Zaraza zakonserwowała czołówkę rankingu kancelarii Chambers Europe 2021 dla Polski

1174

Czternaście kancelarii tworzy najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych wedle zestawienia Chambers Europe 2021 obejmującego osiemnaście głównych kategorii obsługi. To o jedna mniej niż rok temu.

Są to firmy prawnicze, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach tegorocznej edycji przewodnika po firmach prawniczych, a jednocześnie rankingu, Chambers Europe dla Polski. Najwięcej przyznano ich kancelariom Clifford Chance i Dentons – po siedem. Po cztery zdobyły Allen & OveryDomański Zakrzewski Palinka Greenberg Traurig. Trzy przypadły kancelarii Rymarz Zdort.

Najświeższa edycja katalogu Chambers Europe ukazała się 18 marca 2021 r.

Na jego podstawie „Rynek Prawniczy” sporządził zestawienie kancelarii według liczby pierwszych miejsc zdobytych przez kancelarie (daje je zaliczenie do tzw. band 1, czyli do grupy 1).

W porównaniu z 2020 r. na szczytach rynku są ledwie dwie zmiany. W kategorii ”Bankowość i finanse” z  grupy 1 do grupy 2 spadła kancelaria Linklaters. W kategorii „Rozwiązywanie sporów” to samo przytrafiło się kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która z tego powodu wypadła ze ścisłej czołówki polskiego rynku ustalonej w zestawieniu „Rynku Prawniczego” na podstawie przewodnika Chambers Europe.

Zmiany na samej górze tego rankingu są takie same jak w tegorocznej klasyfikacji Chambers Global dla Polski.

Chambers Europe to, uznawany w biznesie prawniczym za renomowany, przewodnik po rynkach usług prawnych, ogłaszany w formie klasyfikacji rankingowej. Wydawnictwo Chambers & Partners publikuje je corocznie od 1999 r., badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm prawniczych na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Informator zawiera opis rynków usług prawnych w 52 jurysdykcjach Europy.

W katalogu Chambers Europe kancelarie hierarchizowane są w poszczególnych grupach (bands) w zależności od przyznanej im pozycji na rynku. W omówieniu „Rynku Prawniczego” wymieniamy tylko kancelarie zajmujące miejsca w grupie 1 (band 1) w 18 dziedzinach prawa i sektorach gospodarki. W najnowszej edycji wydawcy rankingu po latach zrezygnowali z klasyfikowania kancelarii w kategorii „Budownictwo”.

 • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance; w porównaniu z rokiem 2020 Linklaters spadła do grupy 2.
 • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt): Allen & Overy; Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z latami 2013-2020)
 • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity): Greenberg Traurig; Rymarz Zdort (bez zmian w porównaniu z latami 2013-2020)
 • Konkurencja/Prawo antymonopolowe: Allen & Overy; Clifford Chance; Dentons; Linklaters; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (bez zmian w porównaniu z latami 2019-2020)
 • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia: Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort (bez zmian w porównaniu z latami 2013-2020)
 • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance; w porównaniu z rokiem 2020 Sołtysiński Kawecki & Szlęzak spadła do grupy 2.
 • Prawo pracy: Raczkowski; Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z latami 2013-2020)
 • Energetyka i zasoby naturalne: CMS; Dentons (bez zmian w porównaniu z latami 2013-2020)
 • Ochrona środowiska: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka (bez zmian w porównaniu z latami 2019-2020)
 • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z latami 2018-2020)
 • Prawo ochrony zdrowia i farmaceutyczne: Domański Zakrzewski Palinka; Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (bez zmian w porównaniu z latami 2017-2020)
 • Prywatne inwestycje kapitałowe (private equity): Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort (bez zmian w porównaniu z latami 2015-2020)
 • Projekty infrastrukturalne: CMS; Domański Zakrzewski Palinka (bez zmian w porównaniu z latami 2019-2020)
 • Zamówienia publiczne: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (bez zmian w porównaniu z latami 2014-2020)
 • Nieruchomości: Dentons; Greenberg Traurig; Linklaters (bez zmian w porównaniu z latami 2019-2020)
 • Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja: Allen & Overy; Clifford Chance; Dentons (bez zmian w porównaniu z rokiem 2020)
 • Podatki: Baker McKenzie; Dentons (bez zmian w porównaniu z latami 2019-2020)
 • Technologie, media, telekomunikacja: Maruta Wachta (bez zmian w porównaniu z rokiem 2020)

Tu omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2020 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2019 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2018 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2017 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl