Hogan Lovells i Dentons w zakupie biurowców przez fundusz z Filipin

525
Budynki C i D w zespole Silesia Business Park (www.skanska.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Hogan Lovells doradzała filipińskiemu funduszowi z grupy ISOC Holdings Inc. przy zakupie dwóch biurowców Silesia Business Park w Katowicach od firmy deweloperskiej Skanska, której doradzała kancelaria Dentons.

Transakcja o wartości 59 mln euro, o której poinformowano na początku grudnia 2018 r., obejmuje budynki C i D z czteroczęściowego kompleksu Silesia Business Park, z 24,6 tys. mkw. łącznej powierzchni najmu, wynajęte w 72 proc., m.in. przez firmy PwC, Accenture i NGA Human Resources. Przeniesienie własności nieruchomości zaplanowano na czwarty kwartał 2018 r. Wcześniej biurowce A i B kupił w 2015 r. szwedzki fundusz real estate Niam.

Wszystkie budynki w kompleksie, który wybudowano w latach 2013-2018 na terenie dawnej Huty Baildon, są identyczne. Na terenie biznes parku znajdują się centrum medyczne, siłownia oraz przedszkole. Charakterystyczna elewacja biurowców Silesia Business Park w czarne, złote i białe pasy sprawiła, że mieszkańcy Katowic ochrzcili je mianem „Tiramisu“.

To pierwszy polski zakup inwestora z Filipin. ISOC Group to prywatna grupa inwestycyjna działająca w sektorach  nieruchomości i infrastruktury.

– ISOC Group inwestuje w Polsce, w szczególności w Katowicach, ponieważ skupiamy się coraz bardziej na rozwoju w obszarach technologii oraz innowacji. Kwitnący rynek outsourcingu procesów biznesowych i centrów usług biznesowych, dobrze wykształceni pracownicy, rozwinięta infrastruktura oraz renomowani międzynarodowi inwestorzy – to wszystko sprawiło, że Katowice są naszym pierwszym wyborem na europejskim rynku. Postrzegamy Katowice jako pełne energii centrum połączone z dwoma innymi, ważnymi ośrodkami – Krakowem i Wrocławiem. Zamierzamy dalej rozwijać nasze partnerstwa oraz obecność w Polsce – oświadczył Michael Cosiquien, prezes ISOC.

– Rynek biurowy w miastach regionalnych, w tym w Katowicach, rozwija się bardzo dynamicznie. Katowice są niezmiennie w polskiej czołówce – skomentował Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, nabywcy z Filipin przy zakupie doradzała kancelaria Hogan Lovells.

Kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż obsługę wykonywali counsel Bartosz Clemenz oraz Adam Nowosielski, Michał Zajączkowski, Ewa Kraszewska, Marta Popis, Damian Gadomski i Paweł Gnaś z praktyki nieruchomości. W zakresie prawa podatkowego doradzali Andrzej Dębiec, partner kierujący praktyką podatkową oraz counsel Zbigniew Marczyk, przy finansowaniu – Piotr Zawiślak, partner kierujący praktyką prawa bankowego oraz Mateusz Dereszyński i Jakub Matusielański. W zakresie prawa własności intelektualnej doradzała counsel Ewa Kacprek, kierująca departamentem prawa własności intelektualnej, mediów i nowych technologii oraz Jakub Baczuk i Weronika Wołosiuk. Pracę multidyscyplinarnego zespołu nadzorował Marek Grodek, partner kierujący departamentem nieruchomości.

Kancelaria Dentons doradzała firmie Skanska Property Poland, swojemu stałemu klientowi w transakcjach real estate.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl