United Legals for Ukraine. Projekt UN GCNP i SK&S

160

Od ponad roku organizacje pozarządowe są w awangardzie wsparcia obywateli Ukrainy poszkodowanych przez wojnę. Fundacje, które niosą pomoc humanitarną, otrzymały bezpłatne doradztwo prawne w ramach projektu „United Legals for Ukraine”. To inicjatywa wspólna UN Global Compact Network Poland i kancelarii SK&S.

Program „United Business for Ukraine”, który powstał z inicjatywy UN Global Compact Network Poland jest bezpośrednią odpowiedzią na kryzys humanitarny wywołany wojną w Ukrainie. Obejmuje on m.in. projekt „United Legals for Ukraine” realizowany we współpracy z kancelarią Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Inicjatywa zapewnia wyspecjalizowaną, nieodpłatną pomoc prawną dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, stowarzyszeń i fundacji zaangażowanych w przeciwdziałanie skutkom rosyjskiej inwazji.

W trakcie pilotażowej fazy projektu – od października 2022 r. do lutego 2023 r. – z konsultacji prawnych skorzystało sześć fundacji. Barbara Psiuk z Fundacji Freedom Space uważa, że „pomoc prawna z zewnątrz jest bardzo pomocna, gdyż organizacje pozarządowe i fundacje rzadko kiedy stać na profesjonalne wsparcie. W tak kryzysowej sytuacji przepisy potrafią się zmieniać z dnia na dzień, a fundacje zwyczajnie nie są na to przygotowane”.

Od wymiany okien po lekcje języka polskiego

Podmioty zaangażowane w projekt mają różne specjalizacje. Działalność Fundacji BRDA skupia się na poprawianiu jakości mieszkalnictwa w zakresie stolarki okiennej czy pracy z materiałami z odzysku w budownictwie, architekturze i designie.

– Okna z odzysku to cenny materiał, który pozwoli zamieszkać w bezpiecznych domach i mieszkaniach uchodźcom potrzebującym schronienia oraz obywatelom Ukrainy, którzy zostali w swoich domach lub do nich wrócili – mówi Zofia Jaworowska, założycielka i prezeska zarządu Fundacji BRDA.

W czasie wojny istotne okazało się także umożliwienie dzieciom dostępu do nauki. Na przykład Fundacja Nativated pomaga w organizowaniu zdalnej nauki języka polskiego i realizacji kursów językowych online. Zajęcia prowadzą profesjonalni nauczyciele. Michał Tarnowski, prezes Fundacji Nativated i współzałożyciel grupy Nativated, dodaje, że „inicjatywa jest skierowana do dzieci w różnych grupach wiekowych: 6-9 lat, 10-12 i 13-18. Wśród dzieci widzimy największe zapotrzebowanie na kursy na poziomie A1. Rodzice z dziećmi przeważnie chcą zostać w Polsce na dłużej i dołączyć do polskiego systemu edukacji. Uczniowie – głównie w wieku 6-9 lat – odnajdują się w naszych szkołach, choć te nie zawsze są w stanie zapewnić naukę polskiego od podstaw, szczególnie w mniejszych miejscowościach”.

Pomoc w liczbach

W rocznicę wybuchu wojny fundacje dzielą się swoimi osiągnięciami na polu wsparcia Ukrainek i Ukraińców. Analizą podzieliła się Swjatoslawa Nykorowycz-Mendel, liderka programu „Praca w Polsce”, Fundacja Nasz Wybór, Ukraiński Dom w Warszawie:

– Od początku eskalacji wojny infolinia Ukraińskiego Domu obsłużyła ponad 60 tys. telefonów. Z kolei do naszego stacjonarnego punktu konsultacyjnego zgłosiło się więcej niż 16 tys. osób. A dzięki ogólnopolskiemu projektowi, który pomaga osobom uchodźczym w znalezieniu zakwaterowania, udało nam się znaleźć mieszkania dla ponad 11 tys. osób w ciągu roku od eskalacji wojny.

Natomiast Zofia Jaworowska z Fundacji BRDA podsumowała, że „w ciągu ostatniego roku zebraliśmy łącznie 638 okien i wiemy, że dzięki temu udało nam się wesprzeć ponad 100 gospodarstw domowych w ośmiu miastach i w regionie chersońskim”. Jako podmiot, który wspomaga proces edukacji, „do końca lutego 2023 r. na naszych lekcjach polskiego gościliśmy blisko 2 tys. dzieci uchodźców. 6 marca 2023 roku ruszył kolejny nabór na 2,3 tys. miejsc na kursach” – zaznacza Michał Tarnowski, Fundacja Nativated.

– Fundacje, które były bohaterami etapu pilotażowego, pokazały, że pomoc nie musi polegać wyłącznie na przekazywaniu środków materialnych. Przy tak dużej skali pomocy opiera się ona na znajdowaniu nowych rozwiązań, które wypełniają luki we wsparciu systemowym. W tym celu organizacje non-profit udostępniają aplikacje pozwalające na rozwój społeczności czy też dokonują ponownego wykorzystania zużytych materiałów budowlanych – zauważa Jakub Derulski, prawnik, adwokat w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz koordynator i pomysłodawca projektu „United Legals for Ukraine”.

United Legals for Ukraine to część programu United Business for Ukraine w UN Global Compact Network Poland

Program „United Business for Ukraine” rozpoczął się w marcu zeszłego roku, a jego celem było zmobilizowanie biznesu do współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz interesariuszami zaangażowanymi w pomoc humanitarną.

– Od pierwszych dni wojny w Ukrainie prowadzimy działania pomocowe. Jednym z naszych projektów jest „United Legals for Ukraine”, realizowany wspólnie z kancelarią SK&S, w którym udzielamy nieodpłatnej pomocy prawnej organizacjom niosącym pomoc Ukrainkom i Ukraińcom. Zakończony pilotaż pokazał nam, jak bardzo potrzebne jest profesjonalne wsparcie prawne. Dlatego zachęcam organizacje, które potrzebują takiego wsparcia, do zgłoszenia swojego zapotrzebowania na pomoc – podkreśla Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy, UN Global Compact Network Poland.

Sławomir Łuczak, partner w Sołtysiński Kawecki & Szlęzak zaznacza, że „pomoc publiczna, prawo pracy, ochrona danych osobowych i doradztwo podatkowe to tylko niektóre obszary obejmujące wsparcie świadczone przez prawników kancelarii SK&S. Pragniemy kontynuować nasze działania w kolejnych etapach „United Legals for Ukraine”.

Kolejna edycja zaczęła się 1 marca 2023 roku i jest kontynuacją inicjatywy jesiennej, a dołączyć do niej mogą kolejne kancelarie partnerskie UN Global Compact Network Poland, jak również stowarzyszenia, fundacje i przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność związaną z przeciwdziałaniem skutkom wojny w Ukrainie oraz świadczeniem pomocy humanitarnej.

Sprawozdanie z pilotażowego etapu projektu „United Legals for Ukraine” znajduje się na stronie United Legals for Ukraine.

***

O partnerach projektu

UN Global Compact Network Poland jest biurem krajowym oraz lokalnym punktem kontaktowym i informacyjnym dla polskich członków United Nations Global Compact – inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ zrzeszającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Swoją misję realizuje poprzez działania w czterech programach parasolowych: Climate Positive, Business and Human Rights, Anti-corruption Programme oraz United Business for Ukraine.

UN Global Compact Network Poland zajmuje się także koordynacją współpracy z rządem polskim, przedstawicielami samorządu terytorialnego oraz innymi agendami i programami ONZ działającymi w Polsce lub na terenie Polski, wspierając wysiłki centrali UN Global Compact na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Rolą polskiego biura jest też koordynacja współpracy z tymi agendami i programami ONZ, które nie mają w Polsce swojej siedziby w zgodzie z założeniami strategii ONZ – UN to Reform.

Kancelaria prawna Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradza polskim i zagranicznym klientom w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach gospodarczych oraz rozwiązywaniu sporów. Działając nieprzerwanie od 1991 r. jako niezależna polska firma, kancelaria zdobyła jedną z czołowych pozycji na rynku usług prawnych. SK&S stale współpracuje z największymi kancelariami międzynarodowymi, co pozwala na obsługę prawną złożonych transakcji prowadzonych równolegle w kilku jurysdykcjach. Od wielu lat kancelaria i poszczególni prawnicy zajmują najwyższe miejsca w Polsce w rankingach publikowanych przez międzynarodowe wydawnictwa prawnicze, takie jak Chambers & Partners, The Legal 500, IFLR1000.

Materiał kancelarii  Sołtysiński Kawecki & Szlęzak