Trzy kancelarie w sprzedaży Filipińczykom ostatnich budynków w katowickim biznesparku

345
(www.sbp.byskanska.com)

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała szwedzkiemu funduszowi nieruchomości Niam przy sprzedaży dwóch budynków Silesia Business Park w Katowicach filipińskiemu funduszowi z grupy ISOC Holdings, któremu w podatkowych aspektach transakcji doradzała kancelaria Baker McKenzie. Kancelaria Dentons doradzała bankom kredytującym ISOC w transakcji.

Na początku czerwcu 2020 r. filipińska firma ISOC Holdings, reprezentowana w Polsce przez firmę Augusta Cracovia, kupiła biurowce A i B (razem 24,6 tys. mkw.) z czterobudynkowego zespołu Silesia Business Park w Katowicach od szwedzkiego funduszu nieruchomości Niam, który w 2015 r. nabył je od inwestora firmy deweloperskiej Skanska. Pod koniec 2018 r. inwestorzy z Filipin kupili za 59 mln euro od Skanska budynki C i D. W rezultacie należy do nich cały kompleks, który jest największym parkiem biurowym na Górnym Śląsku. Finansowanie ostatniego zakupu zapewnił syndykat Santander Banku Polska i Banku Millennium, ale jego wysokości nie ujawniono.

Silesia Business Park to cztery identyczne, 11-piętrowe biurowce o wysokości 55 m i łącznej powierzchni ponad 49 tys. mkw.. wybudowane w latach 2013-2018 na miejscu dawnej Huty Baildon w Katowicach. Na terenie biznes parku biura wynajmują m.in. regionalne centrum bankowości korporacyjnej HSBC, firma Statscore z branży gromadzenia i przetwarzania danych i statystyk sportowych, PwC Service Delivery Center, katowicki oddział kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, biuro katowickie firmy Andersen Tax & Legal, Skanska, NGA Human Resources, francuska Capgemini. Charakterystyczna elewacja budynków – każdy składa się z 26 pasów: 13 czarnych, ośmiu białych i pięciu złotych – sprawiła, że mieszkańcy miasta ochrzcili je mianem „Tiramisu”.

Niam Funds to firma zajmująca się zarządzaniem czterema funduszami inwestującymi w nieruchomości, których aktywa warte są w sumie 3,5 mld euro. Inwestorami są m.in. fundusze emerytalne, fundacje, towarzystwa ubezpieczeniowe i instytucje finansowe. Powstała w Szwecji, a operuje w państwach skandynawskich i w Polsce.

ISOC Holdings to prywatna grupa inwestycyjna z Filipin działająca w sektorach nieruchomości, infrastruktury, energetyki, chłodnictwa. W Polsce inwestuje w biurowce. Kupiła wcześniej  kompleks Business Garden Wrocław oraz  budynek biurowy Argon w Gdańsku.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi Niam. Obsługą, pod nadzorem partnera zarządzającego Artura Kulawskiego, kierowała managing associate Adriana Andrzejewska, a wykonywali ją associate Ewa Sinkiewicz i junior associate Mateusz  Korecki z praktyki prawa nieruchomości. Doradzali też managing associate Marta Domino i associate Piotr Hurkała z praktyki bankowości i finansów, senior associate Magdalena Szewczyk z praktyki korporacyjnej, of counsel Mikołaj Bieniasz i associate Jan Jurga z  praktyki podatkowej.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi ISOC w kwestiach podatkowych doradzała kancelaria Baker McKenzie, która poinformowała w Internecie, że obsługę wykonywali partner Katarzyna Kopczewska, counsel Michał Maj i associate Michał Nocoń z praktyki podatkowej.

Jak wynika z informacji podanej przez internetowy portal „Eurobuild CEE”, bankom Santander Bank Polska (agent) i Millennium kredytującym zakup doradzała kancelaria Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl