Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała firmie Hunter Douglas w transakcji przejęcia polskiej firmy Droma-Sunshade Experts od jej właścicieli, którym doradzała kancelaria DLA Piper. Hunter Douglas produkuje wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, Droma-Sunshade Experts – przede wszystkim osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne.
Transakcję, o której poinformowano w grudniu 2021 r., sfinalizowano w marcu 2022 r. Międzynarodowa firma Hunter Douglas, wyspecjalizowana w produkcji osłon przeciwsłonecznych do budynków (rolet, żaluzji) oraz tzw. produktów architektonicznych (elewacje budynków, sufity podwieszane), nabyła 74 proc. udziałów w firmie Droma-Sunshade Experts, specjalizującej się m.in. w produkcji zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych do budynków (markiz, zadaszeń), od jej polskich właścicieli, Zbigniewa Włoska i Justyny Włosek. Pozostają oni mniejszościowymi udziałowcami firmy, która nadal działa niezależnie pod ich kierunkiem. Akwizycja ma poprawić pozycję Hunter Douglas Europe jako dostawcy zewnętrznych osłon okiennych.
Rodzinna firma Droma-Sunshade Experts z siedzibą w Gliwicach działa od 1993 r. Początkowo produkowała bramy i rolety. Dziś specjalizuje się w produkcji, w fabryce o powierzchni 25 tys. mkw., osłon przeciwsłonecznych, takich jak rolety, ekrany, markizy kasetowe, koszowe i okienne, zadaszenia, kraty rolowane, a także bram rolowanych i pergoli ogrodowych. Ma w ofercie ponad 100 produktów dystrybuowanych do 16 krajów.
Hunter Douglas to międzynarodowa federacja biznesowa z siedzibą w Rotterdamie i biurem zarządu w szwajcarskiej Lucernie. Tworzy ją pod wspólnym brandem 136 małych i średnich spółek prowadzących 47 zakładów wytwórczych i 89 montażowni w ponad 100 krajach. Zatrudniają one ok. 23 tys. osób. Firmę założył w 1919 r. Henry Sonnenberg w Düsseldorfie (Niemcy); produkowała i sprzedawała wówczas narzędzia mechaniczne. W 1933 r. Sonnenberg przewiózł całą fabrykę 150 wagonami kolejowymi do Rotterdamu. Po wojnie w 1946 r. do spółki z nim przystąpił Joe Hunter, a firma zaczęła specjalizować się w produkcji aluminiowych żaluzji okiennych. W 1956 r. siedziba firmy została przeniesiona do kanadyjskiego Montrealu, a w 1971 r. z powrotem do Rotterdamu. Dziś jest producentem szerokiej gamy systemów kontroli promieniowania słonecznego w oknach budynków mieszkalnych i komercyjnych (m.in. wewnętrzne i zewnętrzne żaluzje), a także takich tzw. produktów architektonicznych jak sufity podwieszane czy systemy elewacyjne.
W 2018 r. Hunter Douglas przejęła od dotychczasowych polskich właścicieli 70 proc. udziałów w firmie Akant z Koszalina, produkującej żaluzje, rolety i tzw. wertikale okienne.
„Rynek Prawniczy” ustalił, iż kancelaria Baker McKenzie doradzała w transakcji firmie Hunter Douglas. Poinformowała ona w Internecie, że obsługę wykonywali Łukasz Targoszyński Anna Zmitrowicz, Joanna Lis.
Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała w transakcji właścicielom firmy Droma-Sunshade Experts. Obsługą kierował Jakub Domalik-Plakwicz, wykonywali ją Anna Chrabota-Bajson, Kamila Możdżeń, Arkadiusz Karwala, Jakub Niemiec z zespołu fuzji i przejęć.
Ireneusz Walencik