Kancelaria DWF doradzała firmie V-Ridium Power Services przy zawarciu długoterminowej umowy dostawy tzw. „zielonego” prądu dla firmy T-Mobile Polska, której doradzała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.
W kwietniu 2022 r., należąca do portugalskiej firmy GreenVolt – Energias Renováveis działająca w Polsce spółka V-Ridium Power Services, podpisała z operatorem telefonii komórkowej T-Mobile Polska 15-letnią umowę dostawy energii elektrycznej (Power Purchase Agreement – PPA) wyprodukowanej wyłącznie ze źródeł odnawialnych (OZE). Prąd dostarczą specjalnie w tym celu wybudowane od podstaw instalacje o łącznej mocy 98 megawatów, w tym dwie wiatrakownie (50 MW) w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim oraz trzy elektrownie słoneczne (48 MW) – w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Obiekty zbuduje spółka Augusta Energy, joint-venture niemieckiej firmy inwestycyjnej KGAL i V-Ridium. „Zielony” prąd będzie sprzedawany T-Mobile Polska od pierwszego kwartału 2023 r., w ilości rocznej odpowiadającej jego średniemu zużyciu w takim okresie przez 66 tys. gospodarstw domowych. Pozwoli T-Mobile Polska osiągnąć cele postawione w ramach zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie energii z tzw. „czystych” instalacji.
Firma V-Ridium Power Services jest deweloperem elektrowni wiatrowych i słonecznych w Polsce. Zaczynała jako Grupa Energetyki Odnawialnej Renewables. Po zmianie nazwy w 2020 r., w lipcu 2021 r. przejęła ją portugalska firma z branży OZE GreenVolt – Energias Renováveis, w zamian za przekazanie dotychczasowym polskim właścicielom nowych akcji o wartości 56 mln euro.
T-Mobile Polska to firma założona w 1995 r. jako Polska Telefonia Cyfrowa, która w 1996 r. rozpoczęła działalność jako operator sieci telefonii komórkowej Era GSM. W 2011 r. ta marka została zastąpiona międzynarodową marką T‑Mobile. Współzałożycielem i obecnie jedynym właścicielem T‑Mobile Polska jest niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom zatrudniający w 50 krajach na świecie ponad 226 tys. pracowników, którzy obsługują ponad 242 mln klientów telefonii komórkowej.
– Umowa z T-Mobile Polska jest jedną z największych, o ile nie największą, jaka została zawarta na polskim rynku w formule PPA. Kluczowym czynnikiem tego typu umów jest zapewnienie odbiorcy końcowemu długoterminowych, konkurencyjnych cen energii przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości refinansowania inwestycji – stwierdził Jacek Błądek z firmy V-Ridium Power Services.
Kancelaria DWF poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Power Services Polska. Jej obsługa obejmowała przygotowanie i negocjowanie warunków transakcji, a wykonywali ją Agnieszka Chylińska, Paulina Stachura, Karol Lasocki. Podała też, że V-Ridium reprezentowała w transakcji Edyta Krukowska, dyrektor działu prawnego w tej firmie.
Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji T-Mobile Polska.
Ireneusz Walencik