Greenberg Traurig i Dentons w zakupie trzeciego kawałka warszawskiego zespołu biurowego

467
Na pierwszym planie budynek C w Warsaw Spire (www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała austriackiej firmie CA Immo przy zakupie budynku C w trzyczęściowym zespole biurowców Warsaw Spire od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco, której doradzała kancelaria Dentons.

Warsaw Spire to największy w Polsce kompleks biurowy o łącznej powierzchni 109 tys. mkw., stojący przy Placu Europejskim w Warszawie. Składa się z liczącej 180 metrów wysokości 49-kondygnacyjnej wieży (220 metrów z iglicami – najwyższy biurowiec w kraju) oraz dwóch niższych bocznych budynków A i B o wysokości 55 metrów (każdy po 15 pięter).

O transakcji na budynku C, której wartość wynosi prawie 100 mln euro, strony poinformowały 2 października 2018 r. Firma CA Immo stała się właścicielem już drugiego obiektu w zespole Warsaw Spire. Rok temu, również za ok. 100 mln euro, kupiła od Ghelamco bliźniaczy budynek B, w którym mieści się siedziba Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, koordynującej pracę straży granicznych państw Unii Europejskiej. W połowie kwietnia 2018 r. natomiast amerykański fundusz Madison International Realty zakupił od Ghelamco połowę udziałów w wieżowcu Warsaw Spire.

Budynek C, oddany do użytku w 2016 r., ma 21,7 tys. mkw. powierzchni najmu. Jest w całości wynajęty, a według portalu internetowego PropertyNews roczny dochód z czynszu brutto to ok. 5,4 mln euro.

CA Immo to notowana na wiedeńskiej giełdzie firma inwestująca w nieruchomości biurowe. Jej działalność obejmuje wynajem i zarządzanie powierzchnią biurową w Niemczech, Austrii i państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Na rynku polskim jest obecna od 2001 r. – w zasobach ma m. in. biurowce w stolicy: Warsaw Towers, Saski Crescent, Saski Point, Sienna Center.

Ghelamco Poland to polski oddział belgijskiej grupy deweloperskiej Ghelamco. Wikipedia podaje, że przedsiębiorstwo zostało założone w 1985 r. Działa w Belgii jako deweloper mieszkaniowy, w Rosji i na Ukrainie – jako deweloper magazynowy, a w Polsce – głównie jako deweloper biurowy. Ghelamco Poland ma na koncie realizację ponad 20 inwestycji, najbardziej znaną jest kompleks Warsaw Spire.

– Ten zakup jeszcze bardziej wzmacnia naszą obecność w jednej z najatrakcyjniejszych lokalizacji w centrum Warszawy, będącej jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Budynek C kompleksu Warsaw Spire to symbol wysokiej jakości, który zapewni nam stabilny dochód, wzmocni i odmłodzi nasze portfolio nieruchomości na stołecznym rynku oraz będzie doskonałym uzupełnieniem dla niedawno nabytego przez CA Immo sąsiedniego budynku B – skomentował Andreas Quint, dyrektor generalny CA Immo.

– To nasza kolejna wspólna transakcja z CA Immo, a zarazem dowód zaufania i zadowolenia obu stron z dotychczasowej współpracy. Cieszy mnie, że ostatni biurowiec kompleksu Warsaw Spire, flagowej inwestycji Ghelamco w Polsce, trafił w ręce stabilnego i wiarygodnego inwestora, który jest też właścicielem budynku B – stwierdził Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Doradcą prawnym CA Immo była kancelaria Greenberg Traurig.

Ghelamco doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która poinfromowała na swojej stronie internetowej, iż obsługę nadzorował partner Bartłomiej Kordeczka, a świadczyli ją starszy prawnik Ewelina Klein i prawnik Jacek Korcz.

W poprzednich transakcjach dotyczących budynku B oraz połowy udziałów w budynku A doradzały te same kancelarie: Dentons – sprzedającej firmie Ghelamco, a Greenberg Traurig – kupującym CA Immo i Madison International Realty.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl