Cztery kancelarie z Polski z szansami na euronagrody Chambers & Partners

676

Na liście firm prawniczych nominowanych do nagród Chambers Europe Awards 2024 znalazły się cztery kancelarie działające w Polsce: DentonsWKB Wierciński Kwieciński Baehr, Rymarz Zdort MarutaWolf Theiss. Dwie pierwsze były na „krótkiej liście” w kategorii Poland Firm of the Year   także w 2023 r. Rok temu nominowanych do tego wyróżnienia było pięć kancelarii z Polski.

Natomiast w konkursie Chambers DEI Awards: Europe 2024 dotyczącym dziedziny Diversity, Equity and Inclusion, desygnowano do nagród kancelarię, prawniczkę i prawnika oraz firmowy dział prawny z Polski. W kategorii znakomitych firm prawniczych pod względem działalności pro bono w dziedzinie DEI (Pro Bono: Outstanding Firm ) szansę na nagrodę ma kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr (pod marką WKB Lawyers). Otrzymali je także indywidualnie za „wyjątkowy wkład w różnorodność, równość i integrację” (DEI: Outstanding Contribution ), podobnie zresztą jak w konkursie z roku ubiegłego, Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner zarządzająca kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr, oraz Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarii PwC Legal. Natomiast w kategorii dla działów prawnych w firmach (DEI: In-House Team of the Year ) do nagrody kandyduje zespół prawników japońsko-koreańskiej firmy działającej w Polsce Lotte Wedel (dawniej E. Wedel) z branży czekoladowej.

Wydawnictwo Chambers and Partners, publikujące katalogi firm prawniczych w formie liczących się w branży rankingów, w 2024 r., podobnie jak rok, dwa i trzy lata wcześniej, organizuje połączone konkursy Chambers Europe Awards, z nagrodami dla najlepszych firm prawniczych w Europie, oraz Chambers DEI (Diversity, Equity and Inclusion Różnorodność, równość i włączenie społeczne) Awards: Europe (poprzednio pod nazwą Diversity & Inclusion Awards), w którym już po raz piąty wyłoni europejskie kancelarie, firmowe zespoły prawne oraz poszczególnych prawników z Europy, wyróżniających się w popieraniu tych społecznie postępowych trendów w odniesieniu do   środowiska LGBT+ oraz kobiet (gender).

Tegoroczne shortlists  nominowanych ogłoszono w lutym 2024 r., a uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. w Paryżu.

Nagrody Chambers Europe Awards uhonorują pracę krajowych i międzynarodowych firm prawniczych w Europie. Odzwierciedlą ich znaczące osiągnięcia w ostatnich 12 miesiącach, w tym dokonania w doradztwie, wzrost strategiczny i jakość obsługi klientów.

Nominacje do nagród Chambers Europe Awards są wspólnym dziełem zespołu ekspertów wydawnictwa opracowujących doroczny ranking Chambers Europe – renomowany przewodnik po firmach prawniczych, opracowywany na podstawie wywiadów z ich klientami, którego najnowsza edycja zostanie ogłoszona w marcu. Laureatów nagród wybierze jury  z „krótkich list” nominowanych, które w tym roku zostały ogłoszone dla 26 państw i regionów Europy.

W 2023 r. nagrodę Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce zdobyła kancelaria Dentons.

W 2022 r. otrzymała ją kancelaria CMS, w 2021 r. Clifford Chance, podobnie jak w 2018 r., w 2020 r. – Dentons.

W 2017 r. nagrodę dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce dostała Greenberg Traurig. Kancelaria CMS otrzymała natomiast nagrodę Client Service Award za najwyższą jakość obsługi klientów w Polsce.

W 2016 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Dentons. Greenberg Traurig otrzymała nagrodę Client Service Award.

W 2015 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która wówczas zdobyła laur najlepszej już po raz piąty (wcześniej w latach 2008, 2011, 2012 i 2013).

W 2014 r. laureatami z Polski były kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz Dentons. Pierwsza otrzymała nagrodę dla najlepszej krajowej, a druga – dla najlepszej międzynarodowej firmy prawniczej roku.

Nagrody Chambers Diversity & Inclusion Awards „są uznaniem fantastycznych osiągnięć firm i osób, które wspierają rozwój różnorodności, integracji i działalności pro bono w tym zakresie”.

W 2023, 2022 i 2021 r. żadna z nagród tego konkursu nie przypadła kancelarii ani prawnikowi z Polski, choć były nominacje.

W pierwszej europejskiej edycji tych nagród, w 2019 r. polskimi laureatami byli: Jolanta Nowakowska-Zimoch z Greenberg Traurig („Środkowoeuropejska Prawniczka Roku na Rzecz Różnorodności Płci”) oraz Wojciech Kozłowski („Prawnik Pro Bono Roku”) i Igor Ostrowski („Prawnik Roku LGBT+” ), obaj z Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl