Schoenherr i Dentons w kolejnej maratońskiej transakcji z poznańskim biurowcem

333

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Schoenherr doradzała austriackiej firmie ubezpieczeniowej Uniqua przy nabyciu kompleksu biurowego Maraton w Poznaniu od niemieckiej firmy Union Investment Real Estate, której doradzała kancelaria Dentons.

O transakcji poinformowano w grudniu 2022 r. Firma Union Investment Real Estate sprzedała, należący do jej otwartego funduszu nieruchomości UniImmo, biurowiec Maraton w Poznaniu firmie Uniqua Real Estate, zarządzającej inwestycjami w nieruchomości w  grupie ubezpieczeniowej Uniqua. Cena zakupu nie została ujawniona. Union Investment RE kupiła ten biurowiec w marcu 2017 r. za 62 mln euro od szwedzkiej firmy budowlano-deweloperskiej Skanska, która go postawiła.

Ukończony pod koniec 2016 r. w centrum miasta dwuczęściowy biurowiec ma 26 tys. mkw. powierzchni najmu na siedmiu kondygnacjach naziemnych. W dwóch podziemnych dysponuje ok. 300 miejscami parkingowymi dla aut. Posiada otwarte patio z fontanną i tarasy na dachu. Jest w całości wynajęty.

Austriacka grupa ubezpieczeniowa Uniqua jest jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jej 40 spółek prowadzi działalność w 18 krajach zatrudniając 22,4 tys. pracowników i agentów obsługujących 16 mln klientów. Poza Austrią działa w: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kosowie, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Czechach, Szwajcarii i Liechtensteinie, na Ukrainie i Węgrzech.W Polsce ubezpiecza od ponad 20 lat. Jest szóstą co do wielkości firmą. W 2020 r. przejęła tu aktywa i działalność francuskiej firmy ubezpieczeniowej Axa.

Union Investment to niemiecka firma zarządzająca globalnie inwestycjami na rynku nieruchomości. Obecnie zarządza ok. 480 nieruchomościami o wartości 45,1 mld euro ulokowanymi w 43 funduszach. W Polsce działa od 2008 r.  Łączna wartość jej 20 tutejszych aktywów  to ponad 2 mld euro. W portfelu ma m.in. centra handlowe Sarni Stok w Bielsko-Białej, Manufaktura w Łodzi, hotel Holiday Inn Gdańsk City Centre, biurowce Senator i Horizon Plaza w Warszawie.

– Nabyliśmy biurowiec Maraton po jego ukończeniu w 2017 roku, przejmując proporcjonalne ryzyko najmu. Po udanym pierwszym cyklu najmu nasz biznesplan został zrealizowany i możemy przekazać ustabilizowaną długoterminowo nieruchomość firmie Uniqa Real Estate – oświadczył Martin Schellein, szef działu zarządzania inwestycjami w Europie w Union Investment.

Kancelaria Schoenherr potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Uniqua Real Estate.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Union Investment Real Estate doradzała kancelaria Dentons, która podała na swojej witrynie internetowej, iż obsługę nadzorował partner Bartłomiej Kordeczka, zastępca szefa zespołu nieruchomości, a wykonywali ją counsel  Martyna Racz-Suchocka, associate  Alicja Grabowska, senior associate  Arkadiusz Dębski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl