Dentons i DLA Piper w megakredycie dla najwyższego wieżowca w UE

605
(www.hbreavis.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała słowackiej firmie deweloperskiej HB Reavis przy uzyskaniu rekordowego kredytu 475 mln euro na refinansowanie budowy w Warszawie kompleksu Varso Place od konsorcjum czterech banków, którym doradzała kancelaria DLA Piper.

W lutym 2023 r. konsorcjum banków: Santander Bank Polska, Bank Pekao, Helaba i Berlin Hyp kredytem w wysokości 475 mln euro (równowartość 2 mld 251,5 mln zł) zrefinansowało firmie HB Reavis kredyt na jej inwestycję Varso Place udzielony prawie cztery lata temu, w marcu 2019 r., w kwocie 350 mln euro przez konsorcjum Santander Banku Polska, Banku Pekao, Helaby oraz UniCreditu. Wówczas miał to być największy kredyt budowlany w historii polskiego rynku nieruchomości. Obecnie udzielony przez cztery banki, w tym trzy te same (Berlin Hyp zastąpił UniCredit), jest większy o 125 mln euro, jest tym samym uznawany za najwyższy kredyt w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Santander Bank Polska (agent i gwarant kredytu) wyłożył 165 mln euro, Bank Pekao (agent zabezpieczeń) – 85 mln euro, Helaba – 125 mln euro,  Berlin Hyp – 100 mln euro.

Santander Bank Polska to trzeci bank w Polsce pod względem wartości aktywów i liczby placówek. Jest kontrolowany przez hiszpańską grupę Santander (67 proc. akcji). Bank Pekao to drugi co do wielkości bank w Polsce. Bank Helaba (Landesbank Hessen-Thüringen) to jeden z największych banków w Niemczech, którego właścicielami są zrzeszenie kas oszczędnościowych Hesji i Turyngii oraz oba te kraje związkowe. Berlin Hyp jest jednym z największych niemieckich banków, który finansuje transakcje na rynku nieruchomości.

Kompleks trzech budynków Varso Place (jego nazwa nawiązuje do Varsovia – łacińskiej nazwy Warszawy) wybudowano przy Dworcu Centralnym w Warszawie, w pobliżu skrzyżowania Alej Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. Mają łącznie 144 tys. mkw. powierzchni, w tym 7 tys. mkw. handlowo-usługowej. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Ostatni etap inwestycji, 53-piętrowy biurowy drapacz chmur Varso Tower, o wysokości 230 metrów (310 metrów wraz z 80-metrową ażurową iglicą) i 70 tys. mkw. powierzchni biurowej, został oddany do użytku we wrześniu 2022 r. Boczne budynki Varso 1 (działa tam m.in. pierwszy w Polsce hotel NYX) i Varso 2 (siedziba m.in. kampusu naukowo-technologicznego Cambridge Innovation Center) są niższe. Varso 1 ma 81 metrów, 18 pięter i 30 tys. mkw. powierzchni, a Varso 2 ma 90 metrów, 20 pięter i 44 tys. mkw. powierzchni najmu. Oba wyrastają kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji. Wszystkie budynki są połączone ze sobą na poziomie parterów, a cały kompleks – z podziemną galerią Dworca Centralnego. Pod budynkami powstał czteropiętrowy parking dla ok. 1,1 tys. aut, 80 motocykli oraz 750 rowerów. Oprócz biur i hotelu w kompleksie znajdują się pasaż ze sklepami i restauracjami, klub fitness, centrum medyczne, a na dachu wieżowca ogólnodostępny taras widokowy, położony dwukrotnie wyżej niż taras w Pałacu Kultury i Nauki.

Jak podaje Wikipedia, inwestycja została zrealizowana na działce o powierzchni 1,72 hektara  kupionej w 2011 r. przez dewelopera od PKP za 171 mln zł. Generalnym wykonawcą była firma HB Reavis Construction należąca do deweloperskiej grupy HB Reavis.

W kompleksie mają siedziby kancelarie Act BSWW (Varso 2), CMS i Greenberg (Varso Tower).

HB Reavis to słowacka firma założona w 1993 r. w Bratysławie. Uważana jest za trzecią w Europie pod względem wielkości firmę deweloperską w segmencie biurowców. Wybudowała budynki o łącznej powierzchni 1,3 mln mkw., m. in. w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Warszawie i Londynie. Dysponuje aktywami o wartości 1,7 mld euro, zatrudnia 700 osób. Według Wikipedii, jej współzałożycielem i większościowym właścicielem jest słowacki biznesmen Ivan Chrenko. W Polsce, oprócz Varso, postawiła m.in. biurowce West Station I i II,  Gdański Business Center w Warszawie, wszystkie w pobliżu dworców kolejowych.

– Pożyczka dla Varso Place po raz kolejny potwierdza naszą silną pozycję na europejskim rynku nieruchomości. W tak wymagających czasach pozostajemy stabilnym i wiarygodnym partnerem dla wiodących instytucji finansowych w regionie. To dobra prognoza przed rozpoczęciem nowych projektów, które planujemy na kluczowych rynkach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak Varso Place, będą to inwestycje najwyższej klasy i wzorce rynkowe pod względem jakości, zrównoważonych rozwiązań i portfela najemców – skomentował Peter Pecnik, dyrektor finansowy w HB Reavis.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie HB Reavis doradzała w transakcji kancelaria Dentons, a konsorcjum banków – kancelaria DLA Piper, podobnie jak przy udzieleniu pierwszego finansowania w 2019 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl