Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała słowackiej firmie deweloperskiej HB Reavis przy uzyskaniu rekordowego kredytu 350 mln euro na sfinansowanie budowy w Warszawie kompleksu Varso Place od konsorcjum czterech banków, którym doradzała kancelaria DLA Piper.
O skredytowaniu inwestycji firma HB Reavis poinformowała 11 marca 2019 r. Otrzymała finansowanie budowlano-inwestycyjne w kwocie 350 mln euro (ponad 1,5 mld zł) na realizację zespołu trzech budynków Varso Place w centrum Warszawy. Kredytu udzieliło bankowe konsorcjum: Santander Bank Polska (agent kredytu), Bank Pekao (agent zabezpieczeń), Helaba oraz UniCredit. Według firmy, to największy kredyt budowlany w historii polskiego rynku nieruchomości.
Kompleks Varso Place (jego nazwa nawiązuje do Varsovia – łacińskiej nazwy Warszawy) budowany jest przy Dworcu Centralnym w Warszawie, w pobliżu skrzyżowania Alej Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. W jego skład wchodzą trzy budynki. Najwyższy, drapacz chmur Varso Tower, liczyć będzie 53 piętra, czyli 310 metrów wraz z 80-metrową ażurową iglicą. Ma być piątym pod względem wysokości budynkiem w Europie i najwyższym w Unii Europejskiej, wyprzedzając wieżowiec The Shard w Londynie o wysokości 309,6 m. Boczne budynki Varso 1 i 2 będą niższe, mając 81 i 90 metrów – oba wyrosną kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji. Wszystkie budynki będą ze sobą połączone na poziomie parterów, a cały kompleks będzie połączony z podziemną galerią Dworca Centralnego. Pod budynkami planowany jest czteropiętrowy parking dla ok. 1,1 tys. aut, 80 motocykli oraz 750 rowerów.
Budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Obecnie wznoszone są już nadziemne piętra wszystkich trzech budynków. Będą one oddawane do użytku etapami – pod koniec 2019 r. planowane jest zakończenie budowy Varso 1 i Varso 2, w których działać będzie m.in. pierwszy w Polsce hotel NYX oraz kampus naukowo-technologiczny Cambridge Innovation Center. Budowa biurowej wieży Varso Tower dobiegnie końca za ok. 2 lata. W całym Varso Place będzie łącznie 144 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia, w tym 7 tys. mkw. handlowo-usługowej. Oprócz biur i hotelu w kompleksie znajdą się pasaż ze sklepami i restauracjami, klub fitness, centrum medyczne, a na dachu wieżowca powstanie ogólnodostępny taras widokowy, położony dwukrotnie wyżej niż taras w Pałacu Kultury i Nauki.
Jak podaje Wikipedia, inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 1,72 hektara kupionej w 2011 przez dewelopera od PKP za 171 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma HB Reavis Construction należąca do deweloperskiej grupy HB Reavis.
HB Reavis to słowacka firma założona w 1993 r. w Bratysławie. Uważana jest za trzecią w Europie pod względem wielkości firmę deweloperską w segmencie biurowców. Realizowała przedsięwzięcia w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Warszawie i Londynie. Dysponuje aktywami o wartości 1,2 mld euro, realizuje i planuje inwestycje o szacowanej wartości 7 mld euro, zatrudnia 800 osób.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy uzyskaniu finansowania doradzała jej kancelaria Dentons. Według informacji z jej strony internetowej obsługa obejmowała opracowanie warunków finansowania (term sheet), komentowanie, negocjacje i udział w podpisaniu dokumentów transakcyjnych oraz wsparcie przy spełnieniu warunków zawieszających wypłatę kredytu oraz w kwestiach podatkowych i związanych z transakcjami hedgingowymi.
Obsługę nadzorował Mateusz Toczyski, partner kierujący zespołem bankowości i finansów Dentons w Polsce i w Europie, wykonywali ją counsels Bartosz Nojek i Piotr Nerwiński oraz associate Magda Kulesza. W kwestiach podatkowych doradzał counsel Tomasz Krasowski.
Polskich prawników w zakresie zagranicznych aspektów finansowania wspomagali prawnicy Dentons w Holandii, Luksemburgu, Czechach i na Słowacji, sporządzając opinie prawne.
Doradcą banków finansujących inwestycję była kancelaria DLA Piper, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż obsługę wykonywali prawnicy z zespołu bankowości i finansów: partner Mariusz Hyla kierujący tą praktyką, counsel Bartek Palusiak, associates Jakub Zienkiewicz, Marta Piotrkowicz, Jarosław Spodar oraz prawnicy z praktyki nieruchomości i podatków.
Ireneusz Walencik