WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w sprzedaży wiatrowej elektrowni na Kociewiu

259
Zdjęcie: Karsten Würth/Unsplash

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (WKB Lawyers) doradzała firmie Greenvolt Power przy sprzedaży elektrowni wiatrowej Pelplin firmie Enea.

O transakcji poinformowano w kwietniu 2025 r. Firma Greenvolt Power za ponad 740 mln zł sprzedała spółkę Radan Nordwind, która jest właścicielem elektrowni wiatrowej w gminie Pelplin (województwo pomorskie, powiat tczewski) o mocy 83,2 megawatów, firmie Enea Nowa Energia, należącej do energetycznej grupy Enea.

Farma Wiatrowa Pelplin składa się z 16 turbin, wyprodukowanych przez firmę Siemens Gamesa, każda o mocy 5,2 MW, oraz stacji GPZ (Główny Punkt Zasilający, czyli stacja transformatorowa), która bezpośrednio łączy elektrownię z sieciowym węzłem elektroenergetycznym, będącym istotnym źródłem zasilania w północnej Polsce.

Budowa wiatrakowni rozpoczęła się w czerwcu 2023 r., zakończyła zgodnie z harmonogramem w grudniu 2024 r. Obiekt posiada pozwolenie na użytkowanie, a obecnie oczekuje na koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, której wydanie spodziewane jest w trzecim kwartale 2025 r. Stoi ok. 50 kilometrów od wybrzeża Morza Bałtyckiego, w okolicy z dobrym wiatrem, co powinno przełożyć się na efektywność produkcji prądu.

Firma Greenvolt Power jest deweloperem elektrowni wiatrowych i słonecznych w Polsce. Zaczynała jako Grupa Energetyki Odnawialnej Renewables. Po zmianie nazwy w 2020 r. na V-Ridium Power Services, w lipcu 2021 r. przejęła ją portugalska firma Greenvolt z branży OZE, w zamian za przekazanie dotychczasowym polskim właścicielom nowych akcji o wartości 56 mln euro. W Polsce portfel Greenvolt Power obejmuje dziś 706 MW energii wiatrowej, 1581 MW energii słonecznej i 1760 MW magazynowania energii.

Obecnie, od listopada 2024 r., firma Greenvolt jest w całości własnością amerykańskiej firmy inwestycyjnej Kohlberg Kravis Roberts & Co (KKR). Działa w Europie, Ameryce Północnej i Azji, dostarczając energię z odpadów leśnych i miejskich w siedmiu elektrowniach w Portugalii i Wielkiej Brytanii, z dużych elektrowni wiatrowych, słonecznych i magazynów w kilku krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Japonii oraz ze źródeł rozproszonej fotowoltaiki w kilku regionach Europy i Indonezji.

Grupa Enea zajmuje się produkcją energii elektrycznej i cieplnej i przesyłem prądu w północno-zachodniej Polsce (na ok. 1/5 powierzchni kraju). Obsługuje 2,8 mln klientów. Zatrudnia ponad 17 tys. pracowników. Należą do niej elektrownie Kozienice i Połaniec. W grupie działa również przedsiębiorstwo górnictwa węgla kamiennego Lubelski Węgiel Bogdanka. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile. Spółka Enea Nowa Energia odpowiada w Enei za inwestycje w odnawialne źródła energii. Na koniec 2024 r. miała 81 MW „w słońcu” i 71,6 MW „w wietrze”.

Historia firmy zaczęła się w 1904 r. od uruchomienia pierwszej elektrowni w Poznaniu. W 2003 r. z połączonych spółek Energetyka Poznańska, Energetyka Szczecińska, Zakład Energetyczny Bydgoszcz, Zakład Energetyczny Gorzów, Zielonogórskie Zakłady Energetyczne utworzono Grupę Energetyczną Enea. W 2007 r. wyodrębniono spółkę do zarządzania siecią dystrybucyjną – Enea Operator.

Enea jest kontrolowana przez Skarb Państwa, który posiada 52,29 proc. akcji, reszta jest w obrocie giełdowym.

 Transformację energetyczną postrzegamy jako szansę nie tylko na rozwój Grupy Enea, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i poprawę jakości życia obecnych oraz przyszłych pokoleń. Nasza strategia rozwoju do 2035 r. to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i społeczne. Stawiamy na zieloną energię, innowacje i nowoczesne technologie, które pozwolą nam stać się bardziej elastycznym i nowoczesnym koncernem energetycznym. Inwestycje w farmy wiatrowe, takie jak ta w Pelplinie, to konkretny krok w stronę realizacji naszych celów – zwiększenia mocy zainstalowanej w OZE, dywersyfikacji miksu energetycznego i budowania wartości dla naszych klientów, akcjonariuszy i całego społeczeństwa – stwierdził Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

– Projekt Farmy Wiatrowej Pelplin to wyraźny dowód naszej zdolności do rozwijania aktywów OZE o skali przemysłowej, które są atrakcyjne i cenione przez rynek. Zainteresowanie ze strony Enei Nowej Energii oraz pomyślne zakończenie tej transakcji potwierdzają to i wpisują się w naszą strategię sprzedaży znaczącej części naszego portfela na etapach Ready to Build  lub Commercial Operations Date – w zależności od tego, kiedy można wygenerować największą wartość – skomentował João Manso Neto, prezes firmy Greenvolt.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że  firmie Greenvolt Power przy sprzedaży elektrowni wiatrowej Pelplin doradzała kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która na swojej witrynie internetowej podała iż obsługę nadzorował partner Grzegorz Godlewski, a wykonywali ją managing associate  Małgorzata Studniarek, junior associate  Tymoteusz J. Matusiak.

Ireneusz Walencik