CMS w kredycie dla estońskiego OZE-dewelopera na budowę fotoelektrowni w Polsce

296
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała estońskiej firmie Sunly przy pozyskaniu od mBanku kredytu na budowę elektrowni słonecznych w Polsce.

O uzyskaniu finansowania firma Sunly poinformowała w lutym 2024 r. mBank udzielił jej 273 mln zł kredytu na budowę 58 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 megawatów. Większość z nich powstanie na południu Polski, w województwach: małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, ale pojedyncze instalacje planowane są także w innych regionach. Transakcja obejmuje też refinansowanie wcześniejszych inwestycji Sunly w Polsce, w tym budowy farmy „Rzezawa 60”,  oddanej do użytku w 2023 r. w Rzezawie (województwo małopolskie),  jednej z największych fotoelektrowni w Polsce, o mocy 60 MW.

Firma Sunly (Słonecznie) z Estonii inwestuje i rozwija przedsięwzięcia z zakresu energetyki ze źródeł odnawialnych: słoneczne, wiatrowe i magazynowe w Polsce, Estonii, Finlandii i na Litwie. Działa od 2019 r. Utworzył ją zespół, który wcześniej zbudował największą firmę w sektorze OZE w krajach bałtyckich – 4Energia, która została za 500 mln euro sprzedana estońskiej firmie Enefit Green, związanej z koncernem energetycznym Eesti Energia. Sunly wybudowała dotychczas instalacje, które mogą produkować rocznie ponad 164 MW energii. W kwietniu 2022 r. przejęła polską firmę Alseva z Krakowa, dewelopera i generalnego wykonawcę elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii, od jej właścicieli, Anny i Roberta Zagrajków, którzy stali się udziałowcami Sunly. W październiku 2022 r. należąca do francusko-amerykańskiej firmy inwestycyjnej Natixis Investment Managers,  firma Mirova, inwestująca głównie w tzw. „zielone” aktywa energetyczne, zakupiła za 200 mln euro udziały w Sunly, stając się jej największym udziałowcem. W czerwcu 2023 r. 30 mln euro zainwestował w Sunly Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Pozyskany kapitał Sunly przeznacza na realizację planu inwestycyjnego w Polsce i krajach bałtyckich.

– Sunly wyróżnia się na tle polskiego rynku energetyki odnawialnej jako firma, która nie tylko kompleksowo zajmuje się projektowaniem oraz budową farm w formule, ale także prowadzi ich obsługę i serwisowanie, będąc jednocześnie niezależnym producentem zielonej energii. Dzięki finansowaniu od mBanku, możemy realizować kolejne projekty farm fotowoltaicznych, które są istotnym elementem w kształtowaniu bezemisyjnego systemu wytwarzania energii i zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – stwierdził Marek Motyl, menedżer Sunly w Polsce.

– Od początku naszej działalności uważamy Polskę za bardzo atrakcyjny rynek. Dziś to drugi największy rynek OZE w Unii Europejskiej, z dużym potencjałem wzrostu. Według branżowych prognoz w ciągu kolejnych trzech lat moc zainstalowana ma być podwojona, Sunly będzie mieć w tym istotny udział. W najbliższych latach planujemy w Polsce budowę farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,6 gigawatów oraz towarzyszących im magazynów energii – oświadczył Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.

– Jako mBank jesteśmy mocno zaangażowani w rozwój zielonej energii w Polsce. Możemy realizować ten cel wraz z partnerami takimi jak Sunly, rozwijającymi regionalną strategię w sektorze energii odnawialnej, i wykazującymi się dużymi osiągnięciami zarówno w zakresie rozwoju budowy projektów, jak i pozyskiwania funduszy – skomentował Tomasz Niewola, dyrektor departamentu finansowania strukturalnego w mBanku.

Kancelaria CMS potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Sunly i podała, iż obsługę wykonywali: counsel  Martyna Markiewicz, associate  Jakub Przybyłek, prawnicy Maciej Lorenz, Bartosz Potrykus z praktyki bankowości i finansów. Analizę due diligence  wykonywali partner Łukasz Szatkowski, senior associate  Karol Jaworecki, associate Alicja Smyklińska z praktyki energetyki i infrastruktury.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl