Dentons i Przybecki & Partners w produkcji filmu nagrodzonego Oscarem

449

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelarie Dentons i Przybecki & Partners z Poznania doradzały po polskiej stronie przy koprodukcji filmu „Strefa interesów”, który zdobył tegoroczne nagrody Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego i za najlepszy dźwięk. Brytyjskiemu producentowi tego obrazu doradzały tamtejsze kancelarie Lee & Thompson i Wiggin.

W marcu 2024 r. odbyła się 96. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, słynnych Oscarów. Dwie nagrody, dla najlepszego międzynarodowego filmu pełnometrażowego i za najlepszy dźwięk (dla dwóch brytyjskich dźwiękowców), akademia przyznała wyreżyserowanemu przez Brytyjczyka Jonathana Glazera filmowi „Strefa interesów” („The Zone of Interest”). Obraz wyprodukowały wspólnie brytyjska firma JW Films  (James Wilson) i polska Extreme Emotions, należąca do Ewy Puszczyńskiej, znanej producentki takich fabuł jak „Ida” (Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2015 r.) i „Zimna wojna”. Był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film wystawiła do Oscarów Wielka Brytania. Inspirowany jest powieścią angielskiego pisarza Martina Amisa o takim samym tytule. Zaliczony przez krytyków do nurtu tzw. filmów o Holokauście, opowiada o życiu, powieszonego po wojnie hitlerowskiego zbrodniarza wojennego Rudolfa Hössa, komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i jego rodziny, żony i piątki dzieci, w domu z ogrodem, który sąsiaduje z obozem. Był kręcony w Polsce, m.in. na terenie muzeum obozu zagłady w Oświęcimiu, autorem zdjęć jest Polak Łukasz Żal, role drugoplanowe odtwarzają w nim polscy aktorzy.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy produkcji filmu doradzała kancelaria Dentons, która na swoje witrynie internetowej podała, że obsługiwała firmę Extreme Emotions „w polskich aspektach koprodukcji”, w tym w kwestiach finansowych. Obsługą kierował partner Igor Ostrowski z biura w Londynie, kierujący globalną praktyką prawa technologii, mediów i telekomunikacji w kancelarii, a wykonywali ją także counsel  Stanisław Dąbek (praktyka prawa własności intelektualnej), partner Tomasz Zwoliński, senior associates  Łukasz Błaszczak, Katarzyna Mazur (praktyka bankowości i finansów).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy produkcji filmu „dodatkowo” doradzała także kancelaria Przybecki & Partners z Poznania. Poinformował o tym internetowy portal „FilmPolski.pl” – internetowa baza filmu polskiego, który podał także, że „dodatkową” obsługę wykonywała Monika Ratajczak z tej kancelarii, specjalizująca się m.in. w doradztwie prawnym przy produkcji filmów.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl