CMS doradza przy projekcie nagrodzonym przez IJGlobal

265

Międzynarodowa kancelaria CMS doradzała przy projekcie budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT ) w Ostrołęce, który został uznany za Power Deal of the Year Europe  przez IJGlobal Awards. CMS doradzał sponsorom – Energa S.A. i Orlen S.A. – w związku z pozyskaniem finansowania dłużnego na budowę elektrowni, którego łączna wartość wynosi 2.6 mld zł.

Elektrownia gazowo-parowa w Ostrołęce będzie jedną z największych tego typu elektrowni w Polsce i przyczyni się do podniesienia stabilności polskiego systemu energetycznego. Łączna moc elektrowni, która ma zostać oddana do użytku w 2025 r., ma wynosić ok. 750 megawatów.

– Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszych klientów w realizacji innowacyjnych i wiodących na rynku projektów – powiedział Jakub Wieczorek, partner w praktyce Bankowości i Finansów.

Realizacja CCGT Ostrołęka będzie kluczowym elementem realizacji celów dekarbonizacji Polski, a zarazem ważną częścią strategii transformacji energetycznej obu sponsorów. Złożoność projektu odzwierciedla fakt, że jest to inwestycja typu brownfield  z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego.

Technologia turbiny gazowej, która zostanie zainstalowana w CCGT Ostrołęka, zmniejszy ryzyko deficytu mocy poprzez skuteczne równoważenie wytwarzania energii z szybko rozwijających się źródeł odnawialnych.

– CCGT Ostrołęka to jeden z kluczowych systemowych projektów energetycznych realizowanych w Polsce obecnie. Jest to projekt, który wymagał pieczołowitej strukturyzacji na poziomie umów projektowych. Biorąc pod uwagę specyfikę zielonej transformacji w Polsce, bloki gazowe będą w Polsce budowane, ale finansowanie ich w modelu project finance  będzie bardzo trudne. IJGlobal docenił wysiłek sponsorów i doradców włożony w ustrukturyzowanie tego projektu – dodał Marcin Bejm, partner kierujący praktyką Energetyki i Infrastruktury.

Pracami multidyscyplinarnego zespołu CMS kierowali partnerzy Jakub Wieczorek oraz Marcin Bejm, przy wsparciu Konrada Leszko, Karoliny Bandzul-Król i Przemysława Karolaka (praktyka Bankowości i Finansów) oraz Piotra Prawdy i Jana Radziuka (praktyka Energetyki i Infrastruktury).

Nagrody IJGlobal Awards przyznawane są przez IJGlobal za najważniejsze transakcje typu greenfield i refinansowania.

IJGlobal to międzynarodowe wydawnictwo dostarczające kompleksowych danych, analiz i wiadomości obejmujących wszystkie aspekty globalnego rynku finansowania infrastruktury i energii. W swoich analizach projektów infrastrukturalnych i energetycznych bierze pod uwagę cały cykl życia transakcji, dostarczając szczegółowych informacji m.in. na temat struktury finansowej, cen i kluczowych graczy wpływających na transakcje i trendy rynkowe.

Materiał kancelarii CMS