White & Case i CMS w zakupie najwyższego budynku w Krakowie

585
(www.bazabiur.pl)

Kancelaria White & Case doradzała austriackiej firmie inwestycyjnej FLE przy zakupie biurowca K1 w Krakowie od amerykańskiego funduszu PGIM Real Estate, któremu doradzała kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.

Biurowiec K1 od funduszu PGIM Real Estate kupił w marcu 2019 r. luksemburski fundusz FLE SICAV FIS, reprezentowany przez austriacką firmę inwestycyjną FLE, która jest jego wyłącznym agentem w transakcjach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i niemieckojęzycznych. Wartości transakcji nie ujawniono.

K1, jeden z symboli Krakowa, nazywany przez mieszkańców „Błękitkiem”, to najwyższy budynek w mieście o wysokości 105 metrów (z iglicami, 88 m bez), 20-piętrowy biurowiec z ok. 12,6 tys. mkw. powierzchni najmu, stojący w centrum miasta. Jak podaje Wikipedia, jego budowę rozpoczęto w 1972 r. dla Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”. W 1975 r. budynek został zamknięty w stanie surowym, ale próby wytrzymałościowe wykazały, że konstrukcja nie jest w stanie wytrzymać ciężaru maszyn drukarskich. W połowie lat 90. XX w. kupiła go szwedzka firma Swede Center, która miała zburzyć wieżowiec i zbudować nowy. Zdecydowano jednak o przebudowie, która zakończyła się w 1998 r. Pokryto go błękitnym szkłem sprowadzonym z Luksemburga, czemu zawdzięcza swa potoczną nazwę. Otrzymał nazwę Cracovia Business Center. W 2014 r. wieżowiec przeszedł kolejną modernizację, wewnątrz, i zmienił nazwę na K1.

FLE SICAV FIS to fundusz real estate z Luksemburga, który posiada portfel nieruchomości komercyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych o wartości  przekraczającej 2,2 mld euro. To jego druga inwestycja w Polsce, po zakupie w styczniu 2018 r. budynku Wratislavia Center.

Firma inwestycyjna FLE założona w Wiedniu w 2007 r. należy do francuskiej grupy inwestycyjnej LFPI zarządzającej aktywami o wartości ponad 4 mld euro (private equity, nieruchomości, wierzytelności). W funduszach nieruchomościowych grupa ma ok. 200 obiektów o wartości ponad 2 mld euro. Firma FLE jest doradcą inwestycyjnym rozmaitych funduszy real estate skoncentrowanych na aktywach biurowych i handlowych oraz niskobudżetowych hotelach w Niemczech, Austrii i krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

PGIM Real Estate, do 2016 r. Prudential (Pramerica) Real Estate Investors, to nieruchomościowe ramię globalnej firmy inwestycyjnej PGIM (dawniej Prudential Investment Management) zarządzającej aktywami należącej do amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeń na życie Prudential Financial. PGIM Real Estate ma w zarządzie zasoby o wartości 67 mld dolarów.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie FLE przy transakcji. Obsługą kierował partner lokalny Michał Matera, a wykonywali ją associate Piotr Przybylski i młodsi associates Marta Strykowska, Katarzyna Syncerek, Marcelina Pazgan.

Kancelaria CMS potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji PGIM Real Estate.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl