Zaraza nieco odchudziła krajową czołówkę rankingu kancelarii Chambers Global 2021

1173

Sześć kancelarii tworzy najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych według najnowszego zestawienia Chambers Global 2021 obejmującego sześć głównych kategorii obsługi. Rok temu było ich osiem.

Owa czołówka to firmy prawnicze, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach najnowszej 22. edycji rankingu Chambers Global dla Polski opublikowanego 18 lutego 2021 r. Najwięcej przyznano ich kancelarii Clifford Chance – cztery. Po dwa przypadły firmom Allen & OveryGreenberg Traurig Rymarz Zdort. Po jednej pierwszej pozycji zdobyły Baker McKenzieWardyński i Wspólnicy. Natomiast z „najwyższej góry” o stopień niżej spadły Linklaters i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Wyniki na samej górze zestawienia – jeśli chodzi o pierwsze miejsca – są nieco inne jak w latach 2015-2020, z powodu braku wymienionych dwóch kancelarii, które w tym okresie zawsze na nich były, lecz w pandemicznym roku 2021 musiały zadowolić się drugą pozycją w rankingu.

Chambers Global to znany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej. Tegoroczny zawiera analizę rynków usług prawnych w ponad 200 krajach i jurysdykcjach całego świata.

Firma Chambers & Partners publikuje je od 1999 r. badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Jej analitycy klasyfikują i przydzielają je kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.

W naszym omówieniu wymieniamy tylko kancelarie zakwalifikowane do grupy 1 (band 1) w sześciu dziedzinach prawa i sektorach gospodarki (alfabetycznie).

  • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance; w porównaniu z rokiem 2020 Linklaters spadła do grupy 2.
  • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt ): Allen & Overy; Clifford Chance
  • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity ): Greenberg Traurig; Rymarz Zdort
  • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia: Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort
  • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance; w porównaniu z rokiem 2020 Sołtysiński Kawecki & Szlęzak spadła do grupy 2.
  • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl