Tercet kancelarii w finale wysokoprocentowej alkotransakcji

1051
(www.facebook.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała po stronie sprzedawcy przy sprzedaży firmy Polmos Bielsko-Biała brytyjskiej firmie Stock Spirits, której doradzały kancelarie Greenberg Traurig i Allen & Overy.

Transakcję sfinalizowano pod koniec sierpnia 2023 r., po roku od jej zainicjowania, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W lipcu 2022 r. brytyjska firma Stock Spirits, należąca od 2021 r. do funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners, podpisała przedwstępną warunkową umowę pośredniego nabycia 100 proc. akcji w spółce Polmos Bielsko-Biała. „Rynek Prawniczy” ustalił, że Polmos należał wtedy do spółki Amidel Polska będącej własnością zarejestrowanej w Szwajcarii spółki Amidel. Wartości transakcji nie ujawniono.

Polmos Bielsko-Biała to znany w Polsce producent wyrobów alkoholowych z 200-letnią historią (firma powstała w 1827 r.), zwłaszcza wódek białych i kolorowych. W 1991 r. postawione w stan likwidacji, działające od 1946 r. Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego Polmos, przekształcono w Śląską Wytwórnię Wódek Gatunkowych, obecnie Polmos Bielsko-Biała. Zatrudnia 170 osób. W portfolio ma ponad 10 gatunków wysokoprocentowych trunków, takich jak wódki Biały i Czarny Bocian, Ogiński, Extra Żytnia, krem jajowy Advocaat. „Flagowym” napitkiem jest wódka Biały Bocian produkowana według „tradycyjnej receptury z niemodyfikowanych genetycznie polskich zbóż z Wielkopolski”.

Firma Stock Spirits to brytyjski producent alkoholi wysokoprocentowych. W obecnym kształcie działa od 2008 r., kiedy połączyły się firmy Eckes & Stock i Polmos Lublin. Posiada dwa główne zakłady produkcyjne i rozlewnicze w Polsce i Czechach. Sprzedaż i marketing prowadzi także we Włoszech, Słowacji, Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji, a ponadto gorzelnię spirytusu w Czechach oraz gorzelnię etanolu w Niemczech. Ma w portfelu ponad 40 marek wódek, likierów smakowych na bazie wódki, rumu, brandy, bitterów i limoncello. Najbardziej znanymi trunkami są m.in. wódki Stock Prestige, Amundsen, Żołądkowa de Luxe, Lubelska, brandy Stock 84 (legendarny autorski wytwór założyciela firmy, włoskiego Żyda Lionello Stocka, „wynaleziony” w 1884 r.), likier ziołowy Stock Fernet, czeskie rumy Božkov.

CVC Capital Partners to, założona w 1981 r., firma inwestycyjna z siedzibą w Luksmburgu, skoncentrowana na funduszach private equity, rynkach wtórnych i kredytach, z biurami w 25 krajach w Azji, Europie i Ameryce. Na podstawie zróżnicowanych strategii inwestycyjnych zarządza aktywami o wartości 140 mld euro. Ma w portfelu ponad 120 spółek.

W 2015 r. fundusz CVC Capital Partners kupił od Polskich Kolei Państwowych spółkę PKP Energetyka, którą w kwietniu 2023 r. odsprzedał firmie PGE Polska Grupa Energetyczna. W 2017 r. przejął sieć sklepów Żabka od funduszu Mid Europa Partners, a jesienią 2021 r. – firmę Stock Spirits.

– Polmos Bielsko-Biała jest cenionym producentem wysokiej jakości alkoholi w Polsce. Jego przejęcie jest ważnym etapem realizacji strategii naszej grupy w Europie. Umożliwi stworzenie pełnej oferty produktowej w segmencie wódek, w kategoriach mainstream i premium, w Polsce. Dodatkowo da nam również szansę na rozszerzenie eksportu wódek premium na całą Europę. Polmos Bielsko-Biała, ze swoją najlepszą w swojej klasie fabryką, zwiększy wydajność naszego rozwijającego się biznesu – skomentował Jean-Christophe Coutures, dyrektor generalny Stock Spirits.

– Inwestycja w Polmos Bielsko-Biała wpisuje się w strategię rozwoju, jaką przyjęliśmy inwestując w Stock Spirits. Akwizycja wydobędzie to, co najlepsze z obu organizacji i wzmocni Stock Spirits w Polsce oraz jej ekspansję na inne rynki europejskie – stwierdził Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że sprzedawcy doradzała w transakcji kancelaria Deloitte Legal, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierował partner Ryszard Manteuffel, a wykonywali ją managing associate  Krystian Kowalski, associate Błażej Bader i partner associate  Robert Semczuk.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Stock Spirits doradzały w transakcji kancelarie Greenberg Traurig i Allen & Overy, która reprezentowała ją w postępowaniu antymonopolowym przed UOKiK.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl