WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr i Greenberg Traurig w sprzedaży wiatrakowej spółki

332

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała firmie Neo Energy Group przy sprzedaży spółki Great Wind, do której należy projekt elektrowni wiatrowej Ględowo, spółce PAK-Polska Czysta Energia, należącej do firmy ZE PAK, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W czerwcu 2022 r. spółka PAK-Polska Czysta Energia nabyła od zarejestrowanej w Niderlandach spółki Polish Wind Holdings, należącej do firmy Neo Energy Group, spółkę projektową Great Wind, do której należy projekt farmy wiatrowej Ględowo, w gminie Człuchów, w województwie pomorskim. Projekt obejmuje przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na realizacji instalacji OZE, czyli budowę elektrowni składającej się z 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 megawatów. Warunki wietrzne na tym terenie pozwoliły oszacować roczną jej produkcję na 230 gigawatogodzin. Pod koniec sierpnia rozpoczęto prace konstrukcyjne przy budowie wiatraków. Przewidywany termin uruchomienia wiatrakowni to najpóźniej trzeci kwartał 2024 r. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją inwestycji wyceniono na 725 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma Onde, turbiny dostarczy duńska firma Vestas, inżynierem kontraktu jest firma Neo Energy Group. To największy dotychczas projekt OZE realizowany przez spółkę PAK-PCE.

Firma Neo Energy Group jest deweloperem elektrowni OZE. Odpowiada za planowanie inwestycji, uzyskiwanie pozwoleń prawnych oraz doprowadzenie projektów instalacji do stanu gotowości do budowy. Po rozpoczęciu budowy przejmuje rolę jej kierownika i operatora, aż do całkowitego wyjścia z projektu poprzez sprzedaż udziałów. Rozwinęła i sprzedała farmy Wiatrowe Marszewo i Tolkowiec. Stworzyła również i sprzedała firme Eco Wind Construction z branży energetyki wiatrowej. NEG została założona przez krajowy fundusz private equity Neo Investments, inwestujący od 1993 r. w nowe rozwijające się dziedziny polskiej gospodarki, w tym od 2005 r. w OZE.

ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) to firma energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza. Tworzą ją trzy elektrownie cieplne opalane węglem brunatnym i biomasą: Pątnów I i II oraz Konin (Elektrownia Adamów w Turku została zamknięta w 2018 r.),  jak również kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów (w likwidacji). Dostarczają ok. 4 proc. krajowej energii elektrycznej. W 2020 r. ZE PAK przyjęła strategię, zgodnie z którą pod koniec bieżącej dekady dostarczy ostatni prąd z węgla. W najbliższych latach ma coraz więcej energii wytwarzać ze źródeł odnawialnych. Weszła w tę branżę w 2021 r., oddając do użytku farmę fotowoltaiczną w wielkopolskiej gminie Brudzew o łącznej mocy 70 MW, zbudowaną na pokopalnianych terenach zrekultywowanych. Realizuje także inwestycje wiatrowe.

Kancelaria WKB poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Neo Energy Group. Obsługą kierowała partner Agnieszka Wiercińska-Krużewska z zespołu fuzji i przejęć, a wykonywali ją Małgorzata Studniarek, Tomasz Maślak z tegoż zespołu, partner Marta Midloch z zespołu projektów infrastrukturalnych, counsel Krzysztof Sikorski z zespołu prawa energetycznego.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji  spółce PAK-Polska Czysta Energia.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl