Tercet kancelarii w kolejnym projekcie bałtyckich wiatrakowni

284

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i niemiecka Hengeler Mueller doradzają duńskiej firmie energetycznej Ørsted przy wspólnym przedsięwzięciu dotyczącym budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku z polską firmą ZE PAK, której doradza kancelaria Greenberg Traurig.

Zgodnie z zawartą w marcu 2022 r. przez strony umową obie firmy utworzyły konsorcjum i wystąpią wspólnie o pozwolenia lokalizacyjne na budowę elektrowni wiatrowych na polskiej części Morza Bałtyckiego. Starania będą dotyczyć udziału przez spółki joint venture w podziale przez polski rząd 11 morskich lokalizacji o łącznej szacowanej mocy ok. 11 gigawatów. W razie uzyskania pozwoleń zamierzają zrealizować projekty budowy morskich farm wiatrowych oraz uczestniczyć w aukcjach energii w latach 2025 i 2027.

Drugim elementem przedsięwzięcia ma być utworzenie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, regionu, w którym znajdują się należące do ZE PAK i przeznaczone do stopniowego wygaszania elektrownie węglowe i kopalnie. Jeśli konsorcjum otrzyma pozwolenia lokalizacyjne na budowę morskich farm wiatrowych, obie firmy deklarują przeznaczenie  50 mln zł na utworzenie nowych miejsc pracy w regionie.

Duńska firma Ørsted, kontrolowana przez tamtejszy rząd, specjalizuje się w inwestowaniu i rozwijaniu morskich elektrowni wiatrowych. Zbudowała ich 28 o łącznej mocy 7,6 GW na różnych morzach świata. Planuje powiększyć to portfolio do 15 GW w  2025 r. i 30 GW w 2030 r., inwestując kwotę o równowartości 230 mld zł. Firma buduje także lądowe elektrownie wiatrowe i słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza prąd z nich.

Ørsted współpracuje już w joint venture z firmą Polska Grupa Energetyczna  przygotowując budowę dwóch morskich wiatrakowni o mocy 2,5 GW, dla których już uzyskano decyzję Urządu Regulacji Energetyki o przyznaniu gwarancji zakupu energii w formie tzw. kontraktów różnicowych. Mają być gotowe w latach 2026-27.

Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów Konin (ZE PAK) to firma energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza. Tworzą ją trzy elektrownie cieplne opalane węglem brunatnym i biomasą: Pątnów I i II oraz Konin (Elektrownia Adamów w Turku została zamknięta w 2018 r.),  jak również kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów (w likwidacji). Dostarczają ok. 4 proc. krajowej energii elektrycznej. W 2020 r. ZE PAK przyjęła strategię, zgodnie z którą pod koniec bieżącej dekady dostarczy ostatni prąd z węgla. W najbliższych latach  ZE PAK ma coraz więcej energii wytwarzać ze źródeł odnawialnych.

W morskiej energetyce wiatrowej, gdzie projekty o mocy 1-2 GW stają się już normą, specjalizujemy się w terminowym i zoptymalizowanym pod względem kosztów wdrażaniu z korzyścią dla odbiorców energii. Jestem przekonany, że dzięki lokalnemu know-how ZE PAK i globalnemu doświadczeniu Ørsted, konsorcjum uda się dostarczyć czystą i tanią energię z morskiej energetyki wiatrowej do polskich domów i firm na czas i w zakładanym budżecie – zapewnił Rasmus Errboe, starszy wiceprezes i szef Europy Kontynentalnej w Ørsted.

Jesteśmy największym prywatnym producentem energii, który ma bardzo ambitny plan transformacji w kierunku zielonej energii i zielonego wodoru. Inwestycja w morskie farmy wiatrowe to ważny element transformacji energetycznej ZE PAK. Połączenie sił z Ørsted to gwarancja budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku w krótkim okresie czasu, a tym samym szybkiego dostarczenia Polakom taniej i zielonej energii – oznajmił Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

„Rynek Prawniczy” ustalił że firmie Ørsted w przedsięwzięciu z ZE PAK doradzają kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i niemiecka Hengeler Mueller. Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak podała na swej internetowej witrynie, że obsługę wykonują partnerzy Krzysztof Cichocki (Energetyka/M&A), Krzysztof Kanton (Prawo konkurencji), senior counsels  Witold Kurek (M&A), Łukasz Wyszomirski (Energetyka), starszy prawnik Damian Kopera (Prawo konkurencji).

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradza ZE PAK.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl