Schoenherr i KKG w austriackim zakupie krakowskiego biurowca od firmy deweloperskiej

386
(www.bazabiur.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Schoenherr doradzała spółce austriackiej firmy ubezpieczeniowej Uniqa przy zakupie drugiego biurowca, wybudowanego w kompleksie Zabłocie Business Park w Krakowie, od firmy IMS Budownictwo, której doradzała kancelaria Kubas Kos Gałkowski.

We wrześniu  2022 r. została sfinalizowana transakcja, w której firma IMS Budownictwo sprzedała budynek B, który jest drugim elementem kompleksu biurowego Zabłocie Business Park, spółce z austriackiej firmy ubezpieczeniowej Uniqa. Ta sama firma kupiła w 2019 r. budynek A, płacąc za niego wtedy 30 mln euro.

Zabłocie Business Park składa się z dwóch budynków biurowych postawionych w krakowskiej dzielnicy Zabłocie. Sześciopiętrowy budynek B z białą elewacją, wybudowany w 2020 r., ma 14,5 tys. mkw. powierzchni najmu. Swoje globalne centrum usług wspólnych prowadzi tam amerykańska firma energetyczna Westinghouse Electric Company. Ten, wybudowany w 2017 r. jako pierwszy, z grafitową elewacją, oznaczony literą A, także na siedmiu kondygnacjach ma ponad 11,3 tys. mkw. powierzchni najmu. Biurowce są podobne architektonicznie, z przeszklonym parterem i rzędami okien.

Austriacka grupa ubezpieczeniowa Uniqua jest jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jej 40 spółek prowadzi działalność w 18 krajach zatrudniając 22,4 tys. pracowników i agentów obsługujących 16 mln klientów. Poza Austrią działa w: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kosowie, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Czechach, Szwajcarii i Liechtensteinie, na Ukrainie i Węgrzech.

W Polsce ubezpiecza od ponad 20 lat. Jest szóstą co do wielkości firmą. W 2020 r. przejęła tu aktywa i działalność francuskiej firmy ubezpieczeniowej Axa.

Grupa IMS Budownictwo działa w branży deweloperskiej od 2007 r. Najpierw budowała domy mieszkalne w Krakowie. Wybudowała 1,4 tys. mieszkań w takich osiedlach jak Mały Przewóz, Trzy Kolory, Parkowa Siódemka, Pasaż Podgórski, Kwartet Bieżanowski. Następnie rozszerzyła działalność na teren Wrocławia i Katowic, gdzie realizuje inwestycje mieszkaniowe, biurowe i hotelowe.

Kancelaria Schoenherr potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji spółce firmy Uniqua.  Obsługą kierowali partnerzy Michael  Lagler z biura w Wiedniu i Katarzyna Sulimierska, wykonywali ją także Adam Nowosielski, Karolina Samocik, Róża Szatan.

Kancelaria Kubas Kos Gałkowski potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie IMS Budownictwo.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl