Kancelarie-czempioni rynku w Polsce według rankingu Chambers Europe 2019

1738

Szesnaście kancelarii tworzy najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych wedle zestawienia Chambers Europe 2019 obejmującego dziewiętnaście głównych kategorii obsługi.

To firmy prawnicze, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach tegorocznej edycji przewodnika po firmach prawniczych, a jednocześnie rankingu Chambers Europe dla Polski. Najwięcej przyznano ich kancelarii Clifford Chance – osiem. Sześć przypadło firmie Dentons. Po cztery zdobyły Allen & OveryDomański Zakrzewski Palinka i Greenberg Traurig. Po raz pierwszy w tym gronie znalazła się kancelaria Maruta Wachta.

Najświeższa edycja katalogu Chambers Europe ukazała się 7 marca 2019 r.

Na jego podstawie „Rynek Prawniczy” sporządził zestawienie kancelarii według liczby pierwszych miejsc zdobytych przez kancelarie (daje je zaliczenie do tzw. band 1, czyli do grupy 1).

W porównaniu z 2017 r. na szczytach rynku  jest trochę zmian. Swoje notowania poprawiło aż sześć kancelarii. Dentons awansowała do czołówki w kategorii „Podatki”. Firmę Domański Zakrzewski Palinka zakwalifikowano do najwyższej grupy  rankingu w kategorii „Ochrona środowiska”. CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang została do takiej zaliczona w dziedzinie „Projekty infrastrukturalne”. Linklaters uznano za najlepszą z najlepszych w kategorii „Nieruchomości”. WKB Wierciński Kwieciński Baehr ma miejsce w band 1 w zakresie prawa konkurencji, dzięki czemu znalazła się w zestawieniu „Rynku Prawniczego”. Natomiast Maruta Wachta jest czempionem w zakresie obsługi sektora TMT.

O jedno pierwsze miejsce mniej niż ostatnio uzyskały dwie kancelarie. Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z tego powodu wypadła z zestawienia „Rynku Prawniczego” (nie obroniła pozycji w grupie 1 w dziedzinie prawa antymonopolowego). Baker McKenzie  straciła miejsce na samej górze rankingu w kategorii „Projekty infrastrukturalne”.

Czołowe kancelarie w Polsce według liczby pierwszych pozycji w rankingu Chambers Europe

(co najmniej dwa pierwsze miejsca; ujęcie dynamiczne – wyniki z czterech lat)

Kancelaria         2019    2018    2017    2016
Clifford Chance            8        8        8        8
Dentons            6        5        5        5
Allen & Overy            4        4        4        3
Domański Zakrzewski Palinka            4        3        3        3
Greenberg Traurig            4        4        4        4
Baker McKenzie            3        4        5        3
CMS            3        2        2        2
Linklaters            3        2        2        3
Weil, Gotshal & Manges            3        3        4        4
Wardyński i Wspólnicy            2        2        2        1
WKB Wierciński Kwieciński Baehr            2      bd       bd       bd

bd – brak danych

Chambers Europe to renomowany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany w formie klasyfikacji rankingowej. Wydawnictwo Chambers & Partners publikuje je corocznie od 1999 r., badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm prawniczych na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Informator zawiera opis rynków usług prawnych w 53 jurysdykcjach Europy.

W katalogu Chambers Europe kancelarie hierarchizowane są w poszczególnych grupach (bands) w zależności od przyznanej im pozycji na rynku. W omówieniu „Rynku Prawniczego” wymieniamy tylko kancelarie zajmujące miejsca w grupie 1 (band 1) w 19 dziedzinach prawa i sektorach gospodarki.

 • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance; Linklaters (bez zmian w porównaniu z latami 20132018)
 • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt): Allen & Overy; Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z latami 20132018)
 • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity): Greenberg Traurig; Weil, Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z latami 20132018)
 • Konkurencja/Prawo antymonopolowe: Allen & Overy; Clifford Chance; Dentons; Linklaters; WKB Wierciński Kwieciński Baehr (w porównaniu z 2017 r. do band 1 awansowała WKB Wierciński Kwieciński Baehr, a Sołtysiński Kawecki & Szlęzak spadła z band 1 do band 2)
 • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia: Clifford Chance; Greenberg Traurig; Weil, Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z latami 20132018)
 • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (bez zmian w porównaniu z latami 20132018)
 • Prawo pracy: Raczkowski Paruch; Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017 i 2018)
 • Energetyka i zasoby naturalne: CMS; Dentons (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017 i 2018)
 • Ochrona środowiska: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka (w porównaniu z rokiem 2017 do band 1 awansowała Domański Zakrzewski Palinka)
 • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017 i 2018)
 • Prawo ochrony zdrowia i farmaceutyczne: Domański Zakrzewski Palinka; Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017 i 2018)
 • Prywatne inwestycje kapitałowe (private equity): Clifford Chance; Greenberg Traurig; Weil, Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z latami 20152018)
 • Projekty infrastrukturalne: CMS; Domański Zakrzewski Palinka (w porównaniu z 2018 r. CMS awansowała do band 1, a Baker McKenzie spadła do band 2)
 • Zamówienia publiczne: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka; WKB Wierciński Kwieciński Baehr (bez zmian w porównaniu z latami 20142018)
 • Nieruchomości: Dentons; Greenberg Traurig; Linklaters (w porównaniu z rokiem 2018 do band 1 awansowała Linklaters)
 • Budownictwo: Baker McKenzie; Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017 i 2018)
 • Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja: Allen & Overy; Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z rokiem 2018)
 • Podatki: Baker McKenzie; Dentons (w porównaniu z rokiem 2018 do band 1 awansowała Dentons)
 • Technologie, media, telekomunikacja: CMS; Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy; Maruta Wachta (w porównaniu z rokiem 2018 r. do band 1 awansowała Maruta Wachta)

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2018 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2017 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl