Dentons i nowa kancelaria DLP w czeskim zakupie „gwiezdnego” biznesparku

1006
(www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała czeskiemu funduszowi Wood & Company Real Estate Fund przy zakupie kompleksu biurowego Astrum Business Park w Warszawie od firmy Prochem i funduszu inwestycyjnego LFI, którym doradzała nowa na rynku kancelaria DLP Duch, Lisicki & Partners.

Na przełomie lutego i marca 2022 r. strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży biurowca. Konkretnie, fundusz Wood & Company Real Estate Fund kupuje nieruchomość od spółki Irydion, joint venture polskiej firmy Prochem oraz funduszu inwestycyjnego LFI 1 FIZAN. Cenę nabycia ustalono na kwotę pomiędzy 43,5 mln i 43,9 mln euro. Planowany termin zawarcia umowy przyrzeczonej to czerwiec 2022 r.

Wybudowany w dwóch etapach, w 2016 i 2018 r., w warszawskiej dzielnicy Włochy, zespół  biurowy Astrum (po łacinie Gwiazda) Business Park tworzą: pięciopiętrowy budynek stojący wzdłuż ulicy Łopuszańskiej i trzy niższe segmenty w głębi. Całość ma 30 tys. mkw. w całości wynajętej powierzchni biurowo-usługowej, m.in. przez firmy Lionbridge, Prochem (współwłaściciel budynku), Xerox, Robert Bosch i GEA Process Engineering.

Wood & Company to czeska firma inwestycyjna działająca na rynku środkowoeuropejskim. Założona w 1991 r., dziś posiada biura w siedmiu europejskich miastach: Pradze, Bratysławie, Warszawie, Mediolanie, Bukareszcie, Dublinie i Londynie. Świadczy usługi z zakresu finansów przedsiębiorstw i rynków kapitałowych, obrotu papierami wartościowymi oraz zarządzania aktywami. Wood & Company Real Estate Fund to jej fundusz real estate inwestujący w nieruchomości komercyjne, dysponujący ponad 330 tys. mkw. powierzchni najmu. Po przejęciu Astrum Business Park portfel funduszu składa się z ośmiu budynków biurowych i trzech centrów handlowych w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Prochem to firma inżynierska obsługująca klientów z branży przemysłowej, budownictwa kubaturowego i ochrony środowiska. Powstała w 1947 r.

LFI 1 FIZAN należy do firmy inwestycyjnej LFI. Jest funduszem inwestującym środki zgromadzone w ramach oferty niepublicznej. Działalność LFI polega na wspieraniu przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. Firma oferuje elastyczne finansowanie dłużne małym i średnim firmom: pożyczki, leasing, faktoring. Dysponuje kapitałem, który pochodzi z rozwoju i sprzedaży Euro Banku oraz dalszej działalności inwestycyjnej.

– Polska jest największym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i szóstym co do wielkości w Unii Europejskiej. To jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Wood & Co działa w Warszawie od trzech dekad. Posiadamy szeroką i wieloletnią wiedzę na temat lokalnego rynku kapitałowego, zarządzając różnymi zleceniami transakcyjnymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od ponad dwóch lat intensywnie analizujemy warszawski rynek nieruchomości i dostrzegamy duży jego potencjał – ocenił Vladimír Jaroš, prezes Wood & Company.

– Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest pozytywna, a budynek Astrum Business Park doskonale wpisuje się w naszą strategię i kryteria inwestycyjne. To wysokiej jakości budynek klasy A w atrakcyjnej lokalizacji, z dużym potencjałem – potwierdził Jiří Hrbáček, wiceprezes zarządu Wood & Company Real Estate Fund.

– Astrum Business Park znalazł uznanie w oczach tak renomowanego inwestora jak Wood & Company Real Estate Fund. Jestem przekonany, że ten w pełni wynajęty, nowoczesny, ekologiczny i dobrze zlokalizowany biurowiec spełni jego wysokie oczekiwania – oświadczył Krzysztof Marczak, prezes zarządu spółki Irydion i wiceprezes firmy Prochem.

– Sprzedaż Astrum Business Park firmie Wood & Company to ważny krok milowy dla naszego funduszu – uznał Seweryn Krajewski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Irydion oraz przedstawiciel funduszu LFI 1 FIZAN.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Wood & Company Real Estate Fund doradzała kancelaria Dentons, a spółce joint venture Irydion doradzała kancelaria DLP Duch, Lisicki & Partners.

*****

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DLP Duch, Lisicki & Partners została zarejestrowana w KRS w grudniu 2021 r. jako spółka komandytowo-akcyjna. Na swojej  witrynie internetowej deklaruje specjalizację w zakresie „dostarczania kompleksowych rozwiązań prawnych związanych z rynkiem nieruchomości”. Można tam przeczytać, że powstała z inicjatywy Macieja Ducha (poprzednio w kancelarii SSW Pragmatic Solutions; kierował w niej zespołem nieruchomości – ustalił „Rynek Prawniczy”) i Artura Lisickiego (poprzednio w kancelarii Deloitte Legal; kierował jej zespołem nieruchomości – ustalił „Rynek Prawniczy”), którzy „w pewnym momencie” zrozumieli „że nadszedł czas, aby zbudować własny zespół”. Obaj w tym samym czasie pracowali niegdyś w kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

(www.linkedin.com)

Maciej Duch specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych: nabywania i zbywania aktywów biurowych, magazynowych, przemysłowych, handlowych. Doradzał przy wspólnych przedsięwzięciach, koinwestycjach, transakcjach forward funding, forward purchase, umowach o kompleksowe zarządzanie procesem deweloperskim (development management agreements ) w branży  real estate. Negocjował umowy programowe i portfelowe dotyczących realizacji, nabycia lub dezinwestycji platform aktywów nieruchomościowych. Zajmuje się także obsługą finansowania nieruchomości komercyjnych –  mezzanine, projektowego, pomostowego, partycypacyjnego, private debt, nabywania nieruchomości gruntowych, transakcji typu sale & leaseback. Doradza przy zarządzaniu gotowymi obiektami komercyjnymi.

Przedtem przez osiem lat pracował w kancelarii SSW Pragmatic Solutions (wcześniej występującej pod nazwą SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy). Przez prawie 4,5 roku był prawnikiem kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy, a przez rok – jako aplikant – kancelarii Squire, Sanders.

Jest  adwokatem, absolwentem studiów prawniczych na  Uniwersytecie Jagiellońskim (2008).

(www.linkedin.com)

Artur Lisicki specjalizuje się w doradztwie transakcyjnym dotyczącym nieruchomości komercyjnych oraz zagadnieniach związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym. Doradzał przy transakcjach sprzedaży nieruchomości biurowych, handlowych, magazynowych, gruntów inwestycyjnych, wynajmującym i najemcom  – przy negocjowaniu umów najmu aktywów komercyjnych, także przy wspólnych przedsięwzięciach i tworzeniu struktur korporacyjnych inwestycji na rynku nieruchomości. Przeprowadza badania due diligence obejmujące nieruchomości. Reprezentuje strony w postępowaniach administracyjnych i sądowoadministracyjnych, w tym w zakresie planowania przestrzennego, realizacji procesu inwestycyjnego, roszczeń reprywatyzacyjnych, wywłaszczeń i kwestii związanych z ochroną środowiska.

Przedtem przez ponad 7,5 roku pracował w kancelarii Deloitte Legal. Wcześniej przez sześć lat był prawnikiem kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

Jest radcą prawnym od 2011 r., absolwentem studiów prawniczych na  Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2007).

Z informacji na witrynie kancelarii wynika, że jej zespół, oprócz założycieli, tworzy jeszcze dziesiątka prawniczek i prawników, którzy w części przyszli także z kancelarii SSW Pragmatic Solutions bądź Deloitte Legal (ta firma uzupełniła swoją praktykę real estate, uszczuploną odejściami, przejmując w styczniu 2022 r. m.in. pięć prawniczek z kancelarii Schoenherr).

W zespole DLP są: Michał Cwajna (poprzednio Deloitte Legal); Aleksander Duma (poprzednio SSW Pragmatic Solutions); Piotr Kośla (poprzednio w firmie Echo Investment); Piotr Urbanek (poprzednio Deloitte Legal); Roma Budzyńska (poprzednio w Dubiński Jeleński Masiarz i Wspólnicy); Magdalena Klimczyk (poprzednio SSW Pragmatic Solutions); Maciej Liberacki (przez pół roku, do marca 2022 r. w kancelarii  Gide Loyrette Nouel, wcześniej – w Deloitte Legal); Aleksandra Łukasik (poprzednio w Dentons); Kamila Mazurek (poprzednio w firmie Immofinanz); Sandra Mróz (do marca 2022 r. w kancelarii Wolf Theiss).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl