Linklaters i Greenberg Traurig w miliardowym megazakupie nadmorskiego forum handlu

258
(www.forumgdansk.pl)

Kancelaria Linklaters doradzała południowoafrykańskiej firmie inwestycyjnej NEPI Rockcastle przy nabyciu galerii handlowej Forum Gdańsk od amerykańskiej firmy inwestycyjnej Blackstone, której doradzały kancelarie Simpson Thacher & Bartlett i Greenberg Traurig.

W grudniu 2022 r. firma NEPI Rockcastle , poprzez swoją spółkę zależną NE Property, kupiła spółkę Forum Gdańsk, która jest właścicielem centrum handlowego o takiej nazwie, od spółki Multi Veste 339 należącej do funduszy inwestycyjnych  zarządzanych przez firmę Blackstone. Transakcja jest oceniana jako największa w 2022 r. pod względem wartości zakupu pojedynczego aktywa na rynku handlowym w Europie  Środkowo-Wschodniej. Jej wartość wynosi 250 mln euro (równowartość 1 mld 172,5 mln zł).

Galeria Forum Gdańsk zajmuje sześć hektarów terenu przy obwodnicy śródmiejskiej, pomiędzy dwoma głównymi dworcami kolejowymi, tuż obok Starego Miasta, w tym dwa hektary obsadzone są drzewami i krzewami. Powstała na terenach dawnych Targu Siennego i Targu Rakowego – historycznych miejsc handlowych. Przed rozpoczęciem prac znajdowały się tu tory kolejowe oraz pozostałości po zamkniętej Gildii – pawilonach handlowych z lat 90. XX wieku.   Budowa rozpoczęła się w 2015 roku, a otwarta została w 2018 r. Ma 63,5 tys. mkw. powierzchni najmu, 1,1 tys. miejsc parkingowych i 220 najemców, co oznacza, iż jest skomercjalizowana w ok. 93 proc. Główni najemcy to sklepy Eurospar, H&M, Reserved, TK Maxx, Van Graaf, Zara, dwupoziomowe multikino Helios z dziewięcioma salami, 31 kawiarń, barów i restauracji. Średni czynsz w obiekcie to 21,6 euro za mkw. a roczny przychód galerii wynosi 16,5 mln euro.

NEPI Rockcastle jest inwestorem i deweloperem nieruchomości komercyjnych z Republiki Południowej Afryki. Firma powstała w 2017 r. z połączenia dwóch funduszy New Europe Property Investments (NEPI) i Rockcastle Global Real Estate Company Limited. Zarządza kapitałami południowoafrykańskich grup finansowych lokując je w nieruchomości, głównie w centra handlowe w dziewięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jej portfel inwestycyjny wyceniono na 5,8 mld euro. NEPI Rockcastle jest m.in. właścicielem takich obiektów jak Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Zielonej Górze i Piotrkowie Trybunalskim, Alfa Centrum Białystok, Solaris w Opolu, Platan w Zabrzu, Galeria Tomaszów, Galeria Wołomin, Karolinka w Opolu, Pogoria w Dąbrowie Górniczej.  W listopadzie firma ogłosiła przejęcie centrum handlowego Copernicus w Toruniu, które zostało sfinalizowane 19 grudnia 2022 r., po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Blackstone to globalna firma inwestycyjna, która w imieniu funduszy emerytalnych, dużych inwestorów instytucjonalnych i klientów indywidualnych zarządza na całym świecie aktywami wartymi 950 mld dolarów, w tym w nieruchomościach – 319 mld, w funduszach private equity – 283 mld, w kredytach i ubezpieczeniach – 269 mld i w funduszach hedingowych – 79 mld. Została założona w 1985 r. przez dwóch amerykańskich menedżerów, którzy razem pracowali w banku inwestycyjnym Lehman Brothers, Petera Petersona i Stephena Schwarzmana, jako firma obsługująca transakcje fuzji i przejęć, z początkowym kapitałem 400 tys. dolarów.

– Forum Gdańsk stanowi atrakcyjną okazję inwestycyjną. Wierzymy w nieruchomości handlowe i ich pozytywne perspektywy, pomimo obaw dotyczących kontekstu makroekonomicznego i potencjalnego spowolnienia gospodarczego w wyniku rosnącej inflacji i stóp procentowych. Jesteśmy inwestorami długoterminowymi i jesteśmy przekonani, że Europa Środkowo-Wschodnia w przyszłości będzie nadal osiągała lepsze wyniki gospodarcze niż Europa Zachodnia. Polska, drugi co do wielkości rynek naszej działalności, charakteryzuje się stałym wzrostem PKB, który z roku na rok, przewyższa średnie tempo wzrostu PKB w Unii Europejskiej w ostatniej dekadzie – skomentował Rüdiger Dany, prezes NEPI Rockcastle.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie NEPI Rockcastle. Podała, iż obsługę nadzorował partner Janusz Dzianachowski, kierował nią managing associate Tomasz Trystuła, a wykonywali senior associate  Samanta Wenda-Uszyńska, associates Katarzyna Grodzka, Mateusz KoreckiMichal Kostewicz, junior associate  Joanna Roman. Partner Małgorzata Szwajmanaging associate Wojciech Podlasin, senior associate Joanna Koterbska doradzali w zakresie prawa konkurencji. Doradztwo świadczyli także Szymon Sieniewicz kierujący praktyką TMT/IPof counsel   Tomasz Manickicounsel  Adrian Horne, managing associate  Klaudia Śliwka, associate  Daria Wojciechowska, junior associate  Jacek Widenka oraz prawnik z biura kancelarii w Amsterdamie.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Blackstone doradzali w transakcji prawnicy londyńskiego biura amerykańskiej kancelarii Simpson Thacher & Bartlett.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że także doradzała w transakcji firmie Blackstone.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl