Dentons i DLA Piper w gigakredycie na budowę najwyższego polskiego wieżowca

1035
Wizualizacja Varso Place (www.hbreavis.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała słowackiej firmie deweloperskiej HB Reavis przy uzyskaniu rekordowego kredytu 350 mln euro na sfinansowanie budowy w Warszawie kompleksu Varso Place od konsorcjum czterech banków, którym doradzała kancelaria DLA Piper.

O skredytowaniu inwestycji  firma HB Reavis poinformowała 11 marca 2019 r. Otrzymała finansowanie budowlano-inwestycyjne w kwocie 350 mln euro (ponad 1,5 mld zł) na realizację zespołu trzech budynków Varso Place w centrum Warszawy. Kredytu udzieliło bankowe konsorcjum: Santander Bank Polska (agent kredytu), Bank Pekao (agent zabezpieczeń), Helaba oraz UniCredit. Według firmy, to największy kredyt budowlany w historii polskiego rynku nieruchomości.

Kompleks Varso Place (jego nazwa nawiązuje do Varsovia – łacińskiej nazwy Warszawy) budowany jest przy Dworcu Centralnym w Warszawie, w pobliżu skrzyżowania Alej Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. W jego skład wchodzą trzy budynki. Najwyższy, drapacz chmur Varso Tower, liczyć będzie 53 piętra, czyli 310 metrów wraz z 80-metrową ażurową iglicą. Ma być piątym pod względem wysokości budynkiem w Europie i najwyższym w Unii Europejskiej, wyprzedzając wieżowiec The Shard w Londynie o wysokości 309,6 m. Boczne budynki Varso 1 i 2 będą niższe, mając 81 i 90 metrów – oba wyrosną kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji. Wszystkie budynki będą ze sobą połączone na poziomie parterów, a cały kompleks będzie połączony z podziemną galerią Dworca Centralnego. Pod budynkami planowany jest czteropiętrowy parking dla ok. 1,1 tys. aut, 80 motocykli oraz 750 rowerów.

Na budowie Varso Place (www.hbreavis.com)

Budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Obecnie wznoszone są już nadziemne piętra wszystkich trzech budynków. Będą one oddawane do użytku etapami – pod koniec 2019 r. planowane jest zakończenie budowy Varso 1 i Varso 2, w których działać będzie m.in. pierwszy w Polsce hotel NYX oraz kampus naukowo-technologiczny Cambridge Innovation Center. Budowa biurowej wieży Varso Tower dobiegnie końca za ok. 2 lata. W całym Varso Place będzie łącznie 144 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia, w tym 7 tys. mkw. handlowo-usługowej. Oprócz biur  i hotelu w kompleksie znajdą się pasaż ze sklepami i restauracjami, klub fitness, centrum medyczne, a na dachu wieżowca powstanie ogólnodostępny taras widokowy, położony dwukrotnie wyżej niż taras w Pałacu Kultury i Nauki.

Jak podaje Wikipedia, inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 1,72 hektara  kupionej w 2011 przez dewelopera od PKP za 171 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma HB Reavis Construction należąca do deweloperskiej grupy HB Reavis.

HB Reavis to słowacka firma założona w 1993 r. w Bratysławie. Uważana jest za trzecią w Europie pod względem wielkości firmę deweloperską w segmencie biurowców. Realizowała przedsięwzięcia w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Warszawie i Londynie. Dysponuje aktywami o  wartości 1,2 mld euro, realizuje i planuje inwestycje o szacowanej wartości 7 mld euro, zatrudnia 800 osób.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy uzyskaniu finansowania doradzała jej kancelaria Dentons. Według informacji z jej strony internetowej obsługa obejmowała opracowanie warunków finansowania (term sheet), komentowanie, negocjacje i udział w podpisaniu dokumentów transakcyjnych oraz wsparcie przy spełnieniu warunków zawieszających wypłatę kredytu oraz w kwestiach podatkowych i związanych z transakcjami hedgingowymi.

Obsługę nadzorował Mateusz Toczyski, partner kierujący zespołem bankowości i finansów Dentons w Polsce i w Europie, wykonywali ją counsels Bartosz Nojek i Piotr Nerwiński oraz associate Magda Kulesza. W kwestiach podatkowych doradzał counsel Tomasz Krasowski.

Polskich prawników w zakresie zagranicznych aspektów finansowania wspomagali prawnicy Dentons w Holandii, Luksemburgu, Czechach i na Słowacji, sporządzając opinie prawne.

Doradcą banków finansujących inwestycję była kancelaria DLA Piper, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż obsługę wykonywali prawnicy z zespołu bankowości i finansów: partner Mariusz Hyla kierujący tą praktyką, counsel Bartek Palusiakassociates Jakub ZienkiewiczMarta PiotrkowiczJarosław Spodar oraz prawnicy z praktyki nieruchomości i podatków.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl