Dwie kancelarie w chińskim zakupie solarnych panelowni w Polsce

322
Wielka fotofarma w Witnicy

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała chińskiej firmie inwestycyjnej Sino-CEEF przy nabyciu portfela elektrowni słonecznych użytkowanych w Polsce od firmy Alternus Clean Energy, której doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Transakcję, zainicjowaną w grudniu 2023 r., sfinalizowano w styczniu 2024 r. Firma Alternus Clean Energy, której głównym udziałowcem jest irlandzka firma Alternus Energy Group, sprzedała, zgrupowany w kilku spółkach projektowych, swój portfel 25 działających w Polsce elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 88,5 megawatów, w tym przemysłową megafarmę solarną w Witnicy o mocy 64,6 MW, jedną z największych w kraju, chińskiemu funduszowi private equity  Sino-CEEF, działającemu w państwach Europy pokomunistycznej. Wartość transakcji wyniosła 54,4 mln euro (równowartość 235 mln zł). Sprzedawca wyjaśnił w komunikacie giełdowym, iż transakcja jest realizacją „strategicznego przeglądu mającego na celu poprawę bilansu firmy i usprawnienie jej działalności” i że „spodziewa się osiągnąć zysk netto, który pomoże mu zmniejszyć istniejące zadłużenie”.

Firma Alternus Clean Energy powstała w grudniu 2023 r. z połączenia firmy Alternus Energy Group, irlandzkiego producenta energii elektrycznej ze słońca, z firmą  Clean Earth Acquisitions Corp, która jest spółką utworzoną przez grupę inwestorów-sponsorów w celu dokapitalizowania Alternus Energy Group, posiadacza 80 proc. udziałów w Alternus Clean Energy. Alternus Energy Group nadal istnieje jako odrębna osoba prawna z aktywami fotowoltaicznymi w Europie i Stanach Zjednoczonych, obejmującymi 168 MW w eksploatacji, 98 MW w budowie, ponad 300 MW na różnych etapach rozwoju oraz plany nabycia ponad gigawat mocy.

Alternus Energy Group kupiła megafotofarmę Witnica, w województwie lubuskim, w 2021 r., od niemieckiej firmy BayWa. W 2022 r. próbowała kupić od zamkniętego funduszu inwestycyjnego firmy Projekt Solartechnik jej portfel fotowoltaiczny o łącznej mocy 184 MW. Miała to być jedna z największych transakcji w historii tej branży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, obejmująca sprzedaż 100 proc. udziałów w 32 spółkach celowych posiadających projekty farm słonecznych, wielkości od 1 do 10 MW, na różnym etapie rozwoju oraz budowę elektrowni na bazie tych projektów. Według przewidywań, Alternus miała zainwestować w ten deal  ponad 750 mln zł (162 mln euro). Ostatecznie jednak wycofała się z umowy kupna.

Sino-CEEF Capital Management Company Ltd to chińska firma private equity  z Hongkongu inwestująca w krajach tzw. Europy Środkowo-Wschodniej. Utworzyły ją w 2016 r. m.in. Industrial and Commercial Bank of China, firma ubezpieczeniowa China Life, konglomerat gospodarczy Fosun. Posiada również biura w Szanghaju, Monachium i Budapeszcie.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Sino-CEEF i podała, że obsługę nadzorowali Łukasz Szatkowski i Rafał Zwierz, a wykonywali ją także Maciej Ziółkowski, Adam Kędziora, Alicja Smyklińska, Marta Tarkowska, Małgorzata Popiel, Karolina Tatomir (praktyka energetyki i infrastruktury), Monika Szczotkowska, Kinga Mogilnicka, Damian Gierasimczuk, Karolina Kosińska (praktyka transakcji i prawa spółek), Krzysztof Schulz (praktyka bankowości i finansów). W międzynarodowych aspektach transakcji doradzali także prawnicy z biura w Luksemburgu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Alternus Clean Energy (Alternus Energy Group) doradzała w transakcji kancelaria  Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która poinformowała, że obsługą kierował partner Krzysztof Cichocki, a wykonywali ją także senior counsel  Witold Kurek, associate  Julia Bałkowiec-Iskra.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl