Dentons i Hogan Lovells w maratońskiej transakcji z poznańskim biurowcem

345

Kancelaria Dentons doradzała szwedzkiej firmie deweloperskiej Skanska przy sprzedaży budynku biurowego Maraton w Poznaniu niemieckiej firmie inwestycyjnej Union Investment, której doradcą była kancelaria Hogan Lovells.

Szwedzka firma budowlanodeweloperska Skanska sprzedała w marcu 2017 r. za 62 mln euro biurowiec Maraton w Poznaniu niemieckiemu funduszowi Union Investment. Przekazanie nieruchomości nowemu właścicielowi nastąpi w drugim kwartale.

To najnowsza inwestycja biurowa firmy ukończona pod koniec 2016 r. Stojący w centrum miasta budynek ma 26 tys. mkw. powierzchni najmu na siedmiu kondygnacjach naziemnych. W dwóch podziemnych dysponuje 301 miejscami parkingowymi dla aut. Oferuje też 138 stojaków na rowery. Posiada otwarte patio z fontanną i tarasy na dachu. Do budynku wynajętego w 70 proc. wprowadzają się już firmy z różnych branż, wśród nich Naspers z grupą OLX, Rockwool, Sii, Bridgestone, Rehau Business Services.

Maraton wybierają przede wszystkim firmy, które chcą w nowoczesnych warunkach rozwijać się przez długie lata. I właśnie takiej ponadczasowej inwestycji poszukiwał też nasz partner, Union Investment. Otwarty fundusz nieruchomości UniImmo: Deutschland już po raz drugi wybrał budynek Skanska. Kupno Maratonu przez tak doświadczonego gracza potwierdza dobrą kondycję poznańskiego rynku biurowego. My również wierzymy w potencjał tego miasta i wiążemy z nim długofalowe plany. Naszą kolejną inwestycję zrealizujemy na jednej z największych działek w biznesowym centrum Poznania. Będzie to projekt miastotwórczy, łączący różne funkcje, jakiego dotąd w Poznaniu nie było – skomentował Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Pierwszym budynkiem Skanska w portfelu Union Investment był wybudowany we Wrocławiu biurowiec Dominikański, oddany do użytku w 2015 r. Firma posiada teraz 16 biurowych, handlowych i hotelowych obiektów w Polsce, wartych w sumie ok. 1,6 mld euro.

Nasza strategia w Polsce zakłada szeroką dywersyfikację portfolio nieruchomości. Poznań jest naszą dziesiątą lokalizacją dla inwestycji w kraju. Poznański rynek biurowy ma doskonałe perspektywy wzrostu, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu nieruchomości tak wysokiej jakości w centrum miasta – oświadczył Martin Schellein, szef zarządu inwestycji europejskich w Union Investment Real Estate.

Skanska to szwedzkie przedsiębiorstwo budowlane założone w 1887 r. w Malmö – dziś dewelopersko-budowlanoinwestycyjna grupa na całym świecie zatrudnia ponad 50 tys. pracowników.

Union Investment to niemiecka firma zarządzająca globalnie inwestycjami na rynku nieruchomości. Obecnie zarządza aktywami o wartości 27,8 mld euro w 20 funduszach nieruchomościowych, z czego 21,7 mld  przypada na trzy fundusze inwestorów prywatnych, a 6,1 mld  na dwa fundusze instytucjonalne i piętnaście funduszy specjalnych.

Skanska Property Poland reprezentowały w transakcji kancelaria Dentons i firma doradcza Knight Frank. Union Investment obsługiwały kancelaria Hogan Lovells i firma doradcza Colliers International.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl