Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy emisji obligacji o wartości miliarda dolarów, z której wpływy zasiliły Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Kancelaria Linklaters doradzała bankom organizującym sprzedaż tych obligacji inwestorom.
W październiku 2023 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych pięcioletnie obligacje nominowane w dolarach amerykańskich. Wartość nominalna emisji, oferowanej na rynkach zagranicznych i zabezpieczonych gwarancją Skarbu Państwa, wynosiła 1 mld dolarów. Zgłoszony na nie popyt był cztery razy wyższy. Kupili je m.in. inwestorzy instytucjonalni z Ameryki Północnej (52 proc.), Irlandii i Wielkiej Brytanii (22 proc.), Polski (10 proc.), Austrii, Niemiec i Szwajcarii (6 proc.). Były wśród nich m.in. fundusze inwestycyjne (81 proc.), banki (7 proc.), instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (6 proc.), banki centralne oraz instytucje publiczne (5 proc.). Zapłacili 998 dolarów 10 centów za każdego tysiąca wartości nominalnej jednej obligacji. Oznacza to wpływy z emisji w kwocie 998,1 mld dolarów, czyli równowartość prawie 4 mld 159 mln zł.
Stopa procentowa obligacji wynosi 6,25 proc. rocznie. Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych (Medium Term Notes ) ustanowionego przez BGK w grudniu 2022 r. Kierownikami konsorcjum organizującego emisję były banki: Citigroup Global Markets Europe, Commerzbank, Banco Santander, BNP Paribas, J.P. Morgan.
Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych działa na podstawie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny i zapewnia finansowanie lub dofinansowanie zadań wynikających z programu rozwoju Sił Zbrojnych ustanowionego przez ministra obrony narodowej. BGK pełni rolę operatora FWSZ: opracowuje roczny plan finansowy funduszu uzgadniany z ministrem finansów oraz zatwierdzany przez ministra obrony; administruje jego rachunkami; obsługuje wpływy i wypłaty realizowane z jego środków; zarządza jego płynnością finansową; obsługuje zadłużenie zaciągnięte na jego rzecz; przygotowuje sprawozdania z realizacji jego planu finansowego.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami, funduszami i agencjami rozwoju. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne oraz ekspansję polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.
Bank Gospodarstwa Krajowego emitował w ostatnich latach obligacje własne, na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, Funduszu Pomocy (dla Ukrainy) oraz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W maju 2023 r. bank wypuścił na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dziesięcioletnie obligacje nominowane w dolarach amerykańskich. Wartość nominalna obligacji oferowanych na rynkach zagranicznych, zabezpieczonych gwarancją Skarbu Państwa i oprocentowanych rocznie na 5,375 proc., wynosiła 1,75 mld dolarów. Była to emisja przeprowadzona na podstawie zaktualizowanego programu emisji MTN. Kierownikami organizującego ją konsorcjum banków były: BNP Paribas, Citigroup, ING, J.P. Morgan, Santander.
Przy emisji obligacji na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych BGK doradzała kancelaria White & Case, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, że obsługę wykonywali partner Marcin Studniarek, partner lokalny Bartosz Smardzewski, associate Dawid Książek oraz prawnicy z biura w Londynie. Kancelaria podała, że doradzała też BGK przy majowej emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wówczas także obsługę wykonywali partner Marcin Studniarek, partner lokalny Bartosz Smardzewski, associate Dawid Książek oraz prawnicy z biura w Londynie.
Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że prawnicy z jej biur w Warszawie i Londynie doradzali bankom-menedżerom emisji obligacji na rzecz FWSZ.
W ostatnich latach BGK ustanowił dwa programy emisji obligacji i regularnie je aktualizował. „Rynek Prawniczy” ustalił, że przy programie MTN z grudnia 2022 r., w kwocie do 15 mld euro, i jego aktualizacji z maja 2023 r., BGK doradzała White & Case, a bankom-dealerom – Linklaters. Przy programie emisji euroobligacji Euro Medium Term Note z maja 2016 r. i kolejnych czterech jego aktualizacjach, m.in. sukcesywnie podwyższających jego kwotę z 1 mld do 15 mld euro w grudniu 2020 r., BGK doradzała kancelaria Allen & Overy, a bankom-dealerom – Clifford Chance.
Ireneusz Walencik