Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (WKB Lawyers) doradzała firmie Affidea przy przejęciu czterech ośrodków medycyny onkologicznej firmy Nu-Med od firmy inwestycyjnej Enterprise Investors, której doradzała kancelaria Gide Loyrette Nouel.
Transakcję sfinalizowano w październiku 2024 r. Firma Affidea nabyła cztery ośrodki medyczne Nu-Med od funduszu private equity Polish Enterprise Fund VII, zarządzanego przez firmę inwestycyjną Enterprise Investors, który zakończył inwestycję w tę sieć klinik specjalizujących się w radioterapii onkologicznej. Akcjonariuszem firmy Nu-Med została spółka Affidea Onkoterapia. Placówki medyczne kontynuują działalność pod dotychczasową nazwą.
Nu-Med świadczy medyczną opiekę onkologiczną, od profilaktyki i wczesnej diagnostyki po zaawansowane leczenie, na podstawie finansowania z Narodowegob Funduszu Zdrowia. Prowadzi w Polsce ośrodki medyczne w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zamościu. Oferuje procedury medyczne z zakresu radioterapii, brachyterapii, chemioterapii, konsultacje onkologiczne, hospitalizacje dzienne.
Firma Affidea działa od 1991 r., od 2014 r. pod obecną nazwą. Zaczynała na Węgrzech, obecnie prowadzi w 15 krajach europejskich 374 placówek medycznych diagnostyki obrazowej i radiologicznego leczenia nowotworów. Właścicielem firmy jest holding inwestycyjny Groupe Bruxelles Lambert, którego głównym udziałowcem (31 proc.) jest spółka Pargesa, należąca do firm: finansowej Power Corporation of Canada (Kanada) i Frère, należącej do belgijskiej rodziny miliarderskiej.
W Polsce jest obecna od ponad 20 lat, prowadzi prawie 40 centrów diagnostyki obrazowej (radiologia, ultrasonografia, rezonans magnetyczny, tomografia) i ośrodki leczenia onkologicznego. Wykonuje ponad 350 tys. badań obrazowych rocznie. Na początku 2024 r. przejęła Centrum Medyczne Medisport w Lublinie, specjalizujące się w ortopedii, otworzyła pracownię pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET-CT) w Koszalinie i ośrodek w Poznaniu, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu w zakresie urologii i neurologii. W 2023 r. firma uruchomiła w Warszawie Centrum Leczenia Zaburzeń Pamięci, specjalizujące się w zakresie chorób neurodegeneracyjnych.
Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 r. i utworzyła dziesięć funduszy. Fundusze te zainwestowały łącznie 2,3 mld euro w 158 spółek i zakończyły inwestycje w 140 spółkach. Specjalizuje się w wykupach spółek średniej wielkości oraz finansowaniu rozwoju przedsiębiorstw. Zespół Enterprise Investors składa się z 30 ekspertów inwestycyjnych działających w biurach w Warszawie, Bratysławie, Bukareszcie, Pradze, Zagrzebiu i Nowym Jorku.
Współpraca Enterprise Investors z Nu-Medem rozpoczęła się w 2013 r., kiedy to fundusz PEF VII objął znaczący mniejszościowy pakiet akcji spółki prowadzącej centrum radioterapii w Elblągu. Rok wcześniej fundusz zainwestował w realizację projektu radioterapeutycznegow Katowicach. Oba ośrodki zostały połączone pod nazwą Nu-Med, a w następnych latach powstały dwa kolejne.
– Integracja Nu-Med z siecią Affidea to ważny kamień milowy w rozszerzaniu naszej ugruntowanej pozycji w zakresie opieki onkologicznej w Polsce. To przejęcie wzmacnia też nasze zaangażowanie w realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, zapewniające pacjentom dostęp do najwyższych standardów opieki – od etapu profilaktyki i wczesnej diagnostyki po kompleksowe leczenie – stwierdził Mesut Göral, prezes firmy Affidea Polska.
– Inwestycja w Nu-Med była wyrazem zaangażowania Enterprise Investors w budowanie wartości w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Z kolei obecna transakcja jest kamieniem milowym zarówno w rozwoju Nu-Medu, jak i w kształtowaniu dalszej strategii inwestycyjnej funduszu w tym kluczowym obszarze gospodarki. W okresie naszej inwestycji zapewniliśmy opiekę zdrowotną dla niemal 70 tys. pacjentów – skomentował Michał Rusiecki, partner zarządzający w firmie Enterprise Investors.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Affidea doradzała w transakcji kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która poinformowała na swojej witrynie internetowej, że obsługę wykonywali partnerzy Jakub Jędrzejak, współzarządzający praktyką fuzji i przejęć i Anna Kratiuk oraz Magdalena Purol, Zuzanna Cybulska. W kwestiach prawa medycznego i ochrony zdrowia obsługę świadczyły Anna Wiktorow-Bojska, aplikantka radcowska Jolanta Prystupa. W kwestiach prawa konkurencji doradzali partner Wojciech Kulczyk i Filip Rybak.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Enterprise Investors doradzała w transakcji kancelaria Gide Loyrette Nouel.
Ireneusz Walencik