Dentons i LegalKraft w sprzedaży wrocławskiego centrum handlowo-biurowego do rozbiórki

360
(www.develia.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Develia przy zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży centrum handlowo-biurowego Arkady Wrocławskie holenderskiej firmie Vastint, której doradzała kancelaria LegalKraft z Warszawy.

W grudniu 2023 r. firmy Develia i Vastint Polska podpisały przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności stojących na niej budynków – za 42,9 mln euro (ok. 186 mln zł ). Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca sierpnia 2025 r.

Arkady Wrocławskie to obiekt znajdujący się w centrum Wrocławia, w obrębie ulic Powstańców Śląskich, Swobodnej, Komandorskiej, Nasypowej, składający się z czterokondygnacyjnego centrum handlowego, liczącego 12 pięter i 10 tys. mkw. powierzchni biurowca oraz naziemnego i podziemnego parkingu na tysiąc aut. Wybudowała go w latach 2005-20007 deweloperska spółka LC Corp, należąca wtedy do bankiera Leszka Czarneckiego (dziś Develia). Na 30 tys. mkw. powierzchni handlowało wówczas 130 sklepów i restauracji, działało kino z 10 salami na ponad 500 miejsc, klub fitness, centrum medyczne. W budynku było też akwarium na 120 tys. litrów wody, w którym pływały rekiny. Dziś działalność handlowa jest wygaszana, centrum ma zostać zamknięte do połowy 2024 r.

– Umowa, którą podpisaliśmy przybliża nas do sprzedaży Arkad Wrocławskich, a tym samym do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest dezinwestycja portfela biurowego i handlowego. Jesteśmy na najlepszej drodze, by to osiągnąć, ponieważ Arkady Wrocławskie to nasz ostatni budynek komercyjny. Środki, które pozyskaliśmy z dotychczas zrealizowanych transakcji reinwestowaliśmy w dynamiczny rozwój w segmencie mieszkaniowym poprzez rozwój organiczny, przejęcia, a także partnerstwa joint venture. Dzięki temu znacząco umocniliśmy naszą pozycję w czołówce deweloperów mieszkaniowych i dążymy do tego, by ten trend kontynuować – oświadczył Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develii.

– Wynegocjowana cena sprzedaży nieznacznie odbiega od wartości księgowej budynku, która na koniec września 2023 r. wynosiła 42,4 mln euro. Środki z tej transakcji chcemy przeznaczyć na nowe inwestycje w segmencie mieszkaniowym, które pozwalają osiągnąć wyższe stopy zwrotu. Realizując warunki umowy przedwstępnej dotyczącej Arkad Wrocławskich w tym roku skupimy się na przygotowaniu budynku do sprzedaży. Podpisanie ostatecznej umowy zaplanowaliśmy za kilkanaście miesięcy z uwagi na konieczność spełnienia kilku warunków zawieszających – oświadczył Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii.

– Centrum Arkady Wrocławskie przez wiele lat było miejscem spotkań, zakupów oraz różnego rodzaju wydarzeń dla społeczności wrocławskiej, będąc jednocześnie ważnym elementem krajobrazu handlowego miasta. Nasze plany inwestycyjne przewidują wyburzenie istniejącego kompleksu i zastąpienie go nowoczesną, wielofunkcyjną zabudową. Dobrze zaplanowany projekt w centrum miasta przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej, przyciągając mieszkańców i firmy oraz tworząc dynamiczną, atrakcyjną przestrzeń do życia, pracy i spędzania czasu wolnego – stwierdził Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Develia to firma deweloperska z Wrocławia realizująca inwestycje mieszkaniowe (duże kompleksy i osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych) oraz komercyjne w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Od 2007 r. wybudowała 45 osiedli, a w nich – prawie 17 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 924 tys. mkw. Do połowy 2019 r. nazywała się LC Corp. Była to pozostałość po czasach, gdy kontrolował ją Leszek Czarnecki, który sprzedał ją w 2017 r. za ok. 480 mln zł. Obecnie głównymi akcjonariuszami są otwarte fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień, Aviva Santander, MetLife i Aegon, które mają ponad 60 proc. kapitału. W 2023 r. Develia za 100 mln euro przejęła aktywa francuskiej firmy deweloperskiej Nexity w Polsce.

Vastint Poland jest częścią deweloperskiej grupy Vastint z Holandii, która oprócz rozwoju i sprzedaży parków biznesowych i hoteli, zajmuje się także zarządzaniem własnymi nieruchomościami. Działa w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz na Litwie i Łotwie, a w Polsce od 1992 r. Należy do szwajcarskiego Interogo Holding, który jest własnością Interogo Foundation, należącej do szwedzkiej rodziny Kamprad, właścicieli firmy Ikea.

W Polsce firma specjalizuje się w budowie tzw. parków biznesowych, czyli zespołów liczących kilka budynków biurowych, nazywanych business garden. Oprócz Wrocławia są takie w Poznaniu i Warszawie.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Develia i podała, że obsługę nadzorował partner zarządzający Bartłomiej Kordeczka, zastępca szefa zespołu nieruchomości, a wykonywali ją także managing counsel  Martyna Racz-Suchocka, counsel  Arkadiusz Dębski, associate  Karolina Kordulska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Vastint doradzała kancelaria LegalKraft, która poinformowała o tym w Internecie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl