Greenberg Traurig i Allen & Overy w polsko-niemieckim interesie z butami

597

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała polskiej firmie CCC przy transakcji wykupienia udziałów w niemieckiej firmie Hamm Reno Group od niemieckiego funduszu Capiton i tureckiej firmy Flo oraz przy sprzedaży HR Group niemieckiej spółki CCC. Funduszowi Capiton i HR Group doradzała kancelaria Allen & Overy.

W listopadzie 2018 r. strony zawarły warunkową umowę zakupu przez firmę CCC zajmującą się produkcją i handlem obuwiem 30,55 proc. udziałów w niemieckiej firmie handlu obuwiem Hamm Reno Group od niemieckiego funduszu private equity Capiton i tureckiej firmy handlującej butami Flo. Cena nabycia wynosi ok. 26 mln euro. W umowie CCC zagwarantowała sobie możliwość odkupienia dodatkowych 52 proc. udziałów w okresie sześciu miesięcy albo dwóch lat od zamknięcia transakcji.

Jednocześnie transakcja obejmuje sprzedaż HR Group przez CCC jej niemieckiej spółki prowadzącej ok. 80 sklepów z butami w tamtym kraju, która w 2018 r. przyniosła już 15 mln euro straty. Cena sprzedaży to symboliczne 1 euro, ale strony zawarły także umowę wkładu operacyjnego (operational contribution agreement), na mocy której CCC dofinansuje sprzedawaną spółkę pożyczką na kwotę 35 mln euro na pokrycie kosztów likwidacji niektórych sklepów oraz dodatkowo sumą 6,5 mln euro na integrację pozostałych placówek i zmianę ich marki na Reno.

Ponadto strony zawarły ramową umowę dostawy, na podstawie której już od nadchodzącej zimy rozpoczną współpracę w zakresie dostarczania butów z fabryk CCC do sklepów HR Group.

Transakcja ma zostać zakończona do końca pierwszego półrocza 2019 r. Wymaga m.in. zgody organów antymonopolowych w Niemczech i Austrii.

CCC to firma z siedzibą w Polkowicach, w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która, jak podaje Wikipedia, zajmuje się produkcją oraz dystrybucją obuwia. Jej udział w polskim rynku sprzedaży obuwia ocenia się na 18 proc. Głównym akcjonariuszem firmy jest posiadający 35 proc. kapitału Dariusz Miłek, jej założyciel, który zaczął swój biznes na targowisku w Lubinie. Dziś sprzedaż prowadzona jest poprzez własne salony oraz sklepy działające na zasadzie franczyzy. Firma jest także głównym udziałowcem internetowego sklepu eobuwie.pl. Działa w 23 krajach, a jej sieć sklepów liczy 1181 placówek, w tym ponad połowę za granicą.

Hamm Reno to, druga po Deichmannie, największa sieć handlu obuwiem w Niemczech. Prowadzi 363 sklepów Reno w Niemczech, Austrii i Szwajcarii oraz hurtownie Hamm. Sprzedaje rocznie ok. 15 mln par butów. Zatrudnia ok. 4 tys. pracowników.

– Transakcja z HR Group to najlepsze dla nas rozwiązanie strategiczne sytuacji na niemieckim rynku. Osiągamy parę korzyści na raz. Z jednej strony sprzedajemy – nieudany dla nas – biznes w Niemczech lokalnym specjalistom, którzy wiedzą jak zarabiać na tym rynku i na pewno wyprowadzą go na prostą. Z drugiej zostaniemy mniejszościowym akcjonariuszami dochodowej firmy, która jest drugim największym graczem w Niemczech, #1 rynku obuwniczym w Europie – skomentował Dariusz Miłek, prezes CCC.

– Naszym celem jest dalszy rozwój HR Group jako wiodącego gracza na niemieckim i europejskim rynku obuwniczym. Nasz przyszły partner CCC to dla nas możliwość bardzo bliskiej współpracy z firmą, która rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Łącząc know-how i wykorzystując mocne strony obu firm, widzimy ogromny potencjał mądrego rozwoju i wzmocnienia naszej pozycji na naszych kluczowych rynkach – oświadczył  Peter M. Wolf, dyrektor HR Group.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie CCC reprezentując ją przy zawarciu objętych nią umów. Obsługiwały ją biura w Warszawie i Berlinie. Warszawskim zespołem kierował partner lokalny Daniel Kaczorowski , a byli w nim associates Agata Iżyk, Agnieszka Obrycka i Katarzyna Małocha.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi  Capiton i kontrolowanej przez niego HR Group doradzała kancelaria Allen & Overy.

W październiku 2018 r. CCC za 13 mln zł kupił 51 proc. udziałów w spółce DeeZee zajmującej się internetową sprzedażą damskiego obuwia. Strony ustaliły warunki dalszego stopniowego zwiększania udziałów CCC, potencjalnie aż do 100 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, w tej transakcji doradcą CCC była kancelaria Oleś & Rodzynkiewicz z Krakowa, a DeeZee doradzała kancelaria PwC Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl