DLA Piper i CMS w niemiecko-polskim przejęciu informatycznym

490

Kancelaria DLA Piper doradzała niemieckiej firmie informatycznej Cloudflight przy przejęciu firmy informatycznej Divante od polskiej firmy informatycznej OEX oraz od jej założycieli, którym doradzała kancelaria CMS.

Firma OEX oraz pozostali wspólnicy firmy Divante, braciaTomasz i Piotr Karwatkowie, podpisali 17 grudnia 2021 r. przedwstępną umowę jej sprzedaży za 175,1 mln zł niemieckiej firmie Cloudflight. OEX sprzedaje swoje 51,03 proc. akcji. Cena może zostać podwyższona o kwotę tzw. earn-out  dla sprzedających, zależną od zysku wypracowanego przez Divante w 2021 r., nie więcej niż o 85,3 mln zł. Transakcja ma zostać zrealizowana w styczniu 2022 r.

Grupa kapitałowa OEX specjalizuje się w dostarczaniu usług i technologii informatycznych w dziedzinie sprzedaży. Tworzy ją kilkanaście spółek zatrudniających ponad 1,5 tys. osób. Wśród jej klientów są firmy z branż handlu internetowego, dóbr konsumpcyjnych, telekomunikacji. Udziały w Divante kupiła w marcu 2015 r., za 3,2 mln zł.

Firma Divante z Wrocławie oferuje szyte na miarę rozwiązania informatyczne dla firm handlu internetowego (w tym intuicyjne interfejsy dla sklepów online). Działa na rynku od 13 lat, zatrudnia ok. 300 pracowników.

Cloudflight to firma z Monachium zajmująca się tworzeniem oprogramowania na zamówienie i z zakresu sztucznej inteligencji. Zatrudnia 600 informatyków. Działa w 18 miejscach, w Austrii, Niemczech, Rumunii, Niderlandach. To spółka portfelowa funduszu inwestycyjnego Deutsche Beteiligungs. Zakup Divante ma ją wzmocnić w obsłudze e-commerce.

– W momencie dołączenia do Grupy OEX Divante było agencją e-commerce z różnymi kompetencjami od IT do UX i marketingu. Wspieraliśmy spółkę w jej rozwoju i dzięki konsekwentnie realizowanej strategii stała się ona znaczącym dostawcą zaawansowanych usług technologicznych dla e-commerce, współpracującym z wieloma uznanymi klientami na całym świecie. Analizując możliwości w ramach realizowanego przez nas przeglądu opcji strategicznych dla tej spółki zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie silnego inwestora branżowego – skomentował Jerzy Motz, prezes OEX.

– Pandemia doprowadziła do ogromnej ewolucji cyfrowej transformacji, co najlepiej widać w e-commerce. Dzięki naszym wspólnym możliwościom będziemy w stanie przewodzić temu megatrendowi i oferować zaawansowane technologicznie, najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie oprogramowania, które przeniosą e-commerce na wyższy poziom – zadeklarował Marcin Łaskawski, prezes  Divante.

– Połączenie sił z Divante umożliwia nam ekspansję na stale rozwijający się obszar e-commerce.. Bezprecedensowy boom w tym sektorze doprowadził do konieczności szybszego wdrażania nowych technologii w celu zaspokojenia rosnących wymagań klientów – stwierdził Jörn Petereit z firmy  Cloudflight.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Cloudflight. Obsługą kierował Piotr Miller z zespołu prawa handlowego, fuzji i przejęć, który był odpowiedzialny za koordynację oraz przygotowanie całości dokumentacji transakcyjnej. Prace związane z due diligence spółki oraz warranty & indemnity insurance wykonywali Michał Sowiński, Michał Banasiak, Olga Leśniewska, Magdalena Zajęcka, Katarzyna Gurak, Konrad Nazarowski. W kwestiach podatkowych doradzali Bartosz Matusik, Paweł Chodziński, Małgorzata Krok. Kwestie prawa pracy obsługiwali Agnieszka Lechman-Filipiak (koordynacja), Michał Synowiec, Agnieszka Tarasiuk. Obsługę nadzorował partner Jakub Marcinkowski.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradza w transakcji akcjonariuszom Divante, w tym inwestorowi większościowemu oraz założycielom spółki. Obsługa obejmuje kompleksowe doradztwo transakcyjne oraz regulacyjne dotyczące prawa rynków kapitałowych i własności intelektualnej. Kieruje nią partner Błażej Zagórski, a wykonują Grzegorz Pączek, Rafał Burda, Natalia Szurnicka, Mateusz Mazur, Aleksandra Dałecka z praktyki korporacyjnej; Katarzyna Grodziewicz, Magdalena Zmysłowska z praktyki rynków kapitałowych; Maciej Olejnik, specjalizujący się w prawie własności intelektualnej; Damian Karwala doradzający w zakresie ochrony danych osobowych. W obsługę był także zaangażowany Dariusz Greszta  specjalizujący się w doradztwie w zakresie fuzji i przejęć.

– Branża nowych technologii od dłuższego czasu cieszy się zainteresowaniem krajowych i zagranicznych inwestorów, co ma związek z jej dynamicznym rozwojem w skali globalnej oraz w warunkach polskich dodatkowo z dostępem do wyspecjalizowanej kadry i osiągnięciem zaawansowanego stopnia rozwoju przez spółki działające na naszym rynku. Zmiana sposobu funkcjonowania biznesu i zachowań konsumentów oraz przyspieszony proces cyfryzacji wywołane pandemią dodatkowo spotęgowały zainteresowanie inwestorów. Nie dziwi więc, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej konkurencji na polskim rynku o najbardziej interesujące aktywa, co przekłada się na wyceny poszczególnych spółek – skomentował transakcję Błażej Zagórski, cytowany w komunikacie prasowym CMS.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl