Liderzy rynku w Polsce według rankingu Chambers Europe 2018

1134

Piętnaście kancelarii tworzy najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych według zestawienia Chambers Europe 2018 obejmującego dziewiętnaście głównych kategorii obsługi.

To firmy prawnicze, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach tegorocznej edycji przewodnika po firmach prawniczych, a jednocześnie rankingu Chambers Europe dla Polski. Najwięcej przyznano ich kancelarii Clifford Chance – osiem. Pięć przypadło firmie Dentons. Po cztery zdobyły Allen & Overy, Baker McKenzie, Greenberg Traurig.

Najświeższa edycja katalogu Chambers Europe ukazała się 8 marca 2018 r.

Na jego podstawie „Rynek Prawniczy” sporządził zestawienie kancelarii według liczby pierwszych miejsc zdobytych przez kancelarie (daje je zaliczenie do tzw. band 1, czyli do grupy 1).

W porównaniu z 2017 r. zmian w naszym zestawieniu jest doprawdy niewiele. Żadna kancelaria nie poprawiła swoich notowań. Baker McKenzie i Weil, Gotshal & Manges uzyskały o jedno pierwsze miejsce mniej niż ostatnio. Baker McKenzie nie obroniła pierwszej pozycji w kategorii „Technologie, media, telekomunikacja”, a Weil, Gotshal & Manges  – w kategorii „Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja”. Po roku przerwy do grupy 1 w kategorii „TMT” znowu awansowała kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Natomiast Clifford Chance nie utrzymała się w band 1 w kategorii „Projekty infrastrukturalne”, ale za to wdarła się na sam szczyt w kategorii „Konkurencja/Prawo antymonopolowe”.

Czołowe kancelarie w Polsce według liczby pierwszych pozycji w rankingu Chambers Europe

(co najmniej dwa pierwsze miejsca; ujęcie dynamiczne – wyniki z trzech lat)

Kancelaria    2018    2017    2016
Clifford Chance        8        8        8
Dentons        5        5        5
Allen & Overy        4        4        3
Baker McKenzie        4        5        3
Greenberg Traurig        4        4        4
Domański Zakrzewski Palinka        3        3        3
Weil, Gotshal & Manges        3        4        4
CMS        2        2        2
Linklaters        2        2        3
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak        2        2        2
Wardyński i Wspólnicy        2        2        1

Chambers Europe to renomowany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany w formie klasyfikacji rankingowej. Firma Chambers & Partners publikuje je od 1999 r. corocznie, badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm prawniczych na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Informator zawiera opis rynków usług prawnych w 53 jurysdykcjach Europy.

W katalogu Chambers Europe kancelarie hierarchizowane są w poszczególnych grupach (bands) w zależności od przyznanej im pozycji na rynku. W omówieniu „Rynku Prawniczego” wymieniamy tylko kancelarie zajmujące miejsca w grupie 1 (band 1) w 19 dziedzinach prawa i sektorach gospodarki.

 • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance; Linklaters (bez zmian w porównaniu z latami 20132017)
 • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt): Allen & Overy; Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z latami 20132017)
 • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity): Greenberg Traurig; Weil, Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z latami 20132017)
 • Konkurencja/Prawo antymonopolowe: Allen & Overy; Clifford Chance; Dentons; Linklaters; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (w porównaniu z 2017 r. do band 1 awansowała Clifford Chance)
 • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia: Clifford Chance; Greenberg Traurig; Weil, Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z latami 20132017)
 • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (bez zmian w porównaniu z latami 20132017)
 • Prawo pracy: Raczkowski Paruch; Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Energetyka i zasoby naturalne: CMS; Dentons (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Ochrona środowiska: Dentons (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Prawo ochrony zdrowia i farmaceutyczne: Domański Zakrzewski Palinka; Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Prywatne inwestycje kapitałowe (private equity): Clifford Chance; Greenberg Traurig; Weil, Gotshal & Manges (bez zmian w porównaniu z latami 20152017)
 • Projekty infrastrukturalne: Baker McKenzie; Domański Zakrzewski Palinka (w porównaniu z 2017 r. Clifford Chance spadła do band 2)
 • Zamówienia publiczne: Dentons; Domański Zakrzewski Palinka; WKB Wierciński Kwieciński Baehr (bez zmian w porównaniu z latami 20142017)
 • Nieruchomości: Dentons; Greenberg Traurig (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Budownictwo: Baker McKenzie; Clifford Chance (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja: Allen & Overy; Clifford Chance; (w porównaniu z 2017 r. do band 2 spadła Weil, Gotshal & Manges)
 • Podatki: Baker McKenzie (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017)
 • Technologie, media, telekomunikacja: CMS; Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (w porównaniu z 2017 r. do band 2 spadła Baker McKenzie, a Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy awansowała do band 1; w 2016 r. ta kancelaria już była w band 1)

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2017 r.

Tutaj omówienie wyników rankingu Chambers Europe dla Polski z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl