Zmiana wieloletniego lidera w rankingu największych kancelarii dziennika „Rzeczpospolita”

438
(www.vecteezy.com)

Najnowszy, XXII Ranking Kancelarii Prawniczych dziennika „Rzeczpospolita” przyniósł istotną zmianę: po dwunastu latach dominacji kancelarii Dentons jako największej firmy prawniczej w Polsce, jej miejsce zajęła kancelaria CMS, detronizując dotychczasowego lidera.

Wyniki rankingu ogłoszono 19 czerwca 2024 r. Na pierwszym miejscu zestawienia pod względem liczby prawników jest CMS z 226 prawnikami (o 15 więcej niż zgłoszonych do rankingu rok temu, kiedy zajęła drugą pozycję). Od marca do maja 2024 r. kancelaria przyjęła do praktyki transakcji i prawa spółek piątkę prawników z Deloitte Legal. Wiosną 2023 r. zasiliło ją trzech prawników procesowych z DWF. Na początku tegoż roku natomiast do jej praktyki bankowości i finansów dołączyła dwójka prawników z Baker McKenzie. Z kolei latem tegoż roku trzy prawniczki środowiskowe przeszły z CMS do Rymarz Zdort Maruta.

Drugie miejsce w rankingu zajęła kancelaria Dentons ze 199 prawnikami. Rok wcześniej, na pierwszej pozycji, miała ich 240. Na ten spadek o 41 osób złożyło się przed wszystkim odejście grupy 24 prawników do, nowo otwartego w lutym 2024 r., warszawskiego biura brytyjskiej kancelarii Clyde & Co, wchodzącej na polski rynek. W sierpniu 2023 r. z Dentons do Greenberg Traurig przeszło dwoje prawników od partnerstwa publiczno-prywatnego. W połowie tegoż roku natomiast odeszło z firmy czworo prawników procesowych i ekspertka rynku farmaceutycznego, zakładając własną kancelarię BLSK Kozłowski i Wspólnicy. Z kolei do Dentons w maju 2024 r. przeszło dwóch prawników z Allen & Overy. We wcześniejszych miesiącach zrekrutowała ona jeszcze siedmioro osób. W kwietniu 2023 r. pozyskała z firmy doradczej EY prawnika do zespołu prawa podatkowego, a w styczniu tamtego roku prawnika zbrojeniowego z kancelarii NGL Legal.

Na trzeciej pozycji znalazła się kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która przed erą Dentons była przez dziewięć lat liderem rankingu „Rzeczpospolitej” według wielkości kancelarii. Jej zespół utrzymał miejsce z ubiegłego roku. Lczy 184 prawników, o dziewięć osób mniej niż rok temu. Wpłynął na to eksodus czternastki prawników farmaceutycznych (plus doradca ds. prawa żywnościowego) do kancelarii Rymarz Zdort Maruta; najpierw w listopadzie 2023 r. odeszła czwórka partnerów, a potem reszta grupy transferowej. Domański Zakrzewski Palinka od razu uzupełniła kierowniczy ubytek w farmapraktyce prawnikiem z japońskiej firmy farmaceutycznej Astellas.

W tegorocznym rankingu nie wzięło udziału kilka dużych i znanych kancelarii, krajowych i międzynarodowych, jak m.in. Wardyński i Wspólnicy (129 prawników według witryny internetowej), Greenberg Traurig (100 prawników), Linklaters (83 prawników), Allen & Overy Shearman Sterling (55 prawników).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl