Stabilizacja w czołówce rankingu kancelarii Chambers Europe 2022 dla Polski

741

Piętnaście kancelarii tworzy najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych wedle zestawienia Chambers Europe 2022 obejmującego 19 głównych kategorii obsługi. To o jedną więcej niż rok temu.

Są to kancelarie, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach tegorocznej edycji przewodnika po firmach prawniczych, a jednocześnie rankingu, Chambers Europe dla Polski. Najwięcej przyznano ich dla Clifford Chance – siedem, i Dentons – sześć. Po cztery zdobyły Allen & Overy i Domański Zakrzewski Palinka. Po trzy przypadły kancelariom Greenberg Traurig, Rymarz Zdort i WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Najświeższa edycja katalogu Chambers Europe ukazała się 17 marca 2022 r.

Na jego podstawie „Rynek Prawniczy” sporządził zestawienie kancelarii według liczby pierwszych miejsc zdobytych przez nie (daje je zaliczenie do tzw. band 1, czyli do grupy 1).

W porównaniu z 2021 r. na szczytach rynku są tylko dwie zmiany. W kategorii ”Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe” z grupy 1 do 2 spadła kancelaria Greenberg Traurig. W kategorii „Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja” to samo przytrafiło się kancelarii Dentons.

W tym roku w rankingu dla Polski pojawiła się nowa kategoria, utworzona z podzielonej ogólnej kategorii „Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia”. Obejmuje tzw. mid market, czyli obsługę transakcji M&A pomiędzy przedsiębiorstwami średniej wielkości. Pierwszymi jej zwycięzcami są kancelarie Gessel i  WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Jednocześnie poprzednia ogólna kategoria „emenejowa” została przeznaczona dla kancelarii wyróżniających się w obsłudze znaczących (high-end ) transakcji.

Chambers Europe to, uznawany w biznesie prawniczym za renomowany, przewodnik po rynkach usług prawnych, ogłaszany w formie klasyfikacji rankingowej. Wydawnictwo Chambers & Partners publikuje je corocznie od 1999 r., badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm prawniczych na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Informator zawiera opis rynków usług prawnych w 50 jurysdykcjach Europy. W tym roku wydawca wykluczył z rankingu Białoruś i Rosję, jako współodpowiedzialne za putinowski najazd na Ukrainę.

W katalogu Chambers Europe kancelarie hierarchizowane są w poszczególnych grupach (bands ) w zależności od przyznanej im pozycji na rynku. W omówieniu „Rynku Prawniczego” wymieniamy tylko kancelarie zajmujące miejsca w grupie 1 (band 1 ) w 19 dziedzinach prawa i sektorach gospodarki.

 • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.
 • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt): Allen & Overy; Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z latami 2013-2021.
 • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity): Rymarz Zdort. W porównaniu z rokiem 2021 Greenberg Traurig spadła do grupy (band ) 2.
 • Konkurencja/Prawo antymonopolowe: Allen & Overy; Clifford Chance; Dentons; Linklaters; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Bez zmian w porównaniu z latami 2019-2021.
 • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia (high-end capability ): Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort. Bez zmian w porównaniu z latami 2013-2021.
 • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia (mid market ): Gessel; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Nowa kategoria w 2022 roku.
 • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.
 • Prawo pracy: Raczkowski; Wardyński i Wspólnicy. Bez zmian w porównaniu z latami 2013-2021.
 • Energetyka i zasoby naturalne: CMS; Dentons. Bez zmian w porównaniu z latami 2013-2021.
 • Ochrona środowiska: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka. Bez zmian w porównaniu z latami 2019-2021.
 • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy. Bez zmian w porównaniu z latami 2018-2021.
 • Prawo ochrony zdrowia i farmaceutyczne: Domański Zakrzewski Palinka; Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Bez zmian w porównaniu z latami 2017-2021.
 • Prywatne inwestycje kapitałowe (private equity): Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort. Bez zmian w porównaniu z latami 2015-2021.
 • Projekty infrastrukturalne: CMS; Domański Zakrzewski Palinka. Bez zmian w porównaniu z latami 2019-2021.
 • Zamówienia publiczne: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Bez zmian w porównaniu z latami 2014-2021.
 • Nieruchomości: Dentons; Greenberg Traurig; Linklaters. Bez zmian w porównaniu z latami 2019-2021.
 • Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja: Allen & Overy; Clifford Chance. W porównaniu z rokiem 2021 Dentons spadła do grupy (band ) 2.
 • Podatki: Baker McKenzie; Dentons. Bez zmian w porównaniu z latami 2019-2021.
 • Technologie, media, telekomunikacja: Maruta Wachta. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.

Tu omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2021 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2020 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2019 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2018 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2017 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl