Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Gessel w zakupie wykładzin podłogowych

317

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała firmie Unilin przy przejęciu spółki Lentex Wykładziny od firmy Lentex, której doradzała kancelaria Gessel.

Transakcję, zaanonsowaną w kwietniu 2022 r., sfinalizowano w październiku tegoż roku. Amerykańska firma Unilin przejęła od polskiej firmy Lentex biznes produkcji wykładzin podłogowych z PCW (winylowych), wydzielony w spółkę Lentex Wykładziny, z siedzibą w Lublińcu. Zapłaciła 20 mln euro, stając się właścicielem zakładu produkcyjnego i centrum dystrybucyjnego oraz przejmując 110 pracowników. Lentex jest czwartym w firmie Unilin zakładem produkującym wykładziny winylowe. Przejęcie jest częścią strategii umocnienia pozycji firmy w Europie Środkowej.

Winyl, a dokładniej polichlorek winylu (PCW), to syntetyczny plastik uzyskiwany przez polimeryzację chlorku winylu. Wytwarzany jest z etylenu z  ropy naftowej  i chloru pozyskiwanego z soli.

Grupa Unilin posiada 30 fabryk na  świecie i zatrudnia 8,2 tys. pracowników. Ma pięć dywizji, z których Unilin Flooring produkuje m.in. wykładziny i płytki podłogowe z winylu, drewna klejonego, laminowane i dywanowe, do mieszkań, ale także szpitali, szkół, hoteli, przyczep kempingowych i kamperów. Założona w 1960 r. w regionie Flandrii, w Belgii, dziś jest częścią amerykańskiej firmy Mohawk Industries produkującej podłogi i ich okrycia w postaci dywanów i wykładzin.

Lentex po sprzedaży biznesu podłóg z PCW (wykładziny i płytki) pozostał producentem włóknin, m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego, odzieżowego i budowlanego. Firma powstała w 1911 r., jako filia przędzalni Union Textile w Lublińcu. Do 1939 r.  produkowała przędzę wełnianą czesankową. Po wojnie z powodu zniszczeń  wznowiła działalność dopiero w 1951 r. W 1974 roku Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex” uruchomiły produkcję wykładzin PCW z rolki, które stały się sztandarowym produktem przedsiębiorstwa (w mieszkaniach zwano je potocznie lenteksem).

– To przejęcie doskonale wpisuje się w naszą strategię zakładającą wzrost obrotów Unilin Flooring o 60 proc. do 2025 roku. Znaleźliśmy partnera w firmie Lentex z długą tradycją, dobrą reputacją i dużym know-how. Oprócz wzmocnienia naszej pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej, przejęcie pozwoli nam również na dalszą ekspansję i stworzenie bazy klientów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie – stwierdził Ruben Desmet, prezes Unilin Flooring.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Unilin doradzała w transakcji kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która na swojej witrynie internetowej podała, iż jej obsługa obejmowała „wszystkie etapy procesu transakcyjnego, w tym badania due diligence oraz przygotowanie i negocjacje dokumentacji transakcyjnej”. Kierował nią partner Krzysztof Pawlisz, a wykonywali także senior counsels  Karol Skibniewski, Tomasz Duchniak; senior associate Natalia Łabęda; associates  Magdalena Rożek, Weronika Dąbrowska, Piotr Srebro, Aneta Bąk.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Lentex doradzała w transakcji kancelaria Gessel, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę nadzorował partner Maciej Kożuchowski, kierowali nią managing associate  Bartłomiej Woźniak, senior associate  Katarzyna Olszak, a wykonywali także of counsel  Tomasz Drągowski, senior associate  Majka Rucińska, associate  Karolina Sobóla.

Bartłomiej Woźniak, cytowany na witrynie internetowej kancelarii, stwierdził, iż jej „doradztwo obejmowało nie tylko przygotowanie i negocjacje umowy sprzedaży udziałów, ale również szeregu umów, umożliwiających samodzielne funkcjonowanie sprzedawanej spółki po zamknięciu” transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl