Dentons i Gide Loyrette Nouel we francusko-polskiej transakcji indyczej

492
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Rolmex przy zawarciu umowy dotyczącej sprzedaży firmy Indykpol firmie Drosed, należącej do francuskiej firmy drobiarskiej LDC, której doradzała kancelaria Gide Loyrette Nouel.

W listopadzie 2023 r. ogłoszono zawarcie warunkowej umowy sprzedaży Drosedowi Indykpolu przez Rolmeks. Transakcja połączenia Drosedu z Indykpolem realizuje plan osiągnięcia pozycji lidera branży indyczej w Europie. Zgodnie ze strategią ekspansji międzynarodowej LDC przejęcie Indykpolu ugruntuje obecność francuskiej firmy na rynku drobiu w Polsce, umożliwiając wzbogacenie asortymentu o mięso, wędliny oraz przetwory z indyka. Marka Indykpol nie zniknie z rynku, dołączy do portoflio marek LDC. Finalizacja transakcji jest spodziewana w pierwszej połowie 2024 r., po uzyskaniu zgody antymonopolowej na dokonanie koncentracji.

Firma Indykpol, z siedzibą w Olsztynie, specjalizuje się w hodowli indyków na mięso. Jest grupą kapitałową, organizacją spółek drobiarskich, największym producentem przetworów indyczych w Polsce. W skład grupy wchodzą: wytwórnia pasz Nutripol, wylęgarnia piskląt Zdrowy Drób, fermy hodowlane, zakład ubojowo-przetwórczy oraz cztery centra dystrybucji. Zakład w Olsztynie prowadzi ubój i dzielenie indyków oraz produkuje przetwory z mięsa drobiowego, głównie indyczego. Wybudowana kilka lat temu linia potokowa produkuje m.in. popularne parówki Jedynki.

Firma powstała w 1951 r. jako Ekspozytura Centrali Jajczarsko-Drobiarskiej w Olsztynie. W 1964 r. została przekształcona w samodzielne przedsiębiorstwo Olsztyńskie Zakłady Drobiarskie, które następnie wyspecjalizowało się w indykach. W 1991 r. OZD zostały sprywatyzowane i rozpoczęły działalność jako spółka Indykpol. Przez prawie 26 lat akcje Indykpolu były notowane na giełdzie. W 2020 r. akcjonariusze większościowi zdecydowali o wycofaniu ich z obrotu. Firma zatrudnia ok. tysiąca osób.

Dziś jej właścicielem jest Rolmex, spółka kapitału prywatnego z Warszawy, zajmująca się ponadto importem i dystrybucją wina, obrotem nieruchomościami w Hiszpanii, działalnością deweloperską oraz inwestycjami kapitałowymi. Założycielem Rolmeksu jest Feliks Kulikowski, związany z branżą drobiarską, właściciel gospodarstwa rolnego na Kaszubach.

Drosed to, według Wikipedii, firma spożywcza z siedzibą w Siedlcach. Została założona w 1957 r. jako państwowe przedsiębiorstwo Siedleckie Zakłady Drobiarskie i sprywatyzowana w 1993 r. pod nazwą Drosed. Od 2000 r. należy do francuskiej firmy drobiarskiej LDC. Jest jednym z największych w kraju (i jednym z większych w Europie) producentów mięsa drobiowego (głównie kurzego), zajmując się wylęgiem piskląt, hodowlą kurczaków, kaczek, gęsi, perliczek oraz ubojem i przetwórstwem. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników i produkuje rocznie 150 tys. ton mięsa i wyrobów z niego (konserwy, wędliny) pod markami Drosed, Zagrodowy, Podlaski ( pasztet) oraz Drop. Swoje produkty sprzedaje hurtowniom, sieciom handlowym, sieci restauracji KFC oraz eksportuje. W skład grupy kapitałowej wchodzą spółki Drosed, Roldrob, Drop, Drosed Surowiec, NaturAgra.

LDC (Lambert Dodard Chancereul) to rodzinna francuska firma rolno-spożywcza specjalizująca się w przetwórstwie i sprzedaży drobiu oraz produkcji świeżych i mrożonych gotowych dań drobiowych. Posiada 102 zakłady, zatrudnia 23,4 tys. pracowników i jest jednym z europejskich liderów w branży. Oprócz Francji działa w Polsce, na Węgrzech, w Belgii i Wielkiej Brytanii. Swoje produkty sprzedaje pod markami Loué, Le Gaulois, Maître CoQ, Doux, Marie, Traditions d’Asie, Drosed, a także Nature et Respect. Jej początki sięgają 1909 r., kiedy rodzina Lambert uruchomiła swój biznes drobiowy na lokalnym rynku w kraju Loary, w departamencie Sarthe. W 1953 r. firma Lambert połączyła się z firmą rodziny Dodard-Chancereul, działającą  także w regionie Loary, w departamencie Mayenne, tworząc podstawy dzisiejszego giganta.

Indyk domowy to, według Wikipedii, ptak hodowlany z rodziny kurowatych. Jest udomowioną odmianą indyka zwyczajnego. Indyki zostały udomowione przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Do Europy sprowadził je w 1497 r. włoski żeglarz i podróżnik Giovanni Caboto.

– Dzięki tej strategicznej transakcji Drosed rozszerzy swoją ofertę o mięso indycze, wędliny i przetwory z indyka. Silna marka Indykpol dołączy do portfolio  marek grupy Drosed. Obserwujemy, że branża drobiarska konsoliduje się i zdajemy sobie sprawę z faktu, że inwestycje są konieczne, jeśli chcemy sprostać konkurencji. Wraz z tą transakcją grupa Drosed zyskuje doświadczony i profesjonalny zespół pracowników Indykpolu oraz sprawdzonych partnerów, jakimi są hodowcy i farmerzy. Liczymy również na poszerzenie bazy naszych klientów o tych, którzy współpracowali z Indykpolem. Działamy na wielu rynkach, ale najważniejszy dla nas i na nim się koncentrujemy, jest rynek polski – skomentował Adam Sojka, prezes zarządu grupy Drosed.

– Zarówno w Europie jak i na świecie w branży drobiarskiej postępuje konsolidacja. Dynamika ostatnich lat spowodowała, że właściciel Indykpolu wspólnie z zarządem spółki przeanalizowali różne strategie rozwoju. Prowadząc rozmowy z przedstawicielami największej unijnej firmy drobiarskiej, LDC, oraz należącą do niej grupą Drosed w Polsce, doszliśmy do przekonania, że łączy nas podobny system wartości. Dlatego będzie ona doskonałym partnerem dla rozwoju Indykpolu i spółek zależnych. Łącząc wszystko co najlepsze w olsztyńskiej firmie z kompetencjami i możliwościami czołowej firmy europejskiej Indykpol stanie się liderem branży indyczej w Europie – oświadczył Piotr Kulikowski, prezes zarządu Indykpolu.

„Rynek Prawniczy”, ustalił, ze firmie Rolmex doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierowali  partnerzy Piotr Dulewicz, kierujący zespołem fuzji i przejęć, i Paweł Grabowski, a wykonywali ją także associates  Beata Błaż, Marcin Urbański. W kwestiach podatkowych doradzali partner Cezary Przygodzki, kierujący zespołem prawa podatkowego, senior associate  Damian Bugaj.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie LDC doradzała w transakcji kancelaria Gide Loyrette Nouel.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl