Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała szwedzkiej firmie medycznej Medicover przy przejęciu sieci klubów fitness od firmy CityFit i jej właściciela, którym doradzała kancelaria Allen Overy Shearman Sterling (A&O Shearman).
Transakcja, sfinalizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o której poinformowano w kwietniu 2025 r., obejmowała sprzedaż przez CityFit 16 spółek, prowadzących 26 całodobowych klubów fitness i siłowni w 13 miastach w Polsce. Zgodnie z warunkiem nałożonym przez UOKiK, Medicover musi sprzedać po jednym własnym lub należącym do CityFit klubie w Bielsku-Białej i Gliwicach, gdzie po transakcji pozycja tej firmy byłaby na tyle silna, że doprowadziłaby do ograniczenia konkurencji, co mogłoby skutkować np. wzrostem cen dla klientów. Była to kolejna akwizycja firmy medycznej Medicover w branży fitness (forma gimnastyki rekreacyjnej).
Firma CityFit należała do firmy Keen Property Management, która, poprzez zarejestrowaną na Cyprze spółkę Keen Property Partners, jest własnością Richarda Keena, brytyjskiego przedsiębiorcy, od dwudziestu lat działającego w Polsce, w branży nieruchomości. Firma Keen Property Management początkowo działała w zakresie luksusowych nieruchomości mieszkalnych, potem skupiła się na inwestycjach w nieruchomości komercyjne. Ma w portfelu m.in. centra handlowe Galeria Victoria w Wałbrzychu, Plaza Rzeszów, Hotel Ibis Styles w Wałbrzychu, Galeria Fordon w Bydgoszczy. W 2013 r. Richard Keen założył sieć niskobudżetowych, wielkopowierzchniowych, samoobsługowych klubów fitness CityFit, działających m.in. w centrach handlowych, w których jednocześnie może ćwiczyć nawet kilkaset osób. Ogółem zebrała ona bazę prawie 130 tys. klientów, a przez ponad 10 lat działalności kluby CityFit odwiedziło ponad 1 mln klientów.
Szwedzka firma Medicover działa od 1995 r. Jak podaje Wikipedia, utworzył ją w Polsce Bengt Beckmann, szwedzki przedsiębiorca prowadzący w Kenii firmę medyczną Air Africa Rescue, który przyjechał do Polski razem ze swoją polską żoną w związku z problemami zdrowotnymi jej ojca. Postanowił założyć tu firmę oferującą prywatną opiekę medyczną, wespół z Jonasem af Jochnickiem, założycielem firmy kosmetycznej Oriflame, i Fredrikiem Rågmarkiem. Dziś firma działa także w Niemczech, Rumunii, na Ukrainie i w Indiach. Zapewnia szeroką gamę usług ochrony zdrowia od opieki ambulatoryjnej, w tym specjalistycznej do lecznictwa szpitalnego. Oferuje także diagnostykę laboratoryjną, prowadzi punkty pobrań krwi do badania. W portfolio są też usługi stomatologiczne, procedury in vitro, siłownie i placówki fitness. Firma zatrudnia ponad 32 tys. pracowników. Od lat rozwija się nie tylko organicznie, ale także poprzez akwizycje, także na rynku usług fitness. Dziś jej portfolio w tej branży to 170 własnych obiektów sportowych.
– W Medicover od lat stawiamy na promocję regularnej aktywności fizycznej, bo postrzegamy ją jako jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. W naszym unikalnym na rynku podejściu łączymy wieloletnie know-how firmy medycznej z bogatą ofertą z obszaru sportu i rekreacji, co sprawia, że możemy mieć realny wpływ na postrzeganie aktywności fizycznej i zmianę zdrowotnych zachowań w Polsce. Włączenie do naszego portfolio sieci CityFit pozwala nam docierać z jeszcze bardziej urozmaiconą ofertą do jeszcze szerszego grona klientów, co w konsekwencji przyczyni się do długofalowej poprawy zdrowia społeczeństwa – skomentował Artur Białkowski, wiceprezes zarządu Medicover.
– Po ponad 10 latach obecności na rynku sportowym to dla nas wejście na kolejny etap rozwoju firmy. Jako liderzy technologiczni w branży, wnosimy do Medicover ogromną wartość w zakresie automatyzacji, optymalizacji procesów oraz sprzedaży online. Dzięki naszym narzędziom, takim jak CRM czy aplikacja mobilna, możemy efektywnie zarządzać procesem obsługi klienta, błyskawicznie reagować na potrzeby użytkowników i zapewniać im najwyższy komfort korzystania z naszych usług – oświadczył Łukasz Gądek, członek zarządu CityFit.
– Wybraliśmy Medicover jako inwestora w tej transakcji, ponieważ dostrzegamy liczne synergie zarówno w zakresie działalności biznesowej, jak i w możliwościach dalszego rozwoju dla naszego zespołu. Jako pionierzy na polskim rynku fitness, wprowadziliśmy innowacyjny model low-cost premium, który zdobył uznanie i lojalność setek tysięcy klubowiczów. Medicover zyskuje silną, innowacyjną markę oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne, które doskonale wpisują się w jej portfolio, wspierając dalszy rozwój i umacniając pozycję na rynku – stwierdził Richard Keen, założyciel i właściciel CityFit.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Medicover doradzała w transakcji kancelaria CMS, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywali partner Błażej Zagórski, counsel Grzegorz Pączek, associate Tomasz Piotrowski – z praktyki korporacyjnej oraz fuzji i przejęć, counsel Agnieszka Starzyńska, aplikantka radcowska Julia Zybert – z praktyki prawa konkurencji.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie CityFit oraz jej właścicielowi sprzedającemu doradzała w transakcji kancelaria A&O Shearman.
Ireneusz Walencik