Magnusson i Greenberg Traurig w finale megazakupu najwyższego biurowca w Polsce

1459
(www.immofinanz.com)

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Magnusson doradzała austriackiej firmie Immofinanz przy nabyciu wieżowca Warsaw Spire Tower od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco i amerykańskiego funduszu private equity Madison International Realty, którym doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

Strony poinformowały 10 lipca 2019 r. o sfinalizowaniu transakcji. Ujawniona cena zakupu to 386 mln euro (1,644 mld zł), co, według portalu PropertyNews, jest nowym rekordem na warszawskim rynku nieruchomości biurowych.

Przedwstępna umowa sprzedaży podpisana została 14 czerwca 2019 r. Warunkiem zamknięcia transakcji była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Transakcja obejmuje sprzedaż Immofinanz przez spółki celowe Madison i Ghelamco po połowie udziałów w budynku w drodze transakcji na akcjach. Została sfinansowana kapitałem własnym i kredytem.

Warsaw Spire Tower (budynek A zespołu trzech biurowców) ma 180 metrów do dachu (220 metrów z obiema iglicami). Jego łączna powierzchnia to 71,6 tys. mkw. powierzchni, w tym ok. 65 tys. mkw. powierzchni biurowej na 49 piętrach. Powierzchnia biurowa jest w całości wynajęta, m.in. przez firmy Goldman Sachs, Samsung, JLL, Mastercard, Panattoni i Ghelamco Poland. Roczny przychód z jej wynajmu to ok. 19,6 mln euro. To drugi pod względem wysokości budynek w Warszawie (po 237-metrowym Pałacu Kultury i Nauki) i najwyższy biurowiec w Polsce. Kompleks Warsaw Spire wybudowany w miejscu wyburzonych Wojskowych Zakładów Graficznych obejmuje również dwa budynki boczne (B i C).

To czwarta transakcja dotycząca kompleksu w ciągu trzech lat od jego zbudowania. We wrześniu 2017 r. inwestor, firma Ghelamco, za ok. 100 mln euro sprzedała austriackiej firmie CA Immo liczący 55 metrów wysokości budynek B o powierzchni 21,6 tys. mkw., w którym mieści się siedziba Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, koordynującej pracę straży granicznych państw Unii Europejskiej. W kwietniu 2018 r. firma Madison International Realty kupiła od Ghelamco połowę udziałów w wieży, które obecnie sprzedaje. W październiku 2018 r. poinformowano natomiast o zakupie przez CA Immo za ok. 100 mln euro budynku C od Ghelamco.

Ghelamco Poland to polski oddział belgijskiej grupy deweloperskiej Ghelamco. Wikipedia podaje, że przedsiębiorstwo zostało założone w 1985 r. Działa w Belgii jako deweloper mieszkaniowy, w Rosji i na Ukrainie – jako deweloper magazynowy, a w Polsce – głównie jako deweloper biurowy. Ghelamco Poland ma na koncie realizację ponad 20 inwestycji, najbardziej znaną jest kompleks Warsaw Spire.

Madison International Realty to firma inwestująca od 2002 r. na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Z zasobami o wartości 3,6 mld dolarów dostarcza kapitał właścicielom i inwestorom m.in. angażując się w joint ventures z nimi. Inwestuje wyłącznie w transakcje wtórne i koncentruje się na istniejących nieruchomościach i ich portfelach. Ma biura w Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie w Niemczech.

Immofinanz to austriacka firma zajmująca się zarządzaniem i rozwojem nieruchomości komercyjnych. Działa w detalicznym i biurowym segmencie siedmiu rynków w Europie: Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Polski. Firma posiada portfel nieruchomości o wartości ok. 5,5 mld euro, który obejmuje ok. 400 nieruchomości. Portfolio Immofinanz w Polsce ma dziś wartość księgową 760,3 mln euro. W jego skład wchodzi 26 obiektów o ok. 377 tys. mkw. powierzchni pod wynajem.

– Wieżowiec Warsaw Spire umacnia naszą pozycję jednej z wiodących firm oferujących najwyższej klasy powierzchnie biurowe w Warszawie i stanowi optymalne połączenie wysokiej jakości, bogatej infrastruktury i rozpoznawalnej grupy najemców. Wieża ta stanowi doskonałe uzupełnienie naszego portfela inwestycyjnego i w długim okresie znacząco wzmocni stabilną stopę zwrotu – oświadczył Oliver Schumy, prezes Immofinanz.

– Cieszymy się, że pomyślnie zakończyliśmy sprzedaż wieży Warsaw Spire. Nasze przekonanie o silnej rentowności Warszawy w porównaniu z innymi europejskimi miastami połączone z możliwością współpracy z Ghelamco, ekspertem na polskim rynku nieruchomości i doskonałym partnerem biznesowym, pozwoliło firmie Madison wejść na ten nowy rynek. Po naszej ostatniej inwestycji w Capital Park nadal szukamy interesujących możliwości zainwestowania, ponieważ uważamy Polskę za atrakcyjny rynek dla naszej firmy – stwierdził Matthias Cordier, dyrektor zarządzający Madison International Realty.

– Jestem bardzo dumny z Warsaw Spire. Został on doceniony nie tylko przez najlepszych najemców, ale także kluczowych graczy na rynkach finansowych. Mamy nadzieję, i wierzymy w to, że nowy właściciel będzie kontynuował sukces tego miejsca jako tętniącego życiem serca miasta – skomentował Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Kancelaria Magnusson podała na swojej stronie internetowej, że doradzała w transakcji firmie Immfinanz. Obsługą kierowali partner zarządzająca Agnieszka Pytlas i partner Dawid Demianiuk. W zespole prawników obsługujących byli Kamil Osowski i Iga Piotrowska (obsługa due diligence), Jeremiasz Kuśmierz (kwestie antymonopolowe) i Paulina Kotecka (kwestie bankowe).

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji Madison International Realty oraz Ghelamco. Obsługą kierował partner Radomił Charzyński, a wykonywali ją senior associate Kamil Majewski, associates Michał Niećko i Karolina Woronko-Kawa.

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała funduszowi Madison przy wcześniejszym zakupie połowy udziałów w wieżowcu Warsaw Spire od Ghelamco, której doradzała Dentons. Te same kancelarie doradzały przy sprzedaży przez Ghelamco budynków B i C w zespole Warsaw Spire firmie CA Immo.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl