrzu znajdują się szybkie windy. Iglica to metalowy maszt o długości 85 metrów, zakończony anteną, przyczepiony do budynku stalowymi obręczami, od wysokości 32. piętra.

Budowę WTT rozpoczął w 1997 r. koreański koncern Daewoo, ukończono ją w 1999 r. Daewoo w 2002 r. sprzedał obiekt amerykańskiej firmie Apollo-Rida. W 2006 r. firma Akron kupiła ją za 150 mln euro do funduszu Akron Investment Central Eastern Europe II. W latach 2015-2016 budynek przebudowano wewnątrz.

Warsaw Trade Tower jest czwartym pod względem wysokości budynkiem w Polsce, po Pałacu Kultury i Nauki, Warsaw Spire i wrocławskim Sky Tower.

Akron Investment Central Eastern Europe II to fundusz należący do Akron Real Estate Management, austriackiej grupy inwestycyjnej specjalizującej się w akwizycji, rozwoju i zarządzaniu nieruchomościami biurowymi, handlowymi i logistycznymi  w zachodniej, wschodniej i środkowej Europie. Jej partnerami są inwestorzy instytucjonalni oraz bogate osoby prywatne. Firma działa od 1994 r. i zrealizowała transakcje real estate na sumę ponad 2 mld euro. W Polsce zarządza m.in. centrum biurowym Europlex w Warszawie oraz centrami handlowymi w Poznaniu i Gdańsku.

Globalworth Poland Real Estate to firma znana dawniej jako Griffin Premium Real Estate, która powstała w grudniu 2016 r. z wyodrębnienia dziewięciu nieruchomości biurowych z portfela zarządzanego przez firmę Griffin Real Estate, inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest zarejestrowana w Holandii, notowana od kwietnia 2017 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i działa w formule zbliżonej do REIT (real estate investment trust), czyli podmiotu, który osiąga dochody głównie z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy. Ma obecnie w portfelu 17 obiektów biurowych i handlowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach o wartości 1,2 mld euro. Od grudnia 2017 r. w 72 proc. należy do firmy inwestycyjnej Globalworth Real Estate Investments, która zarządza portfelem biurowców w Rumunii.

– Nasz polski portfel uzupełnia kolejna rozpoznawalna wieża biurowa Warszawy. Nieruchomość oferuje zarówno atrakcyjne dochody z wynajmu, jak również szeroki wachlarz możliwości w zakresie podniesienia jej wartości w przyszłości – stwierdził Dimitris Raptis, dyrektor generalny Globalworth Poland.

Kancelaria Greenberg Traurig potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała funduszowi Akron Investment w sprzedaży  Warsaw Trade Tower i reprezentowała asset managera – firmę Heitman. Zespołem jej prawników kierowała partner Agata Jurek-Zbrojska, a byli w nim partner lokalny Dominik  Rafałko i associate Jakub Gajzler. Obsługę wykonywali także partner lokalny Małgorzata Madej-Balcerowska i senior associates Zuzanna Bafia, Paweł Jaśkiewicz, Kamil Majewski.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że jej zespół prawa nieruchomości doradzał Globalworth Poland RE.

Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu w Europie, wykonywali ją partner Maciej Ryniewicz, starszy prawnik Magdalena Osóbka-Morawska oraz prawniczki Marta Jończyk i Magdalena Witka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl