Linklaters i Allen & Overy w sprzedaży kopernikańskiego pięciopaku biurowego

295
(www.urbanity.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała firmie DWS przy sprzedaży kompleksu biurowego Kopernik Office Buildings w Warszawie firmie FLE, której doradzała kancelaria Allen & Overy.

W styczniu 2023 r. fundusz real estate FLE SICAV FIS kupił zespół biurowy Kopernik Office Buildings w Warszawie od firmy inwestycyjnej DWS.

Kompleks Kopernik Office Buildings stoi w warszawskiej dzielnicy Włochy, w skupisku biurowym przy Alejach Jerozolimskich. Składa się z pięciu budynków z charakterystyczną pomarańczową elewacją, postawionych etapami w latach 1999-2008. Całkowita powierzchnia obiektów wynosi 25 tys. mkw.

Niemiecka firma inwestycyjna DWS zarządza aktywami o wartości 841 mld euro w Niemczech, Europie, Amerykach i Azji. Była częścią Deutsche Banku do 2018 r. kiedy poprzez pierwszą ofertę publiczną na giełdzie we Frankfurcie stała się odrębnym podmiotem. DB ma w niej nadal ok. 80 proc. kapitału.

FLE SICAV FIS to fundusz nieruchomości firmy inwestycyjnej FLE założonej w Wiedniu w 2007 r. i należącej do francuskiej grupy inwestycyjnej LFPI zarządzającej aktywami private equity, w nieruchomościach i wierzytelnościach. W funduszach nieruchomościowych grupa ma ok. 275 obiektów o wartości 3 mld euro. FLE zarządza ponad 50 nieruchomościami o wartości 1 mld euro w Austrii, w Niemczech, na Węgrzech, Czechach i w Polsce, gdzie ma ich 12, w tym kilka hurtowni prowadzonych przez firmę Makro Cash & Carry.

– Kompleks Kopernik Office Buildings był w portfolio DWS przez 15 lat. Nieruchomość okazała się bardzo odporna na zmiany rynkowe i koniunkturalne, ze stabilnym poziomem wynajmu i płynnymi zmianami najemców – skomentował Marek Jakubiak, menedżer DWS.

– Nasza ostatnia akwizycja dowodzi, że jesteśmy w stanie stale kupować odpowiednie aktywa, które przynoszą bardzo duże przepływy pieniężne, nawet jeśli otoczenie gospodarcze wydaje się trudne. Nasza strategia pozwala nam równoważyć krótkoterminowe przeszkody z długoterminowymi perspektywami i nadal widzimy duży potencjał dla Polski – oświadczył Alexander Klafsky, partner zarządzający w FLE.

Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie DWS.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi FLE doradzała w transakcji kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl